Google’ı Kullanmanın 7 Etkin Yolu – Google Taktikleri

Google, gün içinde en aktif kullandığımız dijital araçlardan biridir. Peki Google’ı gerçekten kullanmayı biliyor muyuz? Hayır, kelimeyi yazıp enter’a basmaktan bahsetmiyorum. Bilgiye ulaşmak için en sık kullandığınız aracı daha verimli bir şekilde kullanmaya ne dersiniz?

İşte bunun için size 7 adet önerim var.

Kişisel gelişim kitapları önerilerimi okudunuz ve para harcamak işinize gelmiyor mu? Ya da sınıfta yapacağınız sunum ile ilgili benzer sunumları internette araştırmak istiyorsunuz. Google’da kitap, sunum veya dosyalar ararken arama teriminin ardına filetype: ( ferrarisini satan bilge filetype:PDF ) komutunu ekleyerek PDF gibi dosya formatlarını kolayca bulabilirsiniz.

google kullanma yöntemleri


Herhangi bir kelimeyi spesifik bir sitede mi aramak istiyorsunuz? Siteye girip aramaya çubuğuna yazmanıza gerek yok. Örneğin Google’a “site:yirmilerim.com kitap” yazarsanız Yirmilerim sitesindeki kitap ile ilgili tüm sonuçları görebilirsiniz. Dilediğiniz sitede dilediğiniz kelimeyi bu şekilde Google üzerinden hızlıca aramanız mümkün.

yirmilerim kitap


Google’da genel aramaların yanında dil ve saat bazlı aramalar yapmanız da mümkün. Örneğin ekonomi hakkında son bir saatte yayınlanan içerikleri mi görmek istiyorsunuz, araçlar çubuğundan son 1 saati seçebilirsiniz. Bu hafta internette markanız veya adınız ile ilgili yayınlanan içerikleri mi merak ediyorsunuz, ilgili kelimeyi yazıp son 1 hafta filtresini kullanabilirsiniz.

 

google


Kırmızı mavi çiçek araması yaptığınızda Google kırmızı ve mavi çiçeklerin beraber bulunduğu yani kesiştiği sonuçları sunacaktır. Fakat araya adını bilmediğim şu güzel noktalama işaretini koyduğunuzda kırmızı ve mavi çiçekleri tek aramada ayrı ayrı gösterecektir. Elbette farklı terimler için de bu yöntemi kullanabilirsiniz, ne işinize yarayacağı hakkında hiçbir fikrim olmamasına rağmen oldukça havalı olduğunu düşündüğüm için paylaşmak istedim.

google aramaları

google arama yapmak


Yazdığınız cümleyi birebir şekilde içeren sonuçları mı görmek istiyorsunuz? Direk cümleyi yazmak yerine, tırnak işareti kullanırsanız cümleniz ile birebir eşleşen sonuçları bulabilirsiniz. Sözlerini yarım yamalak hatırladığınız bir şarkının adını mı arıyorsunuz, bu yöntemi bir deneyin derim.

google arama yöntemleri

google arama


Elinizde bir görsel var ve ne ile ilgili olduğunu ya da nereden alındığını bilmiyor musunuz? Google’ın görseller sekmesindeki görselle ara fonksiyonunu kullanıp dilediğiniz görseli yükleyerek görüntü işleme teknolojisi sayesinde görselin kaynağını veya benzer görselleri bulmanız mümkün.

google taktikleri


Girmek istediğiniz bir site çöktü veya bakım altında mı, merak etmeyin! Arama yaparken cache: komutunu kullanarak (cache:yirmilerim.com) Google’ın siteden aldığı en son yedeği görmeniz mümkün. Elbette site kapalı ise etkileşiminiz sınırlı olacaktır fakat ihtiyacınız olay bilgilere ulaşmak için aklınızda bulunsun derim.

google arama taktikleri

Hatta lafı açılmışken Archive.org adresini kullanarak bir sitenin kayıt altına alınmış tüm geçmiş versiyonlarını görmeniz mümkün.

google tarihi

Mesela Google’ın arayüzü 1999 yılından beri pek de değişmemiş gibi gözüküyor.

google geçmişi

Bilgiye ulaşma imkanı internette herkese sunulsa da bu imkanı en etkili şekilde kullananlar hep bir adım önde olacaklar.

Sizin de bildiğiniz Google taktikleri var ise, 8.  madde olarak yorumlarda paylaşmaya ne dersiniz?

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments