2 Dolarlık Alışverişler

Bu yazımda ufak alışverişlere cesaret etmenin size neler katacağından bahsetmek istiyorum. Bizim jenerasyonumuzda çocukluktan gelen bir internet alışverişi korkusu vardır ve bu büyük ölçüde internet ile geç tanışmamızdan ve ebeveynlerimizin çekincelerinden kaynaklanmaktadır. Ufağız tabi, internetten alışveriş cümlesi o kadar korkutucu geliyor ki sanki internet banka hesaplarımızdaki paraları çalmak için yaratılmış bir tuzaktan ibaret. Çocuk gözüyle öyle görmesek de ailemizin bu konuda çekingen olması bizim de bu şekilde yetişmemize neden oldu. Bugün bile laptopumu internetten alacağımı söyleyince ailem bozuk geleceğini varsayıyor.

Bu çekincelerimi kırmak kolay olmadı ve kaçırdığım fırsatları yeni yeni fark etmeye başladım. Online yaptığınız 50 liralık alışveriş ve 60 liralık alışveriş arasında sadece maddi bir fark var iken, 0 liralık ve 10 liralık alışveriş arasında bir uçurum vardır. İnternetten almak ya da almamak arasındaki uçurumdur bu ve sıçranması gerekiyor. Çocukluğumdan örnek verecek olursam, tebessüm oturuyor yüzüme. Knight Online oynamıştım zamanında her Türk genci gibi, bazen serverlar o kadar dolu oluyordu ki başında oturup bilgisayarın aynı butona dakikalarca tıklamam gerekiyordu sırf oyuna girebilmek için. Bazen de ufak kardeşimi oturtuyordum onu da oynatıyor ayağına, ona tıklatıyordum. İstediğin zaman oyuna girebilme VIP üyelere mahsus bir şeydi ve sadece 5 liraydı aylık ücreti. Sadece 5 lira…  Sırf çekindiğim ve kredi kartı tabu olduğu için ben saatlerimi, günlerimi oyuna girmeye çalışarak harcadım. O kadar dokunuyor ki şimdi düşününce, içime oturmuş resmen.

Bir çok örneği var hayatımda bu alışverişleri yapamayıp da hamallık yaptığım. Neden yazdığıma gelelim bu yazıyı; bir kitap alacaktım “influence the psychology of persuasion” kitapçı kitapçı gezmeyeyim getirteyim dedim amazonda vesaire. Amazona girdim ve kindle versiyonunun olduğunu gördüm kitabın, kitap 30$ iken kindle versiyonu 2$ idi. Çok övüldüğünü ve kullanıldığını biliyordum kindle olayının fakat hiç denememiştim, i-phone’a indirebildiğini öğrendim. Çektim kredi kartımı vurdum masaya. On dakika sonra cebimdeydi kitap, yolda 20 sayfa erittim bile eve gelirken.

2$’lık alışverişler sizden bir şey götürmez aksine çok şey katar. Parasal düşünmeyin; yeni bilgiler katın kendinize, yeni iki dolarlık tecrübeler edinin ve çekinceleri bir kenara bırakın.

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments