3 Adımda Hayattaki Tutkunu Bul!

 

Hayatta ne yapmak istediğin konusunda kararsız mısın?

Gerçek tutkunu bulduğun zaman her problemin çözüleceğine mi inanıyorsun?

Tutkularını kovala sloganı yıllardır internette dolanıp insanları yarı yolda bırakmak için elinden geleni yapıyor çünkü insanların esas problemi tutkularını kovalamak değil keşfetmektir.

Bu videonun amacı da hayatınızı adayabileceğiniz gerçek tutkularınızı nasıl keşfedebileceğiniz konusunda bakış açınızı birazcık olsun eğitmek.

Birçok insan hayatta özel bir anın geleceğine ve tutku duydukları şeyin bir anda kendini göstereceğine inanır. Hadi beraberce bu anı bekleyelim…

Gelmiyor dimi? Gelmez…

Bu kanalda zaten beklemeyi değil aksiyon alıp kovalamayı öğretiyoruz.

Adım 1) Kendini farklı hobilere maruz tut

Tutku olarak adlandırdığımız şey aslında genelde hobilerimizin hayatımızda daha dominant bir şekilde yer alması ile ortaya çıkar. Hayattaki tutkunuzu bulmak için de hobilerinizi test etmek sizin için harika bir ilk adım olacaktır. Hayatta severek yaptığın hobilerin var ise, bu adımı çoktan tamamlamışsın fakat yine de birazdan bahsedeceklerimi uygulamanı şiddetle tavsiye ederim.

Peki hiç hobin yok mu? Sıkma canını ama hayat öyle evden işe, okuldan eve şeklinde geçmez. El atmışken hadi sana birkaç hobi bulalım.

Yemek

Enstrüman

Çizim

Spor

Yazılım

Film

Dans

Seyahat

Fotoğraf

Bisiklet

Maket

Koleksiyon

Oyunculuk

Bunları kafamdan yazmak sadece bir dakikamı aldı, internette ise sizleri yüzlercesi hatta binlercesi seni bekliyor. Senden istediğim şey bu videoyu izledikten sonra kendine yarım saat ayırıp internette hobi araştırması yapman ve bir kağıdı ilgini çekebilecek hobiler ile doldurman, listeye yapmaktan hoşlandığın ama hobi olarak saymadığın şeyleri de ekleyebilirsin. Bu kağıdın ismini de hmm hobi kağıdı koyalım, evet çok kasmadım isim için.

Peki sana hayatını adayacağın tutkunun bu listede olma olasılığının olduğunu söylesem, kendine bu fırsatı verir miydin?

Bakın tek adımda nereden nereye geldik.


Size ufak bir soru: En sevdiğiniz yemek nedir?

Peki neden?

Hayatınız boyunca yüzlerce çeşit yemeği tatma imkanınız oldu, aralarından bir tanesini favori olarak seçebilmenizin nedeni ise çok fazla şey deneyerek tat skalanızı geliştirmiş olmanızdır. Hangi hobinin size ne kadar zevk verdiğini de ancak çok fazla hobiyi deneyim edip bu konudaki tat yelpazenizi genişleterek anlayabilirsiniz.

Adım 2) Hobilerini sına

İkinci adımda ise yapmanız gereken bu hobilere tek tek vakit ayırarak bir nevi kendinizi tanımak. Sizce Ronaldo’nun bugünkü haline gelmesini sağlayan ilk adım neydi? Çocukken topa ufak bir tekme atmaktı. Dünyanın en meşhur ve tutkulu aşçıları sizce yemek pişirmeye nasıl başladılar? Muhtemelen annelerine mutfakta tuzu uzatarak veya aşırı basit bir yemek pişirmeye çalışarak.

Demek istediğim şu, 20 belki 30 sene sonraki halinizin tutku ile yaptığı şeylere muhtemelen bugünlerde çok ufak bir adım ile başlayacaksınız. Hadi listeden bir hobi seçerek size ne kadar uygun olduğunu veya bu konuda ne kadar ilerleme kaydedebileceğinizi test edin. Öyle 2-3 dakika denemekten bahsetmiyorum, Google’da ufak bir arama yapıp bırakmayın, birazcık hakkını verin.

Listeden aşçılığı mı denemek istiyorsun? Birkaç yemek tarifi bul, bunlar hakkında videolar izle, malzemelerinizi al ve yemeği pişirmeyi dene. İlk denemenden daha iyisini pişirebileceğini mi düşünüyorsun, o zaman denemeye devam et. Bu hobi hakkında sağlam bir kanıya varana kadar günlerini gerekirse de haftalarını ver.

Ancak emek sarf edip hobinizi sınadığınız taktirde içinizdeki tutkulu aşçıya uyanmak için fırsat tanırsınız. Bu durum listenizdeki tüm maddeler için geçerli.

Adım 3) Hobilerini tutkuya çevir

İşte başardın, belki aylarını aldı ama uğraşmaktan büyük zevk aldığın bir hobi edindin. Bu hobinle uğraşmaya devam ettikçe konu üzerinde doğal olarak daha iyi ve başarılı olmaya başlayacaksın. Bu pozitif geri dönüşler sayesinde de üzerine daha çok vakit ayırmaya odaklanacaksın. Bir noktada ise hobilerinden bazıları sivrilmeye ve hayatında daha fazla yer kaplamaya başlayacak.

Ünlü iş adamı ve yatırımcı Mark Cuban’ın şu sözleri aslında anlatmak istediklerimi özetler nitelikte.

1- Bir şey üzerinde çok çalışırsanız bu konuda iyileşirsiniz.

2- İyileştiğiniz şeyleri yaparken daha çok zevk almaya başlarsınız.

3- Bir şeyi yapmaktan zevk alırsanız bu konuya tutku duymaya başlarsınız.

4- Bir şeyi iyi yapıyor, ona tutku duyuyor ve üzerine emek sarf ediyorsanız da başınıza güzel şeyler gelir.

Tutkunu bulmak konusundaki diğer yanlış bir anlaşılma ise, herkesin hayatı boyunca bulabileceği tek özel bir tutkunun olduğudur. Aksine ömrünüzde yüzlerce farklı alana ilgi duyup onlarcasını tutku edinebilirsiniz. Hatta zaman gelir yıllarca emek verdiğiniz şeyleri bir anda bırakıp alternatif arayışlar içine bile düşebilirsiniz. Biz insanlar garip yaratıklarız. Asla kaderinde tek bir şeyin seni beklediği kanısına varma, önünde kovalayabileceğin sınırsız sayıda olasılık seni bekliyor.

Dilersen yıllarca oturup hakkında hiçbir şey bilmediğin bir tutkunun gelip seni bulmasını bekleyebilirsin veya hobilerin üzerine emek sarf ederek onları zamanla tutkularına çevirebilirsin.

Adım 4) Tutkularını işe çevir

Biliyorum başlıkta 3 adım yazıyor fakat size anlatmak istediğim ve herkesin hayalini kurduğu ama çok az kişinin başarabildiği bir adım daha mevcut.

Tutkunuzu meslek haline getirip, geçiminizi sağlamak ve hayatınızı sürdürmekten bahsediyorum. Diğer adımlar konusunda hepinizin başarılı olacağına inancım tam olsa da, bu adımı açıkçası ben de henüz tamamlayabilmiş değilim. Bu Youtube kanalının serüveni videoda bahsettiğim adımlardan oluşuyor. Zevk aldığım bir hobi buldum, emek vererek bu hobiyi sınadım ve zamanla tutkum haline getirdim. Şu anda ise gece gündüz çalışarak desteklerinizi sayesinde dördüncü adımı tamamlamaya çalışıyorum. Son adımı tamamladığım gibi de nasıl yapılacağını sizler ile paylaşmayı iple çekiyorum.

Tutkunuzu bulma yolunca uzun bir serüven sizleri bekliyor, veda ederken tüm izleyicilerimize yol göstermek ve fikir vermek için yorumlara yapmaktan hoşlandığınız veya yapmak istediğiniz birkaç hobiyi paylaşmaya ne dersiniz.

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments