Cheerleader Effect – Amigo Etkisi Nedir?

Cheerleader Effect (Amigo Etkisi), bireylerin bir grup içinde olduklarından daha çekici gözüktüklerini temel alan bilişsel bir önyargıdır. Muhtemelen birçoğunuz bu terime How I Met Your Mother dizisinde denk gelmişsinizdir ve benim gibi sahneye gülüp geçmişsinizdir. Fakat bu kavram bir espri olmaktan çıkıp, üzerine kanıt niteliğinde bilimsel da çalışmalar bile yapılmıştır.

2013 yılında yapılan bir çalışma Amigo Etkisi’ni destekleyici nitelikte olmuştur. 130 katılımcıya üçerli gruplanmış erkek ve kadın resimleri gösterilerek resimleri puanlamaları istenmiş, bir yandan da diğer bir kitleye resimler teker teker sunulmuş. Sonuçlar karşılaştırıldığında fotoğrafların grup içinde sunulduğu taktirde çok daha yüksek bir ortalama puan aldıkları tespit edilmiş.

Aynı deneyde grubun sayısının büyümesi ile çekicilik puanınızın doğrusal olmadığı da tespit edilmiş. O yüzden bu yazıyı okuduktan sonra bara giderken yanınıza 15 kişi toplamaya kalkışmayın derim, ideal grup 4 kişilikmiş.


İnsan beyni hayatta kalma içgüdüsünü temel alarak bilgiyi en hızlı şekilde işleyecek şekilde evrimleşmiştir. Böylelikle insanlar anlık tehlikelere çok hızlı şekilde tepki verme özelliği kazanarak yıllarca hayatta kalmayı başarmıştır. Bu mekanizmayı hızlandırmak ve zihnimizdeki algı yükünü azaltmak için de kavramları gruplama alışkanlığı geliştirdik.

Kavramları gruplama alışkanlığını en iyi şekilde Ebbinghaus İllüzyonu ile anlatabiliriz.

Cheerleader Effect - Amigo Etkisi

Resimde gördüğünüz üzere sağdaki ve soldaki mavi çemberlerin aynı boyutta olduklarına ilk bakışta inanmak mümkün değil. Bu illüzyonun çalışma prensibi ise çemberleri bireysel olarak değil grup olarak algılamamızdır. Resme istediğiniz kadar bakın fakat çemberleri ölçmedikçe gözleriniz size yalan söylemeye devam edecek.

Cheerleader Effect de benzer bir gruplama prensibine dayalıdır. Siz ne kadar bilinçli ve durumun farkında olsanız da, kişileri grup içerisinde gördüğünüzde gözleriniz size yalan söyler. Ne de olsa binlerce yıllık evrimi konsantrasyon veya odaklanmak ile etkisiz kılmak pek de mümkün değil.

Cheerleader Effect ve Pazarlama

Son olarak işin pazarlama ayağına değinmesem olmaz.

Cheerleader Effect

Herhangi bir mobilya kataloğunu incelediğinizde eşyaların genellikle oda formatında sergilendiğini göreceksiniz. Bunun birçok nedeni olmasına rağmen bu yazıda bizi ilgilendiren olay eşyaların gruplanmasıdır.

Amigo Etkisi yüzünden bu tarz kataloglar veya mağazalardaki bu tarz yerleştirmeler her tekil eşyayı olduğundan daha iyi göstermektedir. Eğer katalogdaki tüm salonu almak yerine içinden tek bir koltuk seçecekseniz, koltuğu tek başına değerlendirmenizi şiddetle tavsiye ederim aksi taktirde gözleriniz sizi kandıracaktır.

Yazımı bitirirken sizi meşhur Cheerleader Effect sahnesi ile baş başa bırakıyorum.

 

İlgili İçerik: Bilişsel Önyargılar Rehberi

İlgili Kategori: Davranışsal İktisat

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments