Growth Hacking Örnekleri

Growth Hacking, dijital mecralarda yıllardır piyasada olmasına rağmen, oturmuş bir tanımı ne yazık ki mevcut değildir. Bir tanım üzerinden ilerlemektense, dünyadaki Growth Hacking örnekleri üzerinden inceleme yaparsak, aşağı yukarı ne anlama geldiğini kavrayabiliriz. Growth Hacking’in büyük kısmı fikir ve strateji üretim bunları deneme yanılma yöntemi ile uygulama üzerinedir aslında. Bu markalar ise doğru stratejileri tutturup, sıradan pazarlama taktikleri ile ulaşamayacakları başarılara growth hacking sayesinde çok kısa sürede ulaşabilmişlerdir.

Dev Markaların Growth Hacking Örnekleri

Twitter

Growth Hacking Örnekleri

Twitter ilk çıktığı yıllarda elbette günümüzdeki kadar popüler değildi ve kullanıcıları sitede tutma konusunda büyük sıkıntılar yaşıyordu. Kayıt olan kullanıcıların büyük kısmı siteye bir kaç kere girdikten sonra bir daha geri dönmüyorlardı. Twitter kullanıcı verilerini inceledikten sonra, kayıt olan kullanıcıların ne kadar kişiyi takip ederlerse o kadar aktif, kimseyi takip etmeyip kendi halinde takılan kullanıcıların da en inaktif olduklarını tespit etti. Buna çözüm olarak da Twitter kayıt sırasında kullanıcılara kişi ve ünlü önerileri sunarak, birilerini takip etmeleri için teşvik etti. Bu ufacık güncellemenin ardından kullanıcıların platforma ilgileri tavan yaptı.

Linkedin

Growth Hacking yöntemleri

Linkedin tarafında kullanılan Growth Hacking taktiği ise kullanıcıların profilini halka açık bir şekle getirmesi oldu. Profillerin herkes tarafından görülebilmesi, bir yandan etkileşimi arttırıken bir yandan da kişilerin ve şirketlerin arama sonuçlarında yüksek sıralamalara yansıması siteye prestij ve bilinirlik kattı.

Youtube

Growth Hacking teknikleri

Youtube’un en sağlam growth hacking stratejisi videoların embed şekilde diğer blog ve sitelere gömülebilir olmasıdır. Bu şekilde Youtube bir arama motorundan sosyal bir mecraya dönüşüp, video paylaşımlarını ve kullanımlarını maksimum seviyeye çıkarmayı başardı. Diğer Growth Hacking örnekleri olarak, videolardan sonra videonun içinde çıkan alakalı içerikleri ve sizi Youtube’un bir köşesinden alıp başka köşelerine götüren autoplay seçeneğini gösterebiliriz.

Airbnb

Growth Hacking

Ev ve oda kiralama sistemi üzerine kurulu olan Airbnb ilk yıllarında hızlı büyümek için, benzer sektörde faliyet gösteren Craiglist sitesinde ev ilanı veren tüm kullanıcılara teker teker ulaşıp, ilanlarını Airbnb üzerinden de vermelerini teklif ettiler. Bu strateji ile Airbnb çok kısa bir sürede kendi sitesinde binlerce ilan oluşturmayı başardı.

Klasik Growth Hacking Örnekleri

Dropbox, arkadaşına öner taktiği ile kullanıcılara bedava depolama alanı sunarak devasa bir büyüme hızı yakaladı. Paypal da aynı şekilde arkadaşına öner 10$ kazanın gibi bir yol izledi.

Hotmail‘in maillerin altına zamanında “ücretsiz mail adresi al” ve Apple‘ın cihazlarından gönderilen maillere “sent from my iphone” yazılarını eklemeleri.

Facebook‘un resimlerde etiketlenen kullanıcılara mail atarak %75’e yakın bir tıklama oranı elde etmesi.

Google‘ın Gmail’i ilk piyasaya sürdüğü zaman kullanıcıların sadece davetiye ile üye olmalarına izin vermesi.

Pinterest‘in siteye sonsuz scroll özelliği getirerek, sayfada kalma süresini ve oturum başına sayfa metriklerini arttırması.

 

Gördüğünüz üzere yukarıda bahsedilen growth hacking taktikleri bir çok siteye uygulanabiliyorken, esas sizi uçuracak yöntemler yaratıcılık sayesinde yeni üretilen yöntemlerdir.

Kaynak 1

Kaynak 2

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments