1 Adımda Facebook’u Nasıl Bıraktım

Sosyal medya bağımlılığınızdan rahatsız mı oluyorsunuz?

Facebook’dan yakanızı kurtarmak istiyorsunuz ama nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz?

Hadi beraberce tek adımda Facebook’u bırakalım.


Zamanında Facebook’u çok aktif kullanan biri olarak son 2 yıldır neredeyse elimi bile sürmemem konusu geçenlerde kafamı kurcaladı ve meselenin derinine inmeye karar verdim. Tüm çevremin halen aşırı aktif şekilde kullandığını görmek de beni bir o kadar şaşırtıyordu.

Son iki yılda ne yapmıştım da yakın çevremle böyle bir ayrışmaya gitmiştim?

Öncelikle sosyal medya şirketlerinin kullandığı ve benim de üzerine bol bol yazdığım bilişsel önyargılar üzerine analizler ile başladım. Facebook’un kullandığı ikna prensiplerini kurcalayarak yakın zamanda bu alanda öğrendiğim bilgilerin bağımlılığımı etkileyip etkilemediğini düşündüm. Açıkçası Instagram ve Twitter gibi araçlar da aynı prensipleri uygulasalar da onları gayet aktif bir şekilde kullanmaya devam ediyordum.

Bir süre sonra da jeton düştü ve Facebook’u bırakmak için farkında bile olmadan muazzam bir yöntem kullandığımı fark ettim.


Sosyal medya araçlarının en güçlü silahı etkileşimdir. Etkileşimi koruyan ve düzenli arttıran şirketler zirveye ulaşırken Vine gibi etkileşimi koruyamayan şirketler yok olmaya mahkûmdur.

Örneğin, Twitter ilk kurulduğunda etkileşim düşük olduğu için batma tehlikesi ile karşı karşıya kalmış. Kayıt sırasında kullanıcılara kişi ve ünlü önerileri sunarak ve birilerini takip etmeleri için teşvik ederek etkileşimi arttırıp sağlam bir growth hacking sayesinde son anda ipten dönmüş.

Benim geçtiğimiz iki yılda yaptığım şey de tam olarak kendi etkileşimimi öldürmek olmuş.

Peki nasıl yaptım bunu?

Takipten çıkarma yani unfollow butonu ile elbette. Aptal paylaşımlar yapan arkadaşlarımı arkadaşlıktan çıkarmadan takipten çıkarabildiğimi fark ettim. Muhakkak sizin duvarınıza da beğenmediğiniz içerikler düşüyordur. Bu arkadaşları gördükçe takipten çıkarmaya başladım ve arkası da geldi.

Rahatsız edici içerik? Hoşçakal Merve…

Gereksiz sayıda siyasi paylaşım? Bye Caner…

7/24 dertlerinden bahsetmek? Görüşürüz Gizem…

gibi gibi insanları takipten çıkarmaya, aynı şekilde eskiden beğendiğim fakat artık umursamadığım grupları elemeye başladım. Birkaç ayın ardından ise içerikleri duvarımda gözüken 3-5 kişi kalmıştı (evet biraz abarttım olayı), uygulamayı her açtığımda aynı içerikleri görmek de bir süre sonra beni Facebook’dan soğuttu ve Facebook’u şu anda haftada 1-2 dakika göz atıp kapattığım bir araca dönüştürdü.

Tersine mühendislik ile silahlarını kendilerine doğrultup bu illetten kurtuldum sonuç olarak. Onlar yeni taktikler ile etkileşimi arttırmaya çalışırken ben ise kendi elimle düşürmeye devam ettim. Öyle kendinizi zorlamanıza veya ikna etmenize gerek yok, benim gibi ufaktan başlayıp (muhakkak takipten çıkarmayı istediğiniz insanlar vardır) uzun yollar kat edebilirsiniz ve etkileşime dayalı bütün uygulamalardan kendinizi azat edebilirsiniz.

 

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments