Dijital Pazarlamacılar İçin Alternatif Google Ürünleri

Benim gibi dijital pazarlama dünyasında yaşıyorsanız, yaptığınız işten maksimum verim almak ve süreçleri kolaylaştırmak için muhakkak onlarca araç kullanıyorsunuzdur. Hatta ne zaman bir ihtiyacınız olsa ve buna çözüm arasanız, çoktan bir firmanın bu problemi çözdüğünü ve piyasaya bir ürün sürmüş olduğu tahmin edersiniz. Google da bu firmaların başında geliyor, sadece bir kaç tane ürününü aktif olarak kullandığımız Google aslında artık kullanıcılara yüzlerce çözüm sunuyor.

Google Analytics, Adwords gibi herkesin bildiği klasik Google ürünlerinden bahsetmeyeceğim bile elbette.

Siz ihtiyaç duyup da araştırmaya başlamadan, Google’ın dijital pazarlama alanında sunduğu alternatif birkaç ürüne göz atmaya ne dersiniz?

Google Tag Manager

Uzun yıllardır piyasa olsa da Google Tag Manager’ın yıldızı 2017 yılında parlamaya başladı ve dijital pazarlamacılar için 2018’in en popüler ve olmazsa olmaz ürünlerinden biri olacak gibi gözüküyor.

Google Tag Manager sayesinde hem Analytics, Adwords ve Optimize benzeri Google ürünlerini hem de Hotjar, Adroll, Criteo gibi onlarca 3. parti ürün kodlarını sitenize ekleyip entegre etmeniz mümkün. Bu sayede sitenizdeki bütün etiket ve tetikleyicileri tek merkezden kontrol edebilirsiniz.

google ürünleri

İşlevi basit olarak gözükse de, kendinizi bu konuda geliştirdikçe, A/B testlerinden tutun komplike remarketing listeleri oluşturmaya kadar bir çok alanda eliniz ayağınız olacak Google Tag Manager.

Demedi demeyin, Google Analytics kodunu bile halen WordPress eklentisi ile veya manuel olarak ekliyorsanız, biran önce Google Tag Manager‘a göz atın.

Bu konuda kendinizi geliştirmek için Google Tag Manager Fundamentals dersini de izleyebilirsiniz.

Aracı daha rahat kullanmak için Tag Assistant Chrome eklentisini kullanabilirsiniz.


Campaign URL Builder

Birçok dijital pazarlamacının ilk öğrendiğinde, “oha bu kadar kolay mıymış” dediği bir araç bu. Diyelim ki çok sağlam bir içerik yazdınız ve bunu Facebook, mail marketing ve influencer marketing gibi yollar ile kitlenize paylaşmak istiyorsunuz. Hangi kaynaktan ne kadar tıklama gelecek ve bu kullanıcılar sitenizde ne gibi işlemler yapacak rapor olarak sunmanız gerekiyor.

Google Url Builder ile bir dakikada linklerinize takip çipi koymanız mümkün. Şekildeki gibi takip çipi oluşturup linklere gömmeniz yeterli olacaktır. Ne kadar ayrıntılı bir takip istiyorsanız da o kadar ayrıntı girebilirsiniz takip çiplerinize.

dijital pazarlama araçları

Yukarıda oluşturduğum UTM linki beni farklı bir url ile ana sayfama yönlendiriyor ve bu linki Google Analytics panelinizin kaynak/source kısmından takip etmemiz mümkün.

google ürünleri en iyi

 

UTM takip kodu kurmak bu kadar basit aslında, bunu zaten bilenlerin kafa salladığını yeni keşfedenlerin de gözlerinin faltaşı gibi açıldığını hissediyorum.

URL Builder sayesinde arkadaşlarınızın bloglarını da trollemeniz mümkün. Arkadaşlarınızın siteleri için aşağıdaki gibi troll kodlar üreterek ve bu kodlar ile siteye girerek, Analytics raporlarını heyecanla inceleyen arkadaşlarınızı depresyona sokabilirsiniz 🙂

Google araçlarını kötüye kullanmayın…

google araçları

Google Mobil Uyumluluk ve Hız Testi Araçları

2017 itibari ile mobil cihazlar, masaüstü cihazların bir çok alanda geride bıraktı, Google da aynı şekilde mobil cihazları birçok alanda kayırmaya başladı. Organik sonuçlar başta olmak üzere sitenizi ve firmanızı yarışta tutmak istiyorsanız öncelikli olarak, sitenize mobil uyumluluk testini uygulayıp gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

 

google mobil uyumluluk testi

Hız testinin ardından da sakın gözünüz korkmasın. Adım adım resimleri sıkıştırmak ile başlayıp, hosting firmanıza küfretmek ile devam edebilirsiniz.

Alternatif mobil hız testine de buradan ulaşabilirsiniz.

Consumer Barometer

Consumer Barometer göze batmayan ve muhtemelen ilk defa duyduğunuz Google ürünleri arasında. Consumer Baramoter sayesinde ülke bazlı internet kullanım ve alışveriş alışkanlıklarını incelemeniz mümkün. Bu hizmetlerini data sunmak açısından ne kadar genişletirler belli değil ama insanların ülkelere göre satın alma motivasyonlarından, satın alımdan önce kaç markayı düşündüklerine kadar bir çok anket sonucunu derleyip sunmuşlar. İhtiyacınız olmasa da göz atıp biraz kurcalayın derim.

Google Shopping Insights

Shopping Insights dijital pazarlamacılar için müthiş bilgiler sunsa da halen sadece US datası veriyor 🙁

en iyi google araçları

Display Benchmarks

Adwords üzerinden display reklamlarınız hakkında detaylı raporlar çıkarmanız mümkün. Fakat bu kampanyaları oluşturmadan önce beklentileriniz hangi sınırlar içinde olmalı? Ne civarda bir CTR bekliyorsunuz? Display Benchmark ile artık bunları takip etmeniz mümkün. Bütün reklam ölçülerinde henüz raporlarda vermiyorlar, tarihler de epey arkadan geliyor. Display marketing ile ilgileniyorsanız bu Google ürününe göz atabilirsiniz.

Adespresso

Bu da Google ürünleri yanında eşantiyon olarak gelsin… Bir websitesi yapacaksanız nereden başlarsınız? Benzer siteleri incelersiniz elbette. Peki facebook üzerinden reklam verecekseniz ve aklınıza fikir gelmiyorsa?

Adespresso ile anahtar kelime, marka veya sektör girerek Facebook üzerinden benzer reklamları görebilir ve başlangıç için fikir elde edebilirsiniz. Türkçe kelimelerde pek kuvvetli bir araç olmasa, bu listeye girerek eşantiyon ödülünü hak ediyor.

benzer facebook reklamları

 

Sonuç

Çok teknik konulara girmeden, alternatif Google ürünleri yazımızın sonuna geldik. Piyasadaki tüm Google ürünlerini merak ediyorsanız kendi sitesi üzerinden inceleyebilirsiniz. Hayatınızı değiştiren ilginç Google ürünlerine denk geldiyseniz yorumlarda paylaşabilirsiniz.

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments