Bilgi Kaynaklarından Nasıl Verim Alınır?

 

Her gün binlerce farklı bilgi kaynağı tarafından bombardımana tutuluyorsun, peki gün sonunda bu bilgilerin ne kadarı aklında kalıyor? Daha doğrusu bize yönlendirilen bilgileri ne ölçüde özümseyip kendimize bir şeyler katıyoruz?

Bu videonun amacı sizlere gün içinde sunulan bilgi kaynaklarından maksimum verimi alabilmeniz için ufak bariz bir tavsiye vermek.

Bir güneş panelinin enerji üretebilmesi için çok farklı dinamikler mevcut olsa da bunlardan en önemlileri, güneş alan bir yerde olmak ve güneşi doğru açı ile almaktır. Bu cihazlar gölgede pek çalışmadıkları gibi ışığı kötü bir açıyla alırlarsa da maksimum potansiyellerine ulaşamazlar. Güneş ışığını etrafınızdan topladığınız bilgiler olarak da düşünebilirsiniz. Eğer bu bilgileri kötü bir açıyla alırsanız, verimsiz bir şekilde zamanınızın çoğunu boşa harcamış olursunuz.

Size öğretmek istediğim şey ise bir bakıma açınızı doğru bir şekilde ayarlayabilmek ama önce ufak bir hikaye.

Bir profesör şoförü ile şehir şehir gezerek üniversitelerde konferanslar veriyormuş. Aradan aylar geçmiş ve şoför aynı şeyi dinlemekten sıkılıp tüm sunumu ezberlediğini iddia ederek bir sonraki konferansta konuyu kendi anlatmak istemiş. Aynı sunumu yapmaktan yorulan profesör ise ön sıralardaki bir seyirci koltuğuna oturarak şoföre izin vermiş. Şoför, profesör kılığında tüm sunumu başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra seyircilerden biri kalkıp kendisine teknik bir soru sormuş. Şoför ise omuz silkerek şu cevabı vermiş: “Ne kadar da basit bir soru, bunu ön sırada oturan şoförüm bile cevaplayabilir.”

Gördüğünüz gibi anlatılan konu üzerinde profesörün derin şoförün ise oldukça yüzeysel bir bilgisi var. Her konuda derin bir bilgi birikimine ulaşamayacağımız gibi, bazı konuları şoför gibi yüzeysel seviyede öğrenebilirsek bu durumu lehimize kullanabiliriz.

Açımızı değiştirmekten ve ayarlayabilmekten kastım ise, farklı konularda temel yüzeysel bilgiler edinerek daha fazla ve komplike bilgileri bu temel bilgilerin üstüne ekleyebilmektir.

Diyelim ki akşam televizyonda haberler açık, Suriye ve Irak gibi ülke isimleri havalarda uçuşuyor. Yemeğinizi yerken bunlara kulak misafiri olsanız da hiçbir şey anlamama ve öğrenememe ihtimaliniz çok yüksek, çünkü anlatılanları üzerine koyabileceğiniz, bu konudaki temel bilgilere sahip değilsiniz. Aynı şey ekonomi, bilim ve tarih gibi birçok konuda geçerli.

Twitter’da enflasyon ile ilgili bir popüler bir tweete denk geliyorsunuz ve Tefe-Tüfe ikilisine şaşkın gözler ile bakıp bu tweetten 0 bilgi alarak yolunuza devam ediyorsunuz.

Ofiste Amerikan seçimleri ile ilgili bir sohbet dönüyor ve bırakın senatoyu, demokrat ve cumhuriyetçi kavramlarından bile haberiniz yok, sonuç olarak kenarda durup kafa sallıyorsunuz.

Yediğiniz meyvelerdeki vitaminin sadece çok ufak bir kısmını alabilmek veya yediğiniz etten bir gıdım protein elde etmek vücudunuz için gayet verimsiz olurdu değil mi? Aynı şey bilgiler için de geçerli. Peki ufak bir çaba ile hayatınız boyunca sizi sunulan bilgileri maksimum verim ile alabileceğinizi söylesem.

Buradaki hedefim hayatınızı değiştirecek çılgın bir tavsiye sunmak değil, sadece konu üzerindeki bakış açınızı eğitmek.

Tavsiyem şu:

Eğer ekonomi, tarih, coğrafya ve siyaset gibi bazı konularda kendinize bir temel atıp yüzeysel de olsa bir yetkinlik kazanabilirseniz, hayatınız boyunca size sunulan bilgileri maksimum verimle özümseyebilirsiniz. Bunu da yıllara yaydığınız taktirde muazzam bir bilgi birikimi elde edebilirsiniz. Bir yandan da sahip olduğunuz bu temel bilgiler ile etrafınızdaki bütün sohbetlere dahil olma şansını elde edeceksiniz. Aynı şekilde temel bilgileriniz bazı spesifik konulardaki uzmanlardan daha ileri seviye bilgileri öğrenmenize imkan sağlayacaktır.

Sizden yapmanızı istediğim şey gün içinde bilgi yağmuruna tutulduğunuz konuların bir listesini yaparak, bu konularda internette araştırmaya girişip kendinize temeller atmanız. Buna en azından terimler ve temel konseptler ile başlayabilirsiniz. Emin olun ki biraz çaba ile bu basit bilgilere internette rahatça ulaşabilirsiniz. İlerde de belki bu temel attığınız yeni konulara olan ilginizi artırıp daha derin bilgiler elde edebilir ve kendinize yeni fırsatlar yaratabilirsiniz.

Aslında bu kanal için hedeflerimden biri de, okulların size katamadığı bu temel bilgileri ileride sizlere kaliteli bir şekilde seriler halinde sunabilmek ama her şeyin zamanı var.

Sizleri açılarınızı ayarlayarak ömür boyu güneş ışığını en iyi açı ile almaya davet ediyorum. Bir sonraki videoda görüşmek üzere.

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments