E-ticaret Sitelerinde Filtreleme

E-ticaret Sitelerinde Filtreleme Kavramı

E-ticaret sitelerinde filtrelemenin Kullanıcı Deneyimi görüşlerim üzerine olacak bu yazı. Index ve URL gibi derin konulara girmeyeceğim. Ürün ararken kafasında spesifik bir ürün olan kullanıcı kitlesi oldukça düşüktür ve genel aramardan karşılaştırmalar ve filtrelemeler ile spesifik ürünlere doğru sitenizde bir maceraya atılırlar.

Örnekle açıklarsak:

  • İnternette kırmızı yün kazak arayan insanların sayısı kazak arayanlardan kat kat azdır.
  • I phone arayanların, telefon arayanlara oranı nispeten düşüktür.

Kullanıcının aklında kesin bir ürün olmadığı zamanlar, yapılan genel aramalarda kullanıcıları ürün kalabalığı arasında doğru yönlendirmek bize kalıyor.

Bahsedeceğim şey kararsız kullanıcıları filtrelemede nasıl yönlendirmemiz gerektiği. Ülkemize tonla bulunan giyim sektörü siteleri üzerinden konuşabiliriz bu konuyu. Filtrelemeden kastım; fiyata göre ve tarihe göre gibi kavramların biraz ötesinde. Binlerce kazak içinden kimse gidip fiyata göre sıralama yapıp en ucuzunu sepete eklemez. Kimse derken fazla kesin konuşmak istemiyorum, elbet bunu yapan vardır ve mümkünse benden uzak dursunlar hayatları boyunca. Bu kadar basit düşünen müşteri kitlesi çok şükür ki 21. yüzyıl trenini kaçırdı. Fiyat halen seçimleri etkilese de, bu kadar ürün çeşitliliği var iken başka filtrelemeler de göz önüne çıkmaya başladı.

Renk, beden, desen, ürün puanı, fiyat aralığı, marka ve hatta sezon ile yaka gibi filtrelemeler kullanıcıları doğru ürünlere yönlendirmek için hazır bekliyorlar. Şekilde hatırı sayılır bir siteden derlediğim bazı filtreleme seçeneklerini görebilirsiniz.

E-ticaret Sitelerinde Filtreleme

Filtreleme konusunda dikkat etmeniz gereken en önemli unsur boş ürün kombinasyonlarıdır. Kırmızı kazak aramasında 20 kazak çıktığını var sayalım ve kullanıcı ardından XS seçeneğine tıklıyor ve boş bir sayfa ile karşılaştırıyor. Çünkü hem kırmızı hem XS bir kazak mevcut değil.

Boş ürün kombinasyonlarında kullanıcının aklına iki şey gelir;

  • yakın bir kombinasyon seçmek
  • aynı kombinasyonu başka bir sitede aramak

İkinci durumu ortadan kaldırmak için boş kombinasyonları da ortadan kaldırmamız gerekiyor. Kırmızı kazak seçildiğinde, kırmızıda olmayan ölçü ve desenler filtrelemeden otomatik olarak kaldırılmalı ki kullanıcılar duvara çarpmamalı ve yokluk hissine kapılmamalı. Kısacası her filtre seçildiğinde filtreleme sistemi güncellenmeli. Çoğul filtrelemeye de izin vermeniz oldukça önemli, önce kırmızı sonra mavi yerine, kırmızı ve mavi kazaklara beraber bakabilmeli kullanıcı.

Filtrelemede kategori  ve url düzenlemelerinde elbette kullanıcı deneyimi çok önemli bir faktör fakat yaptığımız değişikliklerin direk SEO’yu da etkilediğini asla unutmamamız gerekiyor. Kategori düzenlemelerinde ve sayfa oluşturmada Url’lere çok dikkat etmeniz gerekiyor. İlk fırsatta ayrıntılı bir yazı sizleri bekliyor bu konuda.

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments