Dikkat Dağınıklığı Nasıl Giderilir?

Dikkat dağınıklığı öğrenci yıllarından başlayarak iş hayatında da devam eden ve performansımızı düşüren en önemli etkenlerden biridir.

Dikkat dağınıklığının nedeni sizden kaynaklı iç faktörler olabileceği gibi, aslında suçlu olan genelde dış dünyadaki uyaranlardır.

Odaklanma Sorununa Çözüm isimli videomun bir maddesinde dikkat dağıtıcı unsurları denklemden çıkarmanızın odaklanma yeteneğinizi nasıl pozitif etkileyeceğinden bahsetmiştim. İzlemediyseniz hızlıca bir göz atın, çünkü birazdan anlatacaklarım tek başına konunun sadece ufak bir kısmını ele alıyor.

Bu videoda hedefim elinizden tutarak bu dikkat dağıtıcı unsurları tek tek hayatınızdan çıkarmanız konusunda size destek olmak.

Anlatacağım şeyler çok basit gözükse de yıllarca kulak arkası edip yapmayı ertelediğim için çok şey kaybettim.

Birazdan bahsedeceğim maddeleri uyguladığımda iş yerindeki performansımın katlandığına şahit oldum, lütfen sizler de sırf izlemekle kalmayın ve kafanıza yatan maddeleri benimle birlikte uygulayın.

Biliyorsunuz ki bu başlık altındaki bir numaralı zanlımız elbette ki cep telefonlarımız. Hayatımızın bir parçası olan telefonumuzdan gün içinde pek kopamayacak olsak da uyarıcı etkilerini büyük ölçüde azaltabiliriz.

İçeriği hazırlarken, telefonların ders çalışırken dikkatimizi nasıl dağıttığı konusu üzerine yayınlanmış birçok makaleyi inceleme fırsatı buldum.

Ders çalışırken ilgilendiğimiz diğer şeylerin listesi aşağı yukarı bu şekilde ve listenin büyük kısmı telefonunuz ile ilgili.

dikkat dağınıklığı

Her e-mail aldığınızda telefonunuz sıçrayıp titreşiyor mu? Hiç gerek yok, ufak bir-iki ayar yaparak tüm mailleri belirli aralıklarla toplu olarak almanız veya bildirim ayarları ile oynamanız mümkün. Ayarları kurcalayarak dikkatinizi minimum şekilde dağıtacak ve işinizi aksatmayacak bir format bulabilirsiniz.

Bildirim kaosunun diğer bir nedeni de telefonunuzdaki oyunlardır. Biliyorum ki telefonlarınız oyunlar ile dolu olduğu için dakika başı push bildirimleri ile uyarılıyorsunuz.

Şehir merkezin seviye atladı, bir inşaatçın boşta!

Ayda sadece 9.99’a VIP üyelik fırsatını kaçırma!

Excalibur99 sana saldırıyor hemen aksiyon al!

Şahsen benim telefonumda 0 oyun mevcut. Bilgisayarda uzun yıllardır aktif olarak oyun oynasam da, telefondaki çakma klon oyunların vaktimi çalmasına uzun süre önce mani oldum. Eğer oyunları silemiyorsanız, telefonunuzun bildirim ayarlarına girip her oyun için aksiyon alabilirsiniz. Durmayın aksiyon alın.

Söylediklerim sosyal medya uygulamaları için de geçerli, emin olun ki her fotoğrafınız beğenildiğinde veya her yorum yazıldığında telefonunuzun zıplamasına gerek yok. Uygulamaların kendi ayar bölmelerinden sürece şekil verebilirsiniz. Bu minik uyarıcılar egonuzu ne kadar tatmin etse de, lütfen tuzağa düşmeyin, egonuzu şişirmek zaten sosyal medyanın en güçlü silahı.

Tanımadığınız abidik-gübidik insanlar ve şirketler size her gün sms mi atıyor? Bana da atıyorlar ama hiçbirini görmüyorum, çünkü sms bildirimleri bende kapalı. Ayda bir aklıma geldikçe girip bir şey kaçırdım mi diye bakıyorum ama nafile, mesajların hiçbiri benimle ilgili değil.

Oturup bahsettiğim düzenlemeleri yaptıktan sonra telefonunuzun tripli bir sevgili edasıyla sessizliğe büründüğünü göreceksiniz. Başlangıçta uyarılma eksikliği sizi huzursuz edecek olsa da emin olun ki uzun dönemde dikkat dağınlıklığınızı azaltmak için en doğru yatırımı yaptığınızı anlayacaksınız.

Gitmeden önce ufak bir taktik daha.

Okuduğum diğer bir çalışmada bir işe odaklanırken bilişsel kapasitenizin telefonun lokasyonuna göre değişebildiği tespit edilmiş. Telefon masada ise yandınız, cebinizde veya çantanızda ise biraz yırttınız, başka bir odada ise de kafanız rahat demektir. Kulağınıza küpe olsun.

dikkat dağınlıklığına son

Peki sizin dikkatinizi en çok dağıtan unsurlar neler? Lütfen benimle yorumlarda paylaşın.

Bir sonraki videoda görüşmek üzere.

https://www.researchgate.net/publication/275487066_Mobile_phone_distraction_while_studying

https://www.journals.uchicago.edu/doi/full/10.1086/691462

 

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments