Braşov Gezi Rehberi ve Peleş Kalesi

 

Yakın dostum Roman geçenlerde Romanya’ya (evet isimler benziyor fakat sadece tesadüf) gitmiş ve Braşov şehrini öve öve bitiremedi. Elbette o an hiç hesapta yok iken bir Romanya bileti aldım ve Bükreş seyahati‘nin hemen ardından Braşov için yola koyuldum.

Braşov turum ile ilgili detayları blog yazısından okuyabileceğiniz gibi yukarıdaki videoyu da izleyebilirsiniz.

Braşov, meşhur Transilvanya bölgesinde bulunan dağlar arasında saklanmış refah seviyesi yüksek, eski ve gayet turistik bir şehir.

Braşov’a Ulaşım

Braşov’a ulaşmanın en kolay yollarından bir tanesi uçak ile Bükreş’e gitmek ve ardından da şehir merkezine yürüyerek 20 dk mesafede olan Bucharest Nord istasyonundan trene binmek.

Şehri gezmeye dostum Enes ile gittik ve kendisi tren istasyonunda Subway’e uğrarken ben ise makinelerden ikimiz için de hızlıca kredi kartım ile bilet aldım ve trene atladık.

Tren yolculuğumuz ise 3 saat 45 dakika sürdü. Wifi olmadığı için de kitap okumak için harika bir fırsattı.

Trende gözüme çarpan şey ise, arada sırada yeni istasyonlardan binen yolcuların diğer yolcuları kaldırıp yerlerine oturmaları oldu.

Çok sonradan öğrendik ki tren bileti alırken koltuklu (daha pahalı) ve koltuksuz (daha ucuz) opsiyonlar oluyormuş. Makineden hızlıca aldığım için böyle bir şey gözüme çarpmadı. Eğer yoğun bir saat veya dönemde gitmiyorsanız gişelerden koltuksuz almayı tercih edin derim. Bu şekilde sahibi olmayan boş bir koltuğa oturabilirsiniz.

Bir yandan da yaklaşık iki buçuk saatte giden trenler de varmış fakat epey bir pahalıydılar bizim aldıklarımıza göre.

Önemli: Biletleri kontrol etmeye geldiklerinde, makinenin bana verdiği biletin tek kişilik olduğunu fark ettim… O kadar dikkat etmeme rağmen gözümden kaçmış, kontrol eden kişi de İngilizce bilmiyordu ne yazık ki. En azından makinenin verdiği fişi gösterdim ve İngilizce bir yolcu destek çıktı ve son anda yırttık.

Ders: Makinelerden bilet alırken bekleyin başında ve bütün biletleri verdiğine/aldığınıza emin olun.Booking.com

Braşov’a Varış

Tren istasyonunun hemen kapısında otobüs durakları var ve oradan biletinizi alabiliyorsunuz. Otobüse atladığınız gibi 10-15 dk’ya merkezdesiniz. Benim yürümem 40 dakika sürdü yaklaşık, direk şehir merkezine dalmaktansa etrafı göre göre gitmeyi daha çok seviyorum bu tarz seyahatlerde.

 

braşov gezi

Braşov’da Gezilecek Yerler

Eski şehre geldiğiniz anda zaten içiniz yavaştan yavaştan eriyecek ve kendinizi kaptıracaksınız. Çok ufak bir şehir olsa da günlerinizi dolu dolu geçirmeniz için hadi yapabileceklerinizden bahsedelim.

Black Church

Şehrin katedralini görünce gerçekten de içini merak ediyorsunuz. Kendinize soruyorsunuz “asıl önemli olan iç güzellik mi?”. Ne yazık ki içi de dışı kadar kötü gözüküyor, kapısına uğrayıp açık olduğu saatlere bakabilir ve uğrayıp gezebilirsiniz.

Ben son gün gidebildim ve içeride klasik müzik konseri vardı, inat ettim bilet aldım görmek için içerisini. Büyük pişmanlık.

braşov

Braşov Meydanı

Ben demesem bile yolunuz günde 5 kere düşecek buraya… Sakın buradaki restoranlarda yemek yemeyin! Tamamen turistik restoranlar burası, hem fiyatları yüksek hem de porsiyonlar küçük. Nerede ne yemeniz gerektiğini yazının sonunda yazdım.

Braşov’da Konaklama

Kaldığım hostel fazlası ile keyifliydi —> Boemia Hostel

Braşov Yazısı

Hollywood misali bir Braşov yazısı var şehrin yanındaki tepede. Buraya teleferik ile çıkıp geri inebilirsiniz. Ben gittiğimde teleferik daha açılmamıştı ve bir çılgınlık yaparak dağa tırmanmaya (yürüyerek) karar verdim. Tam 2 saat sürdü tepeye çıkmam ve kaybolmama ramak kalmıştı çünkü yollar çatallanıyor ve farklı bölgelere doğru devam ediyorlar.

Yazıya çıktıktan sonra hemen inmeyin 5 dakika daha tırmanarak bütün şehri gördüğünüz zirve noktasına çıkabiliyorsunuz. Biz gittiğimizde 2-3 tane evsiz takılıyordu orada, aman dikkatli olun.

braşov gezilecek yerler

Siyah ve Beyaz Kuleler

Şehirde çok daha kolay tırmanabileceğiniz iki nokta daha var. Surlardan dışarı çıkıp nehri geçince 5 dakika yürüyerek bu kulelere gidebiliyorsunuz. Siyah kalenin manzarası ağaçlardan kapanmış, beyaz kale ise hem manzara izlemek hem de fotoğraf çekilmek açısından güzel bir lokasyonda. Şehri ay ışığında izlemek için akşam da uğrayabilirsiniz.

Braşov’da Ne Yenir?

La Ceaun burada yemek yiyebileceğiniz en güzel ve uygun fiyatlı restoranlardan bir tanesi. Ekmek içinde gelen fasulyeli/etli çorbasını tavsiye ederim. Gulaş da bir harikaydı!


peleş kalesi

Peleş Kalesi

Braşov şehrine gelmişken etraftaki kaleleri kesinlikle gezmenizi tavsiye ederim. Peleş kalesi ve Bran kalesi opsiyonlarınızdan iki tanesi. Epeyce soruşturduktan sonra tercihimi Peleş kalesi yönünde kullandım ve hiç pişman değilim!

Braşov tren istasyonunda 1-2 saatte bir kalkan trenlerden birine atlarsanız bir saat içerisinde Sinaia durağına ulaşıyor, ormanların arasında kalmış bu büyüleyici kasabada ağzınız açık bir şekilde gezmeye başlıyorsunuz. Peleş kalesi ise yüksek bir noktada bulunduğu için otobüsler ile buraya çıkabilirsiniz. Ama şehir ve binalar o kadar güzeldi ki elbette bütün yolu yarım saat kadar yürüdüm.

Videoda içeri nasıl girebileceğinizi detaylı bir şekilde anlattım ama yine de iki taktik vermek istiyorum.

1-) Öğrenciyim derseniz çeyrek fiyatına girebiliyorsunuz, arkadaşım Enes öğrenciyim dedi ve kadın kimlik bile sormadı.

2-) İçeride fotoğraf çekmek için ayrı bir ücret ödemeniz gerekiyor. Ücreti ödeyince fişinizi yakanıza çengelli iğne ile asıyorlar ve içerde fişi olmayan ve fotoğraf çeken olursa uyarıyorlar. Herhangi beyaz bir fişi yakanıza takıp istediğiniz gibi fotoğraf çekebilirsiniz benden söylemesi.

???

Özel davet linkimi kullanarak ilk rezervasyonlarınızda 130 ₺ indirim kazanabilirsiniz!

https://www.airbnb.com/c/buragh3?currency=TRY

???

Detaylar için lütfen yukarıdaki Braşov gezisi videomu izlemeyi unutmayın!

Hepinize iyi yolculuklar…

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments