Growth Hacking Nedir?

Growth Hacking kavramı Türkiye’de ve yurt dışında bambaşka anlamlar taşıyorlar. Hacking kelimesi denince akla, ana haber bültenlerinde gösterilen, kapşonunu ve siyah güneş gözlüğünü takmış, bilgisayara kamburca eğilmiş sinsi adamlar canlanıyor aklımızda. Arka planda da klasik yeşil matrix sembolleri bir şelale misali akıyor. Bu ön yargının bağımsız olarak hacking kavramı aslında kısayol bulmak ile ilgilidir. Bir problemi çözmek veya bir yere ulaşmak için mümkün olan en kısa yoldur hacking.

Growth Hacking ise, bir şirketin istedikleri KPI’lara (Müşteri sayısını arttırmak, satışları arttırmak, sepet başına düşen miktarı yükseltmek, müşteri memnuniyetini arttırmak, siteden çıkma oranlarını düşürmek vesaire) en kısa yoldan ulaşmasını sağlayan taktiklerdir. Yurt dışında bu tarz bir tanımı olan Growth Hacking konusunda uzmanlar başarılı sonuçlara ulaşmak için iki ana yöntem izlerler.

Growth Hacking Teknikleri

Growth Hacking Teknikleri

1-) Veriler ile Optimizasyon Yöntemleri

Growth Hacker dediğiniz kişi verileri çekip analiz etmesini bilmelidir. Google Analytics, Facebook Business Manager, Adwords başta olmak üzere benzer araçlar üzerinden verileri filtreleyip, doğru kitlelere doğru pazarlama stratejileri ile hedeflemek gerekir. Şirket içinde bu tarz raporlamalar yaptığım için, filtreleme ve segmente etmenin sınırının olmadığını açık açık söyleyebilirim.
Kullanıcıları sadece cinsiyet ve yaş gibi genel veriler üzerinden sınıflandırmak sizleri çok da uzağa götürmeyecektir.

Sitenizde; organik aramalardan gelen kadın kullanıcıların telefon modelleri, 09:00-12:00 saatleri arasında reklamlardan gelen 18-24 yaş aralığındaki erkeklerin sayfada kalma süreleri gibi size yarar sağlayacak ve Growth Hacking stratejileri oluşturmanızı sağlayacak datalara kapsamlı filtreler ile ulaşabilirsiniz.

Örneğin
Şömine kelimesinde birinci sıraya getirdiğimiz bir müşterimizin sitesini incelerken, şömine kelimesi ve long tail türevlerde organik trafiğin akşam 23:00 civarı tavan yaptığını fark ettim. Bunun gibi veriler elde edip, trafiğin ve dönüşüm oranlarının en yüksek olduğu saatlere göre Growth Hacking stratejileri geliştirebilirsiniz.

A/B Testleri

Veriler ile optimizasyon yapmanın en klasik yöntemi A/B testleridir. Ziyaretçilerinizin bir kısmına A standart sayfanızı, bir kısmına da A sayfasında stratejik değişiklikler ( renk, butonların şekli ve yeri, hitap şekli vesaire) yaparak oluşturduğunuz B sayfasını göstererek daha iyi performans sağlayan sayfaya kalıcı olarak geçiş yapabilirsiniz. A/B testine yeni giriyorsanız, klasik hatalardan kaçınmak için Ortalamaya Gerileme yazıma kesinlikle göz atmalısınız.

2-) Yaratıcılık ve Beyin Fırtınası

Growth Hacking Nedir

Evet doğru okudunuz, Growth Hacking kitaplarda yazan yöntemlerden ibaret değildir. Paylaşılan taktikler sadece o taktiği kullanan firma için yararlı olmuş olabilir ve bu sizin için de yararlı olacağı anlamına gelmez. Hızlı çıkışlar yakalayan markalar daha önce kimsenin kullanmadığı yaratıcı taktikler sayesinde rakiplerinin bir adım önüne geçmişlerdir.

Growth Hacking hakkında daha detaylı bilgi için; Facebook, Twitter gibi büyük markaların zamanında uyguladıkları Growth Hacking Örnekleri ile ilgili yazımı okumanızı da tavsiye ederim.
İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments