Günü Verimli Geçirmenin Yolları

Günü Verimli Geçirmenin Yolları gereksiz aktiviteleri günlük rutininizden çıkarmaktan geçiyor.

Gel gör ki zaman su gibi akıp geçiyor, her gün dakikalarımızı, saatlerimizi çarçur ediyoruz ve farkında bile değiliz. Düşünmeden otomatik olarak yaptığım bir çok aktivite var her gün, görev bellemişim kendime ya da öyle bir alışmışım ki sorgulamıyorum bile. Vaktimi çalan, dikkatimi dağıtan aktiviteleri bir hafta boyunca not aldım ve bunları düzenleyince daha verimli şeylerde kullanabileceğim tonlarca vakit elde ettim.

Bunlar oldukça bireysel şeyler her zamanki gibi, sabah erken kalk spor yap gibi geyiklere girmeyeceğim o yüzden. Fakat herkesin kendinden bir şeyler görüp, hayatına katabileceği şeyler olduğunu düşünüyorum bu yazıda.

Facebook zımbırtısı ile başlayalım, browser’ın üst kısmındaki facebook yer imini kaldırdım. Gördükçe tıklıyor gereksiz bir loop’a giriyordum. Aynı şekilde telefonumda da arkada bir yerlere koydum kendisini, bam diye gözüme çarpmıyor artık. Böylelikle koyun gibi açıp refresh yapmıyorum artık. Telefonu da avucumda tutmuyorum, tuş kilidini açıp kapamaya gerek yok durduk yere.

Bu ünlünün şimdiki halini görünce gözlerinize inanmayacaksınız!

Ülkemizdeki rezalet haber sitelerine gelelim, sabahları iş yerinde okuyordum çayımı yudumlarken. Çöpten ibaret içerikler mi, tıklamaya teşvik eden yarım cümleli başlıklar mı desem, konuyla alakalı olmayan yarı çıplak resimler mi, oraya buraya sıkıştırılan reklamlar mı, vakit kaybından başka bir şey değiller. Yabancı bir kaç site takip etmeye başladım, onlar da süper olmasalar da idare ediyorlar şimdilik. Bildiğiniz, düzgün içeriğe sahip bir Türk haber sitesi var ise yorumlarda paylaşabilirsiniz, makbule geçer.

Takip ettiklerim; http://www.businessinsider.com/    https://mic.com/  http://www.techinsider.io/

İzle izle nereye kadar?

Youtube’da yüze yakın kanal takip ediyordum, yirmiye indirdim bunu. Çoğunun kendini tekrarladığı veya içeriklerin artık ilgimi çekmediği kanısına vardım. Videoları da internet paketim yettiğince yolda ve işteki boş zamanlarımda izlemeye başladım. Eve gidip de saatlerce vakit harcamıyorum videolar için.

Daha önce bahsetmiş miydim bilmiyorum, televizyon asla izlemem. Hepiniz gibi dizilerim vardı internetten takip ettiğim, onları da biraz kırptım, resmen görev olarak izliyormuşum bazılarını, sevdiğimden değil. Viking, black sails gibi çok beğendiklerimi izliyorum artık sadece.

İnternet güzel, on numara da vaktimizi yiyip bitiriyor, üste yazdığım ufak tefek şeyler ile iki saatten çok vakit kazandım her gün, ister arkadaşlarınla geçir, ister ailenle, istersen hobilerine vakit ayır ama koyun olmayalım yazık giden yıllarımıza.

 

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments