İzlediğim En İyi Belgeseller

en iyi belgeseller

Kendimi dizi dünyasından uzaklaştırıp belgesel diyarına attıktan sonra birbirinden muazzam belgeseller keşfetme fırsatı buldum.

Bu sayfada da amacım izlediğim en iyi belgeselleri cımbız ile seçerek sizlere sunmak.

Bu belgesellerden bazıları ufkunuzu açacak bazılar ise gözlerinizi dolduracak ama eminim ki hiçbirini izledikten sonra pişman olmayacaksınız.

İzlediğim En İyi Belgeseller

The Man Who Climbed Everest 21 Times

Everest’i tırmanmak isteyen turistler uzun yıllardır tırmanışlarında Sherpa olarak adlandırılan yerel halktan yardım alıyorlar. Sherpa’lar hem genetik olarak hem de pratiklerinden dolayı tırmanışa çok yatkın olsalar da büyük risk taşıyan bu işte her yıl hayatlarını riske atıyorlar. Yaşadıkları bölgede başka iş imkanı olmadığı için de ellerinden gelen tek şey, çocuklarının iyi bir eğitim almasına uğraşarak onların bu kaderden kurtulmaları.

Belgeseldeki çekimler ağzınızı açık bırakacak cinsten.

 


The Price of Free

Nobel Barış Ödülü sahibi Kailash Satyarthi’nin Hindistan’daki kaçak çocuk işçiliğini bitirmeyi hedefleyen hayatını ve bu süreçte başından geçen aksiyon dolu olayları anlatıyor belgesel.

Pelerinsiz bir kahraman…

 


Slavery in Nepal – Fighting for Freedom

Nepal’de yaşayan cahil ve fakir ailelerin kız çocukları zengin ailelere satılarak köle gibi çalıştırılıp suistimal ediliyorlar. Belgesel 6 yaşındakyen satılan Urmila Chaudhary‘nin bu geleneğin kaldırılması ve çocukların özgürlüğe kavuşması için baş koyduğu özgürlük savaşını konu alıyor.

Gelecekte kendisinin şüphesiz Nobel Ödülü alacağına inanıyorum, pelerinsiz bir kahraman daha…

 


Jiro Dreams of Sushi

Belgesel 85 yaşındaki sushi ustası Jiro Ono’nu sanatını yıllar boyunca nasıl mükemmelleştirdiğini anlatıyor. Çok hafif bir tonda ilerlese de eğer sushiye ilginiz var ise zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Practice Makes Perfect…


It Will Be Green Again

Kamerun’daki bir mülteci kampında yaşayan ailelerin umut dolu kısa hikayesini anlatıyor belgesel. Sahip olduklarınızın kıymetini bilin gençler…


Zombies of Nairobi

Nairobi’deki “balici” zombi gençliği anlatıyor belgesel. İzlerken film gibi gelse de gerçekten dünyanan diğer ucunda böyle hayatlar yaşanıyor. Muhabirin taşşaklarına da ayrıca hayran kaldım.


The Trader (Sovdagari)

Hırvatistan’da karavanı ile gezerek patates karşılığında ikinci el eşyalar satan bir tüccarı anlatıyor. Sahip olduğunuz şeylerin kıymetini anlamak için oturup bir izleyin ve varsa çocuklarınıza izletin derim. Fakirlikten kırılan bir ulus ve çocukların yüzlerindeki değişmeyen masum gülümsemeler…

Tam versiyonunu Netflix üzerinden izleyebilirsiniz.


The Champion

Irak milli boks şampiyonunun savaştan kaçarak ailesi ile nasıl Amerika’ya yerleştiğini ve burada taksi şöförlüğü yaptığını anlatan kısa bir belgesel. On numaram adam…


The Game Changers

The Game Changers

Çok fazla et tükkettiğime inanan bir arkadaşım tavsiye etti bu belgeseli. Bitkisel kaynaklar ile beslenmenin sporcu performansı üzerindeki etkilerini konu alıyor. Öyle bir gaza geldim ki bir hafta boyunca vejeteryan takılmaya karar verdim.


Listeyi her fırsatta güncelliyorum…

Tavsiye etmek istediğiniz belgeselleri tüm ziyaretçilerin görmesi için yorumlarda paylaşmaya ne dersiniz?

 

Gitmeden Diğer Tavsiyelerime Göz At!

Film Tavsiyeleri

Anime Tavsiyeleri

Belgesel Tavsiyeleri

Oyun Tavsiyeleri

Dizi Tavsiyeleri

2
Yorumlar

avatar
1000
Melih
Melih

Türkçe altyazısı olanları belirtir misin? Ingilizce bilmiyorum

Erdem
Erdem

Bunu bildiğini tahmin etsem de hatırlatmak isterim ki belgesellerdeki değerli cümleleri çevirerek hem belgeseli izlemiş hem ingilizcene katkıda bulunup verimli bir aktivite yapmış olursun 🙂 Keşke armut piş ağzıma düş demeye yatkın olmasak (her insan için geçerlil)