Bodrum’daki En Güzel Tekne Turu Rotaları

Bodrum’un güzelliği herkes için kesin olan bir konu desek yanlış olmaz. Gümbet, Yalıkavak, Bitez, Türkbükü, Gümüşlük gibi yerleşim yerleri Bodrum cazibe merkezleri arasında başlarda geliyor. Ama bir de Bodrum’u denizden keşfetmek lazım. Araba ile gidilemeyen yerleri inanın çok daha güzel Bodrum’un. Birbirinden güzel koylara ve plajlara şahit olabilirsiniz. Bu kıyıda köşede kalmış noktaları keşfetmenin en güzel yolu ise tekne turu yapmak ya da sadece size özel tekne kiralayıp denizin ve huzurun tadını çıkarmak. Bu yazıda sizlere en güzel Bodrum koylarını ve en güzel Bodrum rotalarını anlatacağız.

 

1- Karaada – Akvaryum Poyraz Koyu Rotası:

Karaada, Bodrum’un yaklaşık 4 mil açıklarında bulunan ve Bodrum’un en büyük adalarından biri. Eskiden küçük bir otele de ev sahipliği yapan bu ada, şu anda daha çok Bodrum merkez çıkışlı tekne turlarının en uğrak noktalarından. Bu adayı cazip kılan ise iki özelliği var. Biri sıcak su mağarasına ev sahipliği yapması diğeri ise meşhur meteor çukurunun yine bu ada içinde bulunması. Bu iki nokta da kesinlikle Bodrum’a seyahat edildiyse görülmesi gereken yerlerden.

 

Yine bu rota üzerinden şahane bir koy bulunuyor. Akvaryum Poyraz Koyu adı verilen bu koyda mavinin tüm tonlarını görebilir ve harika bir yüzme deneyimi yaşayabilirsiniz. Bu iki koya gitmek için Bodrum merkez çıkışlı tekne turlarına katılabilir ya da özel tekne kiralayabilirsiniz. Günlük tekne turu fiyatları genelde 100 lira civarı, özel tekne kiralama fiyatları da teknenin segmentine ve sezona göre değişmekle birlikte 1500 liradan başlıyor diyebiliriz.

 

2- Orak Adası Rotası:

Orak Adası da yine Bodrum açıklarında bulunan, Bodrum’un en meşhur adalarından biri. Havadan bakınca şekli “orak”a benzediği için bu isimle anılıyor. Bodrum’un Doğusunda bulunuyor ve uzaklığı yaklaşık 16 deniz mili. Bu ada içerisinde birbirinden güzel küçük koylar bulunuyor. Bodrum tekne turu yapmak gibi bir düşünceniz varsa bu rotayı kesinlikle göz ardı etmeyin deriz. Sadece Orak Adası değil 3 tane daha farklı koyda yüzme şansına da sahip oluyorsunuz. Günlük tur fiyatları 120 lira civarı. Özel kiralamalar ise 1800 liradan başlıyor.

 

3- Gümbet – Ortakent Rotası:

Gümbet –  Ortakent rotasında da birbirinden güzel koylar ve plajlar bulunuyor. Bu tur tekneleri Bodrum’un Gümbet beldesinde bulunan limandan kalkıyor ve Bodrum’un Batısına doğru bir yol izliyor. Akvaryum Koyu, Deve Plajı, Bağla Koyu, Dalgıç Burnu gibi duraklarda yüzme molası veriliyor genellikle. Rotanın en güzel noktası genelde Deve Plajı olarak belirtiliyor. Ortakent’te bulunan Deve Plajı, oldukça uzun bir sahil şeridine sahip. Denizi de olabildiğine berrak ve temiz. Tabii bu plaja gitmek içn tek alternatifiniz tekne değil. Kara yolu ile de Deve Plajı’na gidebiliryorsunuz fakat tekne ile keyfi bir ayrı doğrusu.

 

4- Turgutreis Rotası:

Bodrum’da tekne ile seyahat edilebilelecek bir diğer rota da Turgutreis rotası. Yukarıda saydıklarımıza kıyasla biraz daha az seçeneğe sahip olan bu rota yine de size çok güzel harikuladelikler sunuyor. Turgutreis iskelesi kalkışlı bu turların en popüler durakları ise Çatalada ve Tulluce Adası.İki ada da çok güzel koylara sahip. Bu rotanın tek dezavantajı bölgenin yılın büyük bölümünde rüzgarlı olması. Bu yüzden yüzerken biraz rahatsız edici olabiliyor. Ama Turgutreis, Bodrum’da güneşin en güzel battığı yerlerden biri. Eğer tekne turunuz gün batımını da içeriyorsa işte o zaman harika manzaralari harika fotoğraflar sizleri bekliyor. Bunun için Bodrum tekne kiralama alternatiflerini de kullanırsanız daha verimli bir gün geçirebilirsiniz bize kalırsa.

 

Evet, Bodrum tekne turu rotaları bu şekilde. Yaz tatilinizi en güzel şekilde değerlendirmek isterseniz yukarıdaki rotaları da belki planlarınız dahiline alabilirsiniz. Şimdiden herkese iyi tatiller.

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments