Erdemlerini Seç – Challenge 2

Bundan 5-10 yıl sonra nasıl bir insan olacağını büyük ölçüde şu andaki aksiyonların ve kararların belirleyecek. Peki ileride hangi erdemlere sahip olacağını şimdiden seçmeye ne dersin?

Erdemlerimi seçebilme fikri muhtemelen Warren Buffet’tan duyduğum en harika yatırım tavsiyesidir, mentorlar serisinde de bu konudan kısaca bahsetmiştim.

Eminim ki hepinizin hayatta örnek aldığı insanlar vardır, bu insanların sizi büyülemesinin nedeni ise genelde sahip oldukları spesifik erdemlerdir.

Güç, zeka, güzellik ve karizma, bu özelliklerin başını çektiği gibi, taktir ettiğimiz insanlar vizyon, şefkat, cesaret, yaratıcılık, kararlılık ve cömertlik gibi ilk bakışta dikkatimizi çekmeyen ama aslında yürekten saygı duyduğumuz yüzlerce erdeme de sahip olabilirler.

Bu challengeda sizden yapmanızı ilk istediğim şey, saygı duyup örnek aldığınız insanların listesini çıkarıp, bu kişilerin beğendiğiniz erdemlerini bir kağıda not almanız. Aynı şekilde hoşlanmadığınız ve sizi irite eden kişilerin de negatif özelliklerini çıkarın.

Gelecekte olmak istediğiniz kişi ile olmamak istediğiniz kişinin işte tüm özellikleri artık elinizde.

Yapmanız gereken ikinci şey ise çıkardığınız tüm notları önünüze koyup kendinizle yüzleşmeniz.

Bazıları bol pratik bazıları ise büyük fedakarlıklar gerektirse de bu notlardaki beğendiğiniz özellikleri edinmek ve beğenmediğiniz özelliklerden kurtulmak şu andan itibaren tamamen sizin elinizde.

Hayatta sahip olmak istediğiniz erdemlere ulaşmak için adım atmaya cesaretiniz var mı?

Bir sonraki challengeda görüşmek üzere!

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments