Algoritmaları Lehine Kullan

Hayatımız boyunca yediğimiz şeyler ve bunların miktarları sağlığımızı etkileyen çok önemli faktörler olduğu gibi, aynı şekilde dış dünyadan zihnimize davet ettiğimiz bilgiler de uzun dönemde kültür seviyemizi ve hatta hayata bakış açımızı bile büyük ölçüde değiştirebilir.

 

Ufak alışkanlıklar üzerine hazırladığım videoda kısaca bilgi diyetinizi değiştirmenin öneminden bahsetmiştim, bu videoda ise internetteki bazı algoritmaların çalışma prensiplerini açıklayarak bilgi diyetinizi nasıl optimize edebileceğinizi anlatacağım.

Mesleğim nedeniyle dijital tarafta epey aktif olsam da, geçtiğimiz yıl bir yapay zeka şirketinde çalıştığım süre boyunca birazdan bahsedeceğim konu üzerinde çok daha sağlam tecrübeler edinme fırsatı buldum. Hani Youtube’a bir video izlemek için girip saatlerce vakit geçirdikten sonra kendinizi abuk subuk bir videoda bulup gecenin bir yarısında hayatınızı sorgularsınız ya. Veya akşam yatakta telefonu elinize alır ve Instagram’ın keşfet sayfasında kaybolup gidersiniz. Emin olun ki bu durumun tek suçlusu sizler değilsiniz.

Recommendation engine yani tavsiye motoru adınızı verdiğiniz algoritma tabanlı sistemler sizlere kişiselleştirilmiş ürün, video ve resimleri önermek üzerine kurgulanırlar.

tavsiye motoru

Youtube’da videonun sağında bulunan öneriler kısmı, Instagram’daki keşfet sekmesi ve e-ticaret sitesindeki sizin için seçtiklerimiz tarzı bölmeler tavsiye motorlarının en temel örnekleridir.

Bu sistemler aslına bakarsanız eskiden çok basit prensipler ile çalışıyordu. Örneğin yıllar önce e-ticaret siteleri ayakkabı isteyenlere diğer ayakkabıları önererek kategori bazında tavsiyeler vermeyi yeterli görüyordu. Aynı şekilde Youtube üzerinde de önerilen videolar kategori ve başlık gibi çok temel veriler baz alınarak kişilere sunuluyordu.

algoritmaları kullanmak

Geçtiğimiz birkaç yılda ise bu basit algoritmalar yerlerini makine öğrenmesi ile desteklenmiş kişisel sonuçlar sunan daha gelişmiş sistemlere bıraktılar.

Bu da demek oluyor ki internette size ürün, video veya resim gibi önerilerde bulunan neredeyse bütün büyük siteler ve uygulamalar dijital vücut dilinizi tespit etmek için birbiri ile yarışıyor. Dijital vücut dili ise Youtube üzerinden örnek verirsem: hangi videoları izlediğiniz, kaç saniye izlediğiniz, beğenip beğenmediğiniz, yorumlarınız, paylaşımlarınız, hangi kapak fotoğraflarına tıkladığınız, ne renk kapak fotoğraflarına tıkladığınız, hangi kelimelerin daha çok ilginizi çektiği hatta telefonda hangi noktalara daha sık dokunduğunuz gibi aklınızın alamayacağı binlerce kullanıcı davranışlarının toplamıdır.

Youtube bu binlerce veriyi makine öğrenmesinden geçirdikten sonra son halini gördüğünüz önerilen videolar sekmesini size kişiselleştirilmiş olarak sunuyor. Ve bunların hepsini arka planda bir sayfa yenileme süresinde yapıyor. İnternetteki buna benzer öneri sistemleri ise her geçen gün seçimlerimizi daha fazla etkilemeye devam ediyor.

Sistemin nasıl işlediğini az çok anladığınıza göre ne yapmanız gerektiği hakkında sizlere bazı tavsiyelerim olacak.

Algoritmaların size destek mi yoksa köstek mi olacağını seçmek bir bakıma sizin elinizde. İnternetteki tüm davranışlarınızı kurgulayamayacak olsanız da algoritmalara verdiğiniz bazı sinyalleri seçerken çok daha dikkatli davranabilirsiniz.

Yakın bir arkadaşınızla her gün fast food muhabbeti yaparsanız, nerede yemek yiyelim diye sorduğunuzda size muhtemelen bir fast food restoranını önerecektir. Sağlıklı beslenme üzerine sıkça sohbet ettiğin bir arkadaşın ise seni salata yemeye davet edecektir.

algoritmaların çalışması

Aynı şey algoritmalar için de geçerli, Youtube’da size bir şeyler katacak kaliteli videolar izlemeyi tercih ederseniz sistem sizi bu şekilde tanıyıp bu kalitede ve konularda içerikler sunmayı hedefleyecek. Fakat aptal-saptal challenge videolarını izleyip, tüm vaktinizi komikli kedi videolarında geçirirseniz size önerilen videolar hayatınızı uzun dönemde mahvedecektir.

Yanlış anlamayın, algoritmaları kandırmaya çalışmanızı falan istemiyorum aksine dijital alışkanlıklarınızı değiştirerek algoritmaların sizi doğru bir yola itmelerini sağlamak için çabalamanızı istiyorum.

Bahsettiğim sistem sadece Youtube için değil her sosyal medya devi için geçerli. Hayatınızda sizi yanlış yollara sokmaya çalışan yeterince unsur varken, aralarına bir tane daha eklemeyelim ne dersiniz?

Bundan sonra ilgi çekici aptal bir video kapağı görürseniz lütfen kendinize hakim olun ve tıklamayın!

tavsiye motoru nasıl

Aynı şekilde ileride olmak istemeyeceğiniz birinin izleyeceği tarzda videoları da izlemeyi bırakın, aksi taktirde böyle devam ederseniz bir gün olmak istemeyeceğiniz birisine dönüşeceksiniz.

Elbette öyle-bir iki tıklama ile oturmuş dijital ayak izinizi hemen değiştirmeniz mümkün değil. Fakat tıklama alışkanlıklarınızı yavaş yavaş değiştirdiğiniz taktirde algoritmaların bir süre sonra lehinize çalıştığını ve kaliteli içerikler sunmaya başladığını göreceksiniz.

Yirmilerim hesabını kullanırken önerilen videolara tıklama konusunda kendime çok katı kurallar koydum ve şu anda Youtube o kadar kaliteli videolar öneriyor ki, her gün mutlu bir şekilde kendimi geliştirdiğim harika içerikleri izleyebiliyorum.

Kendinize karşı dürüst olup sosyal medya platformlarında size önerilen saçma sapan resim ve videolar ile bir yüzleşin derim. Emin olun siz bundan daha iyisini hak ediyorsunuz, bu yüzden doğru aksiyonlar ile daha iyi bir bilgi diyetine şimdi adım atın. Ekranda önerilen içeriklerimizden birine tıklayarak işe koyulabilirsiniz.

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments