Google Analytics Özel Raporlar İncelemesi

Google Analytics yaklaşık 4 yıldır kullandığım ve kurcaladıkça yeni şeyler öğrendiğim ücretsiz bir web analiz aracıdır. Web siteleri veya uygulamalar ile aranız var ise muhakkak bu aracı duymuş veya kullanmışsınızdır.

Google Analytics düzenli olarak yeni özellikler çıkarsa ve bunlara uyum sağlamak zor olsa da aslında uzun süredir gömülü kalmış ve pek bilinmeyen bir özelliği olan özel raporlar konusundan bahsedeceğim bu yazımda.

Analytics kullanmanın amacı siteye uğrayan kullanıcıların verilerini toplamak ve analiz ederek sitenizi ve dijital pazarlama süreçlerinizi optimize etmektir. Dataları analiz etmek ise tamamen Analytics bilginize dayanmaktadır. Segmentasyonlar yapmak ve filtreler eklemek ileri seviye analizlerde saçınızı başınızı yolmanıza neden olabilir, müşteriler istekleri doğrultusunda özel raporlar ve analizler çıkarmanızı talep edebilirler.

özel raporlar

Özel raporlar hazırlamak için Google Analytics uzmanı olmanıza aslında gerek yok. Aynen telefona uygulama indirir gibi Analytics panelinize de diğer kullanıcılar tarafından hazırlanıp yüklenmiş her çeşit özel raporu indirebilirsiniz. Sunumlarda ve mentorlük görüşmelerinde bu özelliği anlattığımda karşımdakiler şaşırsa da, bunun ne kadar basit olduğunu bir kaç adımda anlatmak isterim.

Yazılım tarafında ortak kütüphaneler bulunduğu gibi analiz tarafında da bu mevcut ve her seferinde sıfırdan özel analizler yaratmanıza gerek yok.

google analytics özel raporlar

Google Analytics panelinden; özelleştirme (customization) – özel raporlar ( custom reports ) – içe aktar ( import ) adımlarını izleyerek içinde binlerce ücretsiz analiz taslağının bulunduğu markete ulaşabilirsiniz. Kategorilerden ise ihtiyacınız olan segmentlerde raporlar indirip anında web sitenizin verileri ile entegre edebilirsiniz. İndirdiğiniz bu özel raporlar üzerinden düzenleme yapabilir ve hatta kendi hazırladığınız raporları da bu sisteme yükleyebilirsiniz.

Müşterileriniz veya patronunuz sizden “çılgın” raporlar istediğinde, ilk olarak kendiniz çabalamak yerine özel raporlar sayesinde aradığınız formata benzer ve hatta birebir raporlar bulabilirsiniz. Özel raporlar özelliği sayesinde hem vakit kazanabilir hem de analiz konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz.

Sosyal medya analizinden tutun e-ticaret ürün performansına kadar, bazı firmaların ücret karşılığında verdiği bu raporları girip buradan iki dakikada indirin derim.

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments