Form Optimizasyonu Üzerine

Sitelerin en büyük sıkıntılarından biri kesinlikle kalitesiz formlarıdır. Sırf kutucuklar koyarak insanlardan doldurmaları bekleniyor ve kimsenin formları test etmek gibi bir kaygısı yok. Kullanıcılar hangi kutularda problem yaşıyor, hangi bilgiler gereksiz, nereleri doldurmaktan çekiniyorlar gibi sorular sorgulanmadığı için potansiyel üyeler ufak tefek pürüzlerden dolayı kaçıp gidiyorlar. Bu yazıda ilk adım ilkesinden bahsetmek istiyorum. Bir işe başlamadan ilk adımı atmak en zor olandır, ufak bir adımdan sonra devamını getirmek de en kolayıdır.

Sınavınız olduğunu düşünün, bir sürü konu bir sürü problem, çalışmak ertelenir de ertelenir fakat en kolay konudan başladığınız anda gerisi tıkır tıkır gelir ( benim kadar tembel değilseniz ). Formlarda da aynı pensibi kullanıp ilk adımı attırdıktan sonra devamını çeşitli stratejilerle gönder butonuna karar tasarlamamız gerekir.

1-) Yem Atma

Yem atma yönteminde aşırı kolay ve kişisel olmayan bilgiler istenir ve bunlar girildikten sonra form orijinal halini alır. Gördüğünüz resimler İngiltere’nin ünlü bir arkadaşlık sitesinden. İlk aşamada sadece ilgilendikleri yaş aralığı ve cinsiyet girilmesi isteniyor kişilerden, altına da kayıt butonu konulmuş. Bilgileri girdikten sonra form şekil değiştirip üyelik ismi, mail ve şifre istiyor. İlk adımı atıp formu kullanan insanların kalan kutuları doldurma ihtimali de haliyle artıyor.

 

Form Optimizasyonu Üzerine Form Optimizasyonu

2-) Adımsal Formlar

Birinci taktiğe benzese de kullanım alanı bir parça daha farklıdır. Ne kadar bilgi koparabiliriz mantığına dayanan bu yöntem, yorum ve değerlendirme formları üzerinde uygulanıp sınırları iyi belirlenmelidir. Booking sitesinin otel değerlendirme yöntemi her iki taktiği de mükemmel bir şekilde harmanlamıştır. Öncelikle resimdeki değerlendirme mailini alırsınız, yemi yutup seçeneklere tıkarsanız ayrıntılı puanlama sayfasına yönlendirir sizi, ilk adımı atmışken de devamı gelir.

Açılır form fonksiyonu ise, gerekli bilgiler doldurulduktan sonra gelir, bonus soru olarak adlandırılan bu sorular 5 tane olup cevap verdikçe açılırlar. Demek istediğim formu doldurunca bonus soruların ilki belirir ve onu doldurunca sırasıyla direk sorular fırlar ekrana. Refleks halinde bu sorular hızlıca yanıtlanır. Sonuç olarak mailde tek bir soru ile başlayan hikaye sonunda on beşe yakın soru cevapladığınız bir serüvene dönüşür.

Form Optimizasyonu Üzerine test

Onlarca zorunlu kutucuğu kullanıcılara zorlamayı bırakıp bahsettiğim yöntemler ile sistemi oyunlaştırmak ve refleksleştirmek, üyelik formlarından tutun e-ticaret sepetinde adres bilgilerini girmeye birçok alanda dönüşümlerinizi arttırıp kullanıcı deneyimi açısından sitenizi zenginleştirecektir.

Form optimizasyonu için yapmanız gereken en doğru şey ise A/B testi olacaktır. İleri bir yazımda A/B testlerine ayrıntılı bir şeklide değineceğim bu sırada formlarınızın performansızı ölçmek istiyorsanız Yandex Metrica ücretsiz olarak bu hizmeti vermektedir ve verdikleri kodu sitenize eklemek yeterli olacaktır.

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments