Cep Telefonu Bağımlılığı ve Teyzeler

Adalar vapurundayım geçen gün, rüzgar çalıyor dışarıda, içeride oturmayı tercih ettim. İş çıkışı olduğu için de oldukça kalabalık diyebiliriz, telefondan “yararlı” bulduğum bazı blogları takip ederken, ara verip cebime koymaya karar verdim kendisini. Gördüğüm manzaradan hoşlandığımı söyleyemeyeceğim, amcalar teyzeler babalar kızlar, herkes kırk beş derece eğmiş boyununu telefonda takılıyor. Herkes derken herkesi kast ediyorum, camdan bakan bir kişi bile göremedim.

Teyzeler dikkatimi çekti sol taraftaki, kusura bakmasınlar izinsiz resimlerini de çekmiş bulundum o sırada, o kadar konsantre olmuşlardı ki fark etmediler bile. Merak duygusu tavan yaptı bir anda, kalktım ve su almaya gittim kantine dönüşte de ağırdan alıp telefonlarına göz attım. Bir tanesi takılmış facebook feed’ini refreshlemeye çalışıyordu, çekmediği olur telefonun vapur açıklardayken, bir diğeri ise whatsapp’daki kontaklarının resimlerine bakıyordu tek tek.

Cep telefonu bağımlığı öyle bir seviyeye gelmiş ki, loop’a girmiş bir şekilde ne yaptıklarını bilmeksizin saplanıp kalmışlar. Mail yazmanız gerekir anlarım, video izlersiniz o da tamam, fakat boş kaldığınız her saniyede elinizi telefona atıp bir şeyler açıp kapama gereğini anlayamıyorum. Ben de geçmiştim bu süreçten, metroya binince elim gidiyordu son mesajlara bakarken buluyordum kendimi.

Cep telefonu bağımlılığından kurtulmanın birinci adını idrak etmek bağımlılığı. Lisede günde 8-10 saat bilgisayar oynadığım oluyordu (hafta içi hem de), en azından farkındaydım bağımlılığımın. Birçok insanda reflekse bürünmüş durumda telefon bağımlılığı. Defter taşıyorum yanımda bir de kalem elbet, boş kaldıkça vapurda/metroda not alıyorum, düşünüyorum, pencereden bakıyorum, martıları izliyorum, ama ne yaparsam yapayım amaçsızca tuş kilidini açmıyorum artık.

Ev içinde de geçerli bunlar, salonda otururken instagram’a girip yeni resim eklenmiş mi, twitter’da son 20 siniye içinde biri bir şey yazmış mı gibi refleksleri bitirdim çok şükür. Teyzelere ve sizlere de naçizane tavsiyem illa telefon diyorsanız yapacak yararlı bir şeyler bulun kendinize mesela candy crush.

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments