Girişiminizi Nasıl Pazarlarsınız?

Geçtiğimiz altı aylık süreçte hem Dijital Melek Yatırımcılık hem de İtü Çekirdek kapsamında 100’e yakın girişim ile sohbet edip beyin fırtınası yapma fırsatım oldu. Fikirler ve ekipler ne kadar iyi olsa da ürünü pazarlamak ve genel olarak dijital pazarlama konusunda çok fazla sıkıntı çektiklerini gördüm, bu yazımda bu hususlarda dikkat etmeniz gereken bir kaç noktadan bahsedeceğim.

Bir Girişim Nasıl Pazarlanır?

Hedef Kitle Analizi

Hedef Kitle Analizi

Harika bir fikriniz var, vizonunuzu yerleştirdiniz bu fikre ve geriye tek bir şey kalıyor o da bu fikri kimlere pazarlayabileceğiniz. Fikrinizi ve ürününüzü değerlendirebileceğiniz hazır bir market olup olmadığını araştırabilirsiniz, bunu yaparken de bu bir kaç adımı gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

  • Piyasada benzer ürünler var mı?
  • Giriş bariyeri düşük mü yoksa yüksek mi?
  • Rekabet seviyesi ne durumda?

Ardından da hedeflendiğiniz kitleleri cinsiyet, yaş, lokasyon, gelir düzeyi gibi bir çok alanda segmente etmeniz gerekmektedir. Bu sayede bütün pazarlama çalışmalarınızı daha hedefli uygulayarak doğru kampanyalar ve stratejiler oluşturup daha yüksek bir ROI elde edebilirsiniz.

Marka konumlandırması

Markanızı konumlamdırırken rekabet avantajınızı göz önüne almanız gerekiyor. Rekabet avantajı ( Competitive Advantage ) ile kastım, rakiplerinize karşı iyi yaptığınız ve size onlara karşı üstünlük sağlayacak özelliklerdir. Fiyat, kalite, yarar ve ek özellikler gibi elementleri rakipler ile kıyaslayıp, sizi uzun dönemde ayakta tutacak bir marka konumlandırması yapmanız gerekiyor. Ürününüzü ucuz olarak lanse edip bir sürenin ardından kalite üzerinden rekabet etmeye çalışırsanız bütün emeklerinizi yerle bir etmiş olursunuz. Kitelenizin belirlenmesi ve markanızın konumlandırılmasının ardından, müşteri kitlenize karşı iletişim tonunuz ve hitap şekliniz de şekillenecektir.

Pazarlama Stratejilerinin ve Kanallarının Seçimi

İlk dikkat etmeniz gereken nokta, ürününüz hakkında bir farkındalık ve bilincin olup olmamasıdır, ki alengirli bir konudur bu.

Absürt bir örnek ile üzerinden geçelim hadi.

İnternetten simit satmak istiyorsunuz hızlı kargo sistemi kurarak. Simit dediğimiz şeyin farkındalığı var evet ülkemizde, fakat simidi internetten sipariş etmenin bilinci yok. Bu yüzden siz simidin reklamını yapmak değil, internette simidin satılabileceğinin reklamını yapacak şekilde bir strateji oluşturmalısınız. Bunu için spesifik kitlelere değil de, bilinç oluşturmak amaçlı geniş kitleleri hedefleyen bir pazarlama stratejisi oluşturmalısınız. Kanalları seçerken de bu strateji ile yola çıkabilirsiniz; televizyon reklamları, billboardlar, sponsorluklar örnek gösterilebilir.

Bir noktadan sonra insanlar böyle bir hizmetin varlığından haberdar olacak ve talep oluşmaya başlayacak bu talep de online olarak arama hacimlerine yansayacak. SEO, Adwords ve Sosyal Medya Pazarlaması gibi stratejiler de bu noktada devreye giriyor. Artık hedef kitleleri daraltarak bilinci oluşmuş kitlelere daha spesifik ve düşük maliyetli hedeflemeler yaparak onları müşteriye çevirmemizin tam vakti. Son olarak da yeniden pazarlama (remarketing) ve yeniden hedefleme (retargeting) ile çok çok daha düşük bütçeler ile hedef kitleyi çarka sokup gelirinizi yükseltebilirsiniz.

Hesapla, Geliştir, Tekrar Hesapla

Girişiminizi Nasıl Pazarlarsınız

Üzülerek söylüyorum ki kenara atacak bir kuruşunuz bile yok ve bütçemizi çok dikkatli bir şekilde harcamalıyız yoksa yarı yolda yelkenleri indiririz. Girişiminizi belirli bir seviyeye getirince yatırım almanız sizi elbette roketleyecektir fakat o noktaya gelene kadar elinizi cebinize hatta etrafındakilerinizin cebine bile daldırmanız gerekebilir. Bu yüzden masaya oturup matematik dedğimiz şeyle vakit geçirmeniz gerekiyor sıkça.

Girişiminizin kuruluş masraflarından, ürün maliyet ve dağıtım masraflarınıza, pazarlamada kullandığınız bütçeye ve hatta içeceğiniz çay kahveye kadar hepsini düzenli olarak hesaplayıp, kaynaklarınızı doğru şekilde dağıtmanız gerekiyor. Çay kahve konusunda da ciddiyim, aklınız durur ne kadar içildiklerini görseniz…

Bu hesaplama bir kerelik bir şey olmayıp, adımlar attıkça tekrardan düzenlenip geliştirilmeli ve yol haritanız ile pararlel bir şekilde ilerlemeli.

Hedef Koyun

Ne kadar klişe gelse de, hayatta sizi bir noktadan diğerine taşıyan şey hedeflerdir.

İlk 3 ay içinde ne yapmak istiyorsunuz? Peki 6 ayda?

Prototipi bitirmek?

İlk müşterinizi kazanmak?

50.000 Tl yatırım almak?

Hedefler konusundaki tek tevsiyem gerçekçi olmanız. Ne sizi hayal kırıklığına uğratacak uçuk hedefler koyun ne de kendinizi küçümseyen tatmin amaçlı kırıntılar. Hedefleriniz kendinize ve ekibinize layık olmalı!

Bu arada simit olayını şaka olsun diye örnek gösterdim fakat yazının sonlarına doğru kafama yatmaya başladı. Mesela bir app yapabiliriz bütün simitçileri bağlayan, Uber gibi tek tuşta talep oluşur yakındaki simitçi de sipariş alır. Ardından börekçiler, pastaneler dahil olur…

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments