Bir Yetenek Nasıl Geliştirilir

Hangimiz heveslenip gitar alıp da iki ay sonra kenara atmadık ki?

Ben attım.

Fotoğraf makinesi alıp bir kenara atanlar?

Ben.

Yan Flüt?

O da ben.

Bir kaç nedeni var bu maymun iştahlı diyebileceğimiz davranışların.

Bunlardan birincisi bir şeye sahip olma isteği durumunun, sahip olma durumundan çok daha üstün olması… Hayallerimiz, isteklerimiz ve beklentilerimiz uçsuz bucaksız iken, sahip olduğumuz materyaller pürüzlü ve limitli olacaktır.

 

Yeteneğinize Düzenli Emek Katmak

Diğer bir neden ise sistemsizlik. Hiç bir başarı, hiç bir yetenek bir gecede elde edilmiyor. Çiftçiler hasadı bir günde toplayıp, portakalları sepetlere doldurup en sevdiğimiz “organik meyve suyu” kamyonlarına yüklediğini gösteren televizyon reklamlarından biraz soyutlayalım kendimizi. O ağaçların dikilmesi, budanması, sulanması ve ilaçlanması gibi çok uzun ve düzenli emek gerektiren bir süreçtir hasadı sağlayan. Bu emek ağaca verildikçe de her sene ağaç büyüyerek daha çok hasat verir.

Starbucks’tan her gün 5 liralık kahve içmek sizi batırmaz fakat bunu 20 yıla vurursak uçuk bir rakama ulaşırız. Yıllık %10 faiz ile 100.00 lira üzeri bir rakama denk geliyor yaklaşık. Bu yüzden iki haftada gitar çalabileceğimi düşündüysem yok yanılmışım gençken. Düzenli pratik yapmam gerekirmiş, haftalarca belki aylarca.

Sistemli Bir Şekilde Pratik Yapmak

Ne kadar düzenli çalışsanız da bunu sistemli ve doğru yöntemler ile yapıyor olmalısınız. Sporcuların büyük bir kısmı iyi bir hocayla çalışmaya başladıklarında, antrenörlerin ilk yaptığı şey yanlış öğrendikleri teknikleri düzeltmek olur ve bu bazen sıfırdan teknik öğrenmekten çok daha zordur.

Bir yeteneği bilemeden önce kendinize iyi bir mentor veya öğretmen edinmelisiniz ki, hatalı teknikler ve yöntemler ile aylarınızı hatta yıllarınızı kaybetmeyin. Spor, enstrüman hatta sosyal iletişim konusunda bile yanlış temeller kurabilirsiniz.

Bilgi Sıkıştırmak

Son olarak da yeteneği hızlı bir şekilde geliştirmek istiyorsanız bilgi sıkıştırma tekniğinizin kuvvetli olması gerekmektedir. Örneğin E=mc² aşina olduğunuz bir formül olsa da bu formüle sıkıştırılmış olan yüzlerce denklemi görseniz şaşırırsınız. Bu çok uç bir örnek olsa da, siz de öğrendiğiniz ve uğraştığınız şeyleri sıkıştırabiliyor olmalısınız. Okuduğunuz bir kitabı not alarak bir kaç sayfaya dökebilmek bunun bana en yakın örneği.

Her gün yarım saat spor yaparsanız veya ayda bir kitap okursanız 20 yıl sonra bunların size neler getirebileceğini düşünün. Aynı şekilde de kafanıza koyduğunuz yeteneği geliştirmek için de sistemli, doğru yöntemler ile ve bol pratik yaparak 20 yıla hatta 5 yıla bile kalmadan harika sonuçlara ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Paylaşmak Güzeldir

Yazıyı buraya kadar okuduysan Kişisel Gelişim konusunda hevesli olduğun kesin. Peki kendini geliştirebileceğin bir Türkçe Youtube Kanalı olduğunu söylesek? Ayrıntılar için resme tıkla!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.