Belgesel Tavsiyeleri | Mega Liste 2020-2021 | İzlediğim En İyi Belgeseller

belgesel tavsiyeleri

Kendimi dizi dünyasından uzaklaştırıp belgesel diyarına attıktan sonra birbirinden muazzam belgeseller keşfetme fırsatı buldum.

Bu sayfada da amacım izlediğim en iyi belgeselleri cımbız ile seçerek sizlere sunmak.

Bu belgesellerden bazıları ufkunuzu açacak bazılar ise gözlerinizi dolduracak ama eminim ki hiçbirini izledikten sonra pişman olmayacaksınız.

Buldukça da videoları eklemeye çalışacağım.

Belgesel Tavsiyeleri

The Man Who Climbed Everest 21 Times

Belgesel tavsiyesi The Man Who Climbed Everest 21 Times

Everest’i tırmanmak isteyen turistler uzun yıllardır tırmanışlarında Sherpa olarak adlandırılan yerel halktan yardım alıyorlar. Sherpa’lar hem genetik olarak hem de pratiklerinden dolayı tırmanışa çok yatkın olsalar da büyük risk taşıyan bu işte her yıl hayatlarını riske atıyorlar. Yaşadıkları bölgede başka iş imkanı olmadığı için de ellerinden gelen tek şey, çocuklarının iyi bir eğitim almasına uğraşarak onların bu kaderden kurtulmaları.

Belgeseldeki çekimler ağzınızı açık bırakacak cinsten.

 


The Price of Free

belgesel önerisi The Price of Free

Nobel Barış Ödülü sahibi Kailash Satyarthi’nin Hindistan’daki kaçak çocuk işçiliğini bitirmeyi hedefleyen hayatını ve bu süreçte başından geçen aksiyon dolu olayları anlatıyor belgesel.

Pelerinsiz bir kahraman…

 


Slavery in Nepal – Fighting for Freedom

belgesel önerileri Slavery in Nepal - Fighting for Freedom

Nepal’de yaşayan cahil ve fakir ailelerin kız çocukları zengin ailelere satılarak köle gibi çalıştırılıp suistimal ediliyorlar. Belgesel 6 yaşındakyen satılan Urmila Chaudhary‘nin bu geleneğin kaldırılması ve çocukların özgürlüğe kavuşması için baş koyduğu özgürlük savaşını konu alıyor.

Gelecekte kendisinin şüphesiz Nobel Ödülü alacağına inanıyorum, pelerinsiz bir kahraman daha…


Rotten

rotten belgesel

Yemek ile ilgili harika bir belgesel serisini! İki sezon boyunca bal, süt, şarap ve balık gibi temel besinler ile ilgili hikayeler anlatıp detaylar veriyor.


A Life On Our Planet

A Life On Our Planet

90 Yaşındaki doğa tarihçisi David Attenborough hayatı boyunca insan ırkının Dünya’yı nasıl etkilediğini ve verdiğimiz zararı nasıl giderebileceğimizi anlatıyor. Doğa belgeseli tarzında, çok detaylı olmasa da bilgilendirici ve harekete geçirici bir belgesel.


Human Nature

human nature

CRISPR kelimesini duymadıysanız çok şey kaçırıyorsunuz. Bilimin başarabildiklerini bilim-kurgu ile ayırabilmek gerçekten her geçen gün zorlaşıyor. Belgesel, genlerimiz ile oynamamıza imkan veren bu yöntemi çok net bir şekilde anlatıyor ve ağzım açık izledim…


Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi belgesel 2020

Belgesel 85 yaşındaki sushi ustası Jiro Ono’nu sanatını yıllar boyunca nasıl mükemmelleştirdiğini anlatıyor. Çok hafif bir tonda ilerlese de eğer sushiye ilginiz var ise zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Practice Makes Perfect…


It Will Be Green Again

It Will Be Green Again belgelsel

Kamerun’daki bir mülteci kampında yaşayan ailelerin umut dolu kısa hikayesini anlatıyor belgesel. Sahip olduklarınızın kıymetini bilin gençler…


Zombies of Nairobi

Zombies of Nairobi belgeseller

Nairobi’deki “balici” zombi gençliği anlatıyor belgesel. İzlerken film gibi gelse de gerçekten dünyanan diğer ucunda böyle hayatlar yaşanıyor. Muhabirin taşşaklarına da ayrıca hayran kaldım.


The Trader (Sovdagari)

The Trader (Sovdagari)

Hırvatistan’da karavanı ile gezerek patates karşılığında ikinci el eşyalar satan bir tüccarı anlatıyor. Sahip olduğunuz şeylerin kıymetini anlamak için oturup bir izleyin ve varsa çocuklarınıza izletin derim. Fakirlikten kırılan bir ulus ve çocukların yüzlerindeki değişmeyen masum gülümsemeler…

Tam versiyonunu Netflix üzerinden izleyebilirsiniz.


The Champion

The Champion documentry

Irak milli boks şampiyonunun savaştan kaçarak ailesi ile nasıl Amerika’ya yerleştiğini ve burada taksi şöförlüğü yaptığını anlatan kısa bir belgesel. On numaram adam…


The Game Changers

The Game Changers

Çok fazla et tükkettiğime inanan bir arkadaşım tavsiye etti bu belgeseli. Bitkisel kaynaklar ile beslenmenin sporcu performansı üzerindeki etkilerini konu alıyor. Öyle bir gaza geldim ki bir hafta boyunca vejeteryan takılmaya karar verdim.

Edit: Uzun araştırmaların ardından belgeseldeki kanıtların yetersiz olduğuna karar verdim.


Welcome Nowhere

Belgesel Bulgaristan’da yaşayan Romanların hayat şartlarını anlatıyor. 21. yüzyılda vatandaşların renk, ırk ve kökenleri yüzüden ön yargılara maruz kalmaları çok kalp kırıcı ve belgesel bu durumu yansıtmada çok başarılı.


 

Belgesel Afganistan’ın savaştan ırak kuytu bir koşesinde yaşayan bir çoban grubunun kapılarını bizlere açıyor. Hayatta gidemeyeceğin yerleri salonda oturup izleyebilmek ve farklı bir bakış açısı kazanabilmek gerçekten müthiş bir fırsat.


Thai berry pickers in Sweden

Tayland’dan her yıl mevsimlik işçiler uçağa atlayarak İsveç’e geliyorlar ve dut toplayarak birikim yapmaya çalışıyorlar. Oldukça yorucu geçen ayların ardından kar edip etmemeleri tamamen emeklerine ve şanslarına bağlı.


Where to Invade Next

where to invade next belgeseli

Michael Moore döktürmüş yine. Avrupa’daki ülkeleri gezerek eğitim ve sağlık sektörlerini Amerika ile kıyaslıyor. Gerçekten de izledikçe bu Avrupa ülkelerinde yaşamaya özeniyor insan. Bunu 2 yıl önce kız arkadaşım ile beraber izlemiştik ve hayallar kurmuştuk. Sonra ayrıldık, ben Hollanda’ya taşındım ve bu yazıyı güzeller güzeli bahçemde yazıyorum, o ise kim bilir nerelerde… Hayat işte…


Inside Bill’s Brain: Decoding Bill Gates

Inside Bill’s Brain Decoding Bill Gates

Bill Gates’i bilgisayar başında oturan bir inek zannediyorsanız, hayır, çok çok daha fazlası kendisi ve idollerimden bir tanesi açıkçası. Bu belgesel ile kendisini ve dünya için yaptıklarını biraz daha net anlayabilirsiniz.


Human Flow

human flow

Dünyadaki mülteci akımını ve kamplarını gezip görsel açıdan ve röportajlar ile sunan 140 dakikalık oldukça uzun ve detaylı bir belgesel. Bu konu hakkındaki düşüncelerimizi sırf televizyon izleyerek değil bir yandan da bu tarz belgeselleri izleyerek oluşturmanızı tavsiye ederim.


Tales by light

tales by light

Fotoğrafçıların NGO’lar ile işbirliği yaparak dünyadaki bazı problemleri fotoğrafların gücü ile gözler önüne serdiği bir belgesel serisi. Part 1 ve Part 2’yi bayılarak izledim, fotoğrafçıların yaptıkları işlere olan tutkuları böyle güzel bir amaçla birleşince hayatın anlamı ortaya çıkıyor. Dilerim ki ilerde bu tarz şeylere Youtube kanalım ile adım atabilirim…


Explained

explained dizi

Yarım saatlik videolar ile popüler konuları işleyen tek oturuşta bitirdiğim bir seri.


History 101

netflix belgesel

Bütün öğrenim hayatım odun gibi aynı şeyleri okuya okuya ve unuta unuta devam etti. Kendimi suçladığım kadar eğitim sistemini de suçluyorum. Bilgi bu tarz kaliteli bir şekilde sunulsa zamanında bana, belki bir çocuk aklım biraz daha ilgili olurdu tarih derslerine.

 


Listeyi her fırsatta güncelliyorum…

Tavsiye etmek istediğiniz belgeselleri tüm ziyaretçilerin görmesi için yorumlarda paylaşmaya ne dersiniz?

 

Gitmeden Diğer Tavsiyelerime Göz At!

Film Tavsiyeleri

Anime Tavsiyeleri

Belgesel Tavsiyeleri

Oyun Tavsiyeleri

Dizi Tavsiyeleri

5 1 vote
Article Rating
guest
3 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Melih
Melih
4 yıl önce

Türkçe altyazısı olanları belirtir misin? Ingilizce bilmiyorum

Erdem
Erdem
4 yıl önce
Reply to  Melih

Bunu bildiğini tahmin etsem de hatırlatmak isterim ki belgesellerdeki değerli cümleleri çevirerek hem belgeseli izlemiş hem ingilizcene katkıda bulunup verimli bir aktivite yapmış olursun 🙂 Keşke armut piş ağzıma düş demeye yatkın olmasak (her insan için geçerlil)

Gülen
Gülen
2 yıl önce

Tufandan önce iklim değişikliğini konu alan muhteşem bir belgesel izelemenizi tavsiye ederim