Empati Gözü – Tek Nefeste Algınızı Değiştirin

Bilgi ve öğretiden uzak, en spiritüel yazıma imza atmak üzereyim.
Bir yandan da yeni tarzlar deneyerek, kendimi ve takipçilerimi test etmek konusunda da hiç bir çekincem olmadığını bilmenizi isterim.

 

Etrafınızdaki tüm insanlardan nefret ettiğiniz anlar oluyor mu?

 

Bunu alışkanlık haline getirmeniz hem sizin hem de etrafınızdaki insanlar için zararlı olsa da, muhakkak arada bir böyle hissettiğiniz oluyordur.

 

Pazartesi akşamı yağmurlu bir havada metrobüste tıkış tıkış giderken, telefonla konuşan, durmadan size çarpan ve hatta kahkaha atan insanlardan bile nefret ettiğiniz o minik geçici sinir anlarını hepimiz yaşıyoruz.

 


 

Youtube Kanalı‘mdan da anlayacağınız gibi Kişisel Gelişim delisi biri olarak bilişsel açıdan da her daim kendimi geliştirmeye çabalıyorum. Genellikle Cuma günleri iş çıkışı kalabalığında sıkça bu sinir harbine kendimi kaptırdığımı fark edince de buna bir dur demeye ve hatta durumu tersine çevirmeye karar verdim.

 

Bu sinir harbinin ne kadar dış etkenlerin birleşerek bende oluşturduğu total strese bağlı olduğunu bilsem de, bir yandan da her şeyin algılarım ile ilgili olduğunu da kabul ediyorum.

 

Bir insana hadi mutlu ol deyince bütün dertlerini birden unutamayacağı gibi, benim de o kalabalıkta tek bir düşünce ile Alice Harikalar Diyarı‘na gidemeyeceğimi biliyordum.

 

İşte işler burada ilginçleşiyor…

 


 

Oynadığım birçok popüler oyunda ana karakterin etrafındaki insanları ve objeleri farklı bir gözle görmelerini sağlayan özel yetenekleri mevcuttur. Örneğin Assassin’s Creed serisinde baş karakterler “Eagle Vision” yetenekleri ile dost ve düşmanları ayırt edip yerlerini takip edebiliyorlar.

 

Algınızı Değiştirin

 

Witcher serisinde ise ana karakter Geralt “Witcher Senses” sayesinde etrafındaki izleri ve kokuları müthiş bir hassasiyet ile tespit edebiliyor.

 

empati gözü

 

Bahsettiklerim oyun olsa da buna benzer algı odaklı yeteneklerin genetik yatkınlık ve yeterince pratik ile bir ölçüde geliştirilebileceğine inanıyorum.

 

Ben de bir yerden başlamak istedim ve bir cumartesi akşamı bindiğim kalabalık metro vagonu ilk denemem için idealdi.

 

Elbette etrafımdaki renklerin değişmesini veya ışık hüzmelerinin treni kaplamasını beklemiyordum. Tek istediğim şey etrafımdaki rahatsız olduğum kalabalığı farklı bir göz ile görebilmekti.

 

Derin bir nefes alarak aynen oyunda bir tuşa basarcasına etrafımdaki insanlara odaklanmaya çalıştım. Kulağımı tırmalayan uğultu birden 2’li ve 3’lü sohbetlere, omzuma çarpan yaşlı amca birden yorgunluktan tükenmiş ve evine varmak için çırpınan bir memura, ortalığı yıkan çocuğun annesi ise bir yandan alışveriş torbalarını bir yandan da 3 çocuğunu zapt etmeye çalışan cesur bir kadına dönüştü.

 

Kafamı allak bulak eden hikaye, karakterleri tanımaya başlamam ile birden form değiştirdi ve içinde olduğum vagon bana farklı bir hikaye sunmaya başladı.
İşin en ilginç yanı ise bu hikayede sadece bir gözlemci değil, ayrıca bir karakter de olduğumu fark ettim. Modumdaki bu değişiklik ise metrodan inince beni evime kadar takip etti.
Yeni dükkan açmış baklavacının gözünden okunan heyecanı, köşe başında arabası ile nöbet tutan pilavcının düşünceli bakışları ve yıllardır geçtiğim sokaktaki ilk defa fark ettiğim ufak dükkanlar bana eşlik ettiler.

 

Kısacası bakış açımı bir tık değiştirmeye çalışırken kendimi empatinin kalbinde buldum. Bu bahsettiğim olayın üstünden aylar geçti ve sırf bunaldığım durumlarda değil aksine her fırsatta pratiğini yaparak Empati Gözü‘nü (ben koydum adını) aktive etmeye çalışıyorum. Aynı şekilde meditasyon ve nefes egzersizi yaptığımda da çok benzer sularda gezdiğimi fark ettim.

Sizden ricam bunaldığınızda veya canınız sıkıldığında problemi dışarıda aramak yerine çözümü kendi içinizde aramanız.

Kalabalık bir metroda bana denk gelip aptal aptal gülümsediğimi görürseniz bilin ki farklı bir dünyadayım.
İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Neşe Arslan
Neşe Arslan
2 yıl önce

Bunu yapabildiyseniz bravooo