Arada Bir Durup Düşünmek Lazım

Teker teker çıkmıyoruz hayatta merdivenleri, koşa koşa çıkıyoruz genelde, ne kaç kat çıktığımızı sayıyoruz ne de yolda selam verip vermediklerimizi hatırlıyoruz. Tahmin ettiğiniz gibi merdivenlerle alakası yok bu yazının, daha soyut anlatmak istediğim şey.

 

Daha çocukken başlıyor bu koşturmaca, okula giriyorsun, bir sürü sınıf var önünde, 1 bitiyor 2 var, 2 bitiyor 3 var, ortaydı liseydi sınavlardı geçip gidiyor zaman. Üniversiteye gelince aynı ritim ile devam ediyor, yüksek lisanstı doktoraydı. Sırf eğitim anlamında da söylemiyorum bunları, istersen bırak liseyi çalışmaya başla, değişen bir şey olmuyor. Daha yüksek maaş, daha iyi bir iş, daha iyi bir pozisyon sürüp gidiyor.

 

Arada bir durup düşünmek lazım, nereye gidiyoruz, neden gidiyoruz, ne ara kaptırdık kendimizi bu kadar. Ayda bir vurur kafama bu durum, genelde hafta sonu evde yalnız isem doldurur bu tarz düşünceler kafamı. Çarkın içine girince insan, kafasını toplayıp kendine bakamıyor dışarıdan, bir sorgulamak lazım ara sıra. Üniversitede daha bir rahattı programım, hafta içi hafta sonu ayrımım yoktu, rastgele yaşıyordum günleri.

İş hayatında yeni bir sürüye katılıyorsun, hafta içi çalış, cuma cumartesi eğlen, pazar evde takıl ailenle vakit geçir. Koyan kısım bana, geçici bir şey olmaması bunun, 30-40 sürecek bir döngü olması. Pazar günü salonda koltuğa uzanıp gazete okurken tak ediyor bu düşünceler kafana. Gerçekten istediğim şey bu mu? Hani dünyayı gezecektim ? Cumartesileri mi gezeceğim dünyayı ? İşten izin alabileceğim günler mi gezeceğim ?  Çok mu geç bunlar için, yeni bir yol çizmek için çok mu geç ?

 

Pazartesi masamdan yazıyorum bu yazıyı, sabah çayımı içtim, rutin işlerime başladım, eser kalmadı dünkü düşüncelerden. Çünkü cumaya kadar çalışmam lazım ki cumartesi tatil yapabileyim. Durumumdan mutsuz ya da şikayetçi olduğum anlaşılmasın bu yazdıklarımda. İnsan merak ediyor, şu döngüden kurtarabilsek kendimizi, bilinmeyen karanlığa yelken açsak, şöyle ilerde geriye dönüp bakınca 7 günden fazlasını görebilsek bir haftada.

 

Arada Bir Durup Düşünmek Lazım, ne istiyoruz hayatta, ne kadar mutluyuz, neleri değiştirmek lazım. Resimi dükkanda çekmiştim, saat 4 gibi simit alırız her gün yanına da çay çekeriz, sakin geçer 4-5 arası, yoğunluk olmaz.

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments