Tek Bir Kelime ile Dünyayı Değiştirin

Tek bir kelime kullanarak dünyayı daha güzel bir yer haline getirmek mümkün müdür?

Peki elinizde böyle güç olsa bunu kullanma cesaretini kendinizde bulabilir misiniz?

Aslında hepimiz bu güce sahibiz.

Kişisel gelişimin amacı kendinize odaklanarak dış dünyaya sırt çevirmek değildir, aksine amaç kendinizi geliştirerek dış dünyaya daha fazla ışık yayabilmektir.

Bu videoda sizlere görmezden geldiğimiz büyük bir problemden bahsedip, milyonlarca insanın hayatını tek bir kelime ile nasıl aydınlatabileceğinizi anlatacağım.

Aranızda aktif olarak oyun oynayan kişiler var ise NPC kelimesini duymuşlardır. Açılımı olan Non Playable Character’i oyuncu olmayan veya oynanamayan karakter olarak da çevirebiliriz.

NPC, oyunlarda sırf ana oyuncuya hizmet etmek için yaratılmış; sabit duran, aynı diyalogları sunan, bir şeyler satan veya düzenli bir şekilde A noktasından B noktasına gidip gelen, bilgisayar tarafından otomatik yönetilen karakterlerdir. Bu karakterlerin oyundaki tek varoluş amaçları ise bizim oyundaki serüvenimize hizmet etmektir.

NPC’ler genelde hor görülür, onlar ile konuşulurken tüm diyaloglar hızlıca atlanır ve sözler ağızlarına tıkılır. Ne de olsa bunlar sadece bilgisayar programlarıdır.

Cigros kartınız va…

Yanında %50 ind…

Poşet ist…

Durun bir saniye… Şu anda oyunda değilim, karşımdaki de NPC değil, peki, neden böyle davranıyorum?

NPC sendromu, gerçek hayatta karşılaştığımız ve toplumda sabit görev tanımları olan insanlara karşı zamanla hassasiyet eşiğimiz düşmesi yüzünden NPC muamelesi yapmamıza verdiğim isimdir.

Kasiyerler, garsonlar, yemek teslimatı yapanlar ve otobüs şöförleri başta olmak üzere, bu kişilerin bize hizmet etmek için yaratıldığı kanısına kapılıp, umursamaz bir şekilde onlar ile olan etkileşimlerimizi kısıtlarız.

Tüm sosyal normları bir kenara bırakırsak aslında bu görev tanımları gerçekten de Npc’leri andırıyor. Kasiyerin görevi ürünleri okutup ödemeyi almak, garsonun görevi ise sipariş toplamak ile yemeği ve hesabı getirmek.

Fakat bu denklemde tanıdığımız bir numaralı Npc’yi unutuyoruz.

Kendimiz.

Aynı saatte uyanıp, aynı kahvaltıyı yapıp, aynı güzergahtan işe veya okula gidip, aynı sandalyede 8–9 saat geçirip, aynı yoldan eve dönüp, aynı yatakta uykuya dalıyoruz. Hayatımızın bu bahsettiğim rutin bölümlerinde, bizi aydınlatacak ufak dokunuşlar olsa, keyfimiz ve ruh halimiz ne kadar değiştirdi?

İşe giderken adres soran birine yolu tarif etmek veya dönerken alternatif bir yolu seçerek dükkanları gezip esnafla muhabbet etmek rutin hayatınızı ne kadar değiştirirdi?

Peki sizler hayatının büyük bir kısmı somurtkan, asabi insanlara hizmet vermekle geçen kasiyer ve garsonların hayatlarını tek bir kelime ile ne kadar değiştirebilirsiniz?

Merhaba!

Nasılsın?

Dünyayı değiştirmeye giden yolda her şey tek ufak bir adım ile başlar.

Ben de bahsettiğim problemi çözme yolunda düşünebildiğim en basit çözümü yıllardır uyguluyorum ve aldığım tepkiler şok edici nitelikte.

Garsonlarla ”merhaba nasılsın?” şeklinde bir diyaloğa girişince, yüzlerinde oluşan şok ifadesine, cevap verirken bu şoktan kekelemelerine ve ardından yüzlerinde oluşan gülümsemeye binlerce kez tanık oldum.

Hatta işi bir seviye ileri taşıyarak, yaka kartlarından çaktırmadan isimlerini okumaya ve onlara isimleri ile hitap etmeye başladım. Bu sefer ise yüzlerindeki şok dalgasının ikiye katlandığına şahit oldum.

Bir yandan da NPC olarak gördüğümüz insanlar ile ilişkilerimi ilerlettikçe, bunun bana torpilli tabaklar, indirimler ve ikramlar olarak geri döndüğünü gördüm.

Bir keresinde yaka kartından hitap edip sohbet ettiğim bir kasiyer, Cigros kartımdan ismimi okuyarak, Burak bey iyi günler diyerek gülümsediği an doğru yolda ilerlediğimi anladım.

Bunlar hepimizin ihtiyaç duyduğu fakat toplum olarak son yıllarda göz ardı ettiğimiz güzel etkileşimler…

Sizleri bu konudaki paradigmalarınızı değiştirip tüm Npc’lerin hayatına ışık saçmaya davet ediyorum.

Tek bir merhaba ile insanların rutin hayatlarına dokunup zincirleme bir reaksiyon ile bağlantılı herkesin hayatını güzelleştirmek sizin elinizde.

Tek bir merhaba ile dünyayı değiştirmek sizin elinizde.

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments