Dresden Gezi Rehberi – Dresden Seyahatim 2019-2020

 

Saksonlar işi biliyormuş arkadaşlar, zenginlikler içinde yaşarken gerçekten bu zenginliklere yakışır bir şehir inşa etmişler!

Berlin seyahatim ve Münih gezim arasında Dresden şehrinde 1-2 gün geçirmeye karar verdim ve verdiğim en iyi kararladan biri oldu bu!

Nasıl gideceğinizi anlatmama pek de gerek yok bence, Avrupa’dan dilediğiniz şehirden trene atlayarak ulaşabilirsiniz buraya. Ben Berlin’den geçtim fakat 100 kere biletimi kontrol etmeme rağmen gidip internetten otobüs bileti almışım. Benim de halen aklım almıyor ve bu hatamı sabahın köründe tren istasyonunda fark ettim. İyi ki otobüs durağı hemen yandaymış ve kolayca yetiştim.

İneceğiniz tren veya otobüs istasyonu oldukça yakın şehir merkezine bu yüzden ikinci bir araç kullanmanıza gerek yok. Zaten bavullarını sürükleyen bir kalabalığın bir yöne doğru yol aldıklarını fark edeceksiniz, onların peşine takılın derim.

Komünist rejimin anılarını taşıyan dev beton binaların karşısında alışveriş merkezleri ve restoranlar olan uzun bir caddeyi yürüdükten sonra eski şehre varabiliyorsunuz. Hosteliniz şehir merkeziden ise yırttınız, epey bir vakit kazanacaksınız çünkü bütün atraksiyonlar küçük şehir merkezinde ve uzağa gitmenize gerek yok.

Ben ise merkezdeki hosteller çok pahalı geldiği için nehrin diğer tarafında bir hostel tuttum. Yürüyerek 40 dakika sürse de nehir kenardından güzel bir patika kullandığım için keyfimi bozmadı ama gidiş geliş derken epey zaman kaybettim.

Kaldığım Hostel: Hostel MondpalastBooking.com

Dresden Gezilecek Yerler

Hadi müzelerden başlayalım!

Yukarıdaki Dresden seyahat videomda çok net anlattım bunu lütfen ona da göz atın.

Zwinger bahçesinde gittiğinizde gezebileceğiniz 3 adet hoş müze mevcut ve bunlara kombine bilet alabiliyorsunuz. Alte Meister sergisine gidip hemen alt kata indiğinizde kombine biletinizi alabilirsiniz. Ayrıca buraya büyüklü küçüklü çantalarınızı da bırakabilirsiniz. Son gün sırt çantamı buradaki dolaplara kitledim ve sırtımdan büyük bir yük attım.

Aldığınız kombine bilet ile de Alte Meister, Matematik ve Porselen müzelerini gezebiliyorsunuz. Bu müzelerin hepsi devasa bahçenin etrafındaki binalarda bulunuyor ve hepsini gezmeniz toplam 2 saatinizi alacaktır. Aman porselen müzesine çocuklarınız ile gitmeyin!

 

dresden seyahati

Frauenkirche Dresden

Şehirdeki favori noktam güzeller güzeli Frauenkirche katedrali oldu. İkinci dünya savaşında tüm Dresden şehri bombardımana tutuluyor ve binlerce sivil hayatını kaybediyor. Kilise de yerle bir oluyor ve yeniden inşa ediyorlar, inşaat ise 2005 yılında tamamlanıyor.

İçerisine girdiğiniz anda böyle bir hafifliyorsunuz, nasıl anlatsam, böyle bir Meryem Ana şefkati var içeride…

Gelin buraya bir 15 dakika oturun ve etrafa aval aval bakın benim gibi. Alternatif bir girişten kilisenin tepesine çıkmanız da mümkün bu arada.

Dresden Kalesi

Etraftaki binaların hepsi o kadar hoş ve havalı ki hangisinin kale olduğunu muhtemelen benim gibi çözemeyecekseniz. Kalenin bir adet ufakçana avlusu mevcut ve burada içerideki envai çeşit müzeye giriş alabiliyorsunuz. Ben geldiğim gün giriş kapalıydı ve epey bir turist kazıklama kokusu aldım. Turlar ve bilet kombinasyonları havada uçuşuyordu. Benim niyetim sadece Green Vault adlı kısmını gezmekti fakat üşendim açıkçası o kadar müzeden sonra.

Gezen var ise bu kısımları lütfen yorumlarda bizimle paylaşsın!

dresden Fürstenzug

Fürstenzug

Sakson krallarını ve yöneticilerini temsil eden devasa bir duvar burası. Zamanında yıprandığı için mozaik ile değiştirilmiş ve binlerce parçadan oluşuyor. Şehir minnacık olduğu için kesinlikle denk geleceksinizdir.

Brühl’s Terrace

Nehir kenarında bulunan uzun terasın adı kendisi. Pahalı turistik resoranların bulunduğu güzel bir sokağa geçebilirsiniz burada. Lokal bir restoran bulamadığım için burda iyi pişmiş bir kazık yedim.

???

Özel davet linkimi kullanarak ilk rezervasyonlarınızda 130 ₺ indirim kazanabilirsiniz!

https://www.airbnb.com/c/buragh3?currency=TRY

???

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments