3 Ufak Alışkanlık ile Hayatını Değiştir

 

3 ufak alışkanlık edinerek şu anda hayatını değiştir!

Kişisel gelişimin zaman ve emek gerektirdiğine inanan bir insan olarak, mucize listeler sunmaktan hiç hoşlanmasam da, hayatta bazı ufak değişiklikler yaparak kısa sürede bile büyük sonuçlar elde edilebileceğini tecrübe etme fırsatım oldu.

hayatını değiştir

Kazanabileceğiniz bu alışkanlıkların 3’ünden hızlıca bahsetmek istiyorum.

Hayatını Değiştir!

1-) Bilgi diyetini değiştir

Diyet denince akla gelen ilk şey bir kibrit kutusu peynir olsa da, diyetin odağı sadece kilo vermek değildir.

Diyet, sağlığı korumak veya düzeltmek amacıyla uygulanan beslenme düzeni anlamına gelir.

Hayatımız boyunca yediğimiz şeyler ve bunların miktarları sağlığımızı etkileyen çok önemli faktörler olduğu gibi, aynı şekilde dış dünyadan zihnimize davet ettiğimiz bilgiler de uzun dönemde kültür seviyemizi ve hatta hayata bakış açımızı bile büyük ölçüde değiştirebilir.

hayatını değiştirmek

Günlük bilgi diyetiniz aktif ve pasif birçok kaynaktan oluşuyor. Örneğin ofiste veya sosyal çevremizde konuşulanları filtrelemek nispeten zor olsa da aktif olarak internette izlediğiniz videoları ve gezdiğiniz siteleri şu anda değiştirmeniz mümkün. Günlük düzenli olarak tükettiğiniz bilgi kaynaklarının bir listesini çıkarın ve hangilerinin sizi zehirlediğine karar verin. Emin olun ki bunların büyük bir kısmını sadece alışkanlıktan takip ediyorsunuz.

Aksiyon al kötü alışkanlıklarını değiştir ve kendine sağlıklı bilgi kaynakları bul.

 

2-) Zayıf bağlarını güncel tut

Hayatınız boyunca belki binlerce insan ile tanışıp bunların bir kısmını yanıbaşınızda tutup bir kısmı ile etkileşiminizi ise sadece günaydın kelimesi ile kısıtlayacaksınız. Zayıf bağlar kelimesinin literatürde karşılığı, en yakın çevreniz haricinde kalan yüzeysel olarak tanıdığınız kişiler ve yakın arkadaşlarınızın arkadaşlarıdır. Zayıf bağlar teorisi ise bu bağların sayısının hayatta karşımıza çıkan fırsatları büyük ölçüde etkilediğini öne sürer.

hayatını değiştirme

Tecrübeye dayanarak söylüyorum ki örneğin iş ararken bu kişiler hiç ummadığınız anlarda size kapılar açabilirler. Bu vesile ile iş bulduğum ve iş ayarladığım birden fazla durum oldu. Sizlerden yapmanızı istediğim şey ise tanıştığınız insanlar ile etkileşimi koparmak yerinde ufak iletişimler ile bu zayıf bağlarınızı güncel tutmanız. İnsanların doğum günlerini bir mesajla kutlamak veya yeni bir işe giren arkadaşlarınızı tebrik etmek gibi ufak aksiyonlar bile bu bağları destekleyerek, ileride size farklı fırsatlar doğurabilir.

Bu maddeyi networking ile aynı kalıba koymak istemem çünkü bahsettiğimi sadece çıkarlarınız için yapmanızı tavsiye etmiyorum. Çevrenizdeki insanlar ile ufak etkileşimlere girmeniz emin olun ki minik dinamikler oluşturup uzun dönemde sosyal hayatınızı gayet olumlu etkileyecektir.

 

3-) Birikim yap

Bu kadar basit bir maddeyi videoya eklemek konusunda çekincelerim olduysa da, bir yandan da harcama ve birikim alışkanlıklarınızı ne kadar erken değiştirirseniz sizin için o kadar iyi olacağına inanıyorum. Ekonomiyi yakından takip etmeye çalışan biri olarak 2019 yılının Türkiye için gayet zorlu geçeceğini konusunda tüm uzmanlar ile hemfikirim. Önümüzde böyle zorlu bir dönem bizi beklerken de, birikim yapmak kendiniz ve aileniz için atabileceğiniz gerekli bir adım olarak duruyor.

Abi nasıl yapalım birikim, elimize geldiği gibi akıp gidiyor para…

  • Kağıt veya bir uygulama kullanarak bir hafta boyunca yaptığın harcamaları not al ve ardından bu listedeki hangi harcamalardan fedakarlık edebileceğine karar ver.
  • Abonelik bazında ödediğin telefon ve dergi tarzı harcamalarının listesini çıkar ve paketleri küçültmeyi veya iptal etmeyi düşün.

Açıkçası birikim yapmanızı sağlayacak büyülü bir taktiğim yok, bu iş biraz matematik, biraz farkındalık biraz da nefsinize hakim olmak ile ilgili. Fakat emin olun ki ülke olarak paranızı çarçur edebileceğiniz bir döneme girmediğimize sizi temin ederim.

hayatını değiştirmek için

Kenarda acil durumlar için bir miktar para bulundurmanızın alternatif yararları da yok değil.

Gün boyunca zihninizin ve dikkatinizin büyük bır kısmını, kart ekstrelerini ve faturaları nasıl ödeyeceğiniz konusunda meşgul etmek yerine daha yararlı alanlarda kullanabilirsiniz.

Sadece biraz dişinizi sıkarak yaptığınız bir birikim sayesinde birçok ekonomik problem ile aranızda bir baraj kurup mental olarak kendinizi güvenceye alabilirsiniz.

 

Bu videoda bahsettiğim ve kendime de kazandırdığım 3 alışkanlık şu anda uygulamaya başladığınız takdirde kısa dönemde ufak tefek uzun dönemde ise hayatınızda büyük değişikliklere yol açacak. Düşünce ve fikirlerinizi ancak aksiyon ile desteklerseniz hayatınızı değiştirebilirsiniz bu yüzden sizleri videoyu bitirdikten sonra aksiyon almaya davet ediyorum.

Bir sonraki videoda görüşmek üzere.

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments