Halo Etkisi Nedir? – Halo Effect Örnekleri

Halo Etkisi Nedir?

Halo etkisi, bir kişi veya objenin iyi bir özelliğini temel alarak ona başka pozitif özellikler atfetme ön yargısıdır. Eğer siyası bir liderin politikasını seviyorsanız; muhtemelen sesinden, görünüşünden ve hareketlerinden de hoşlanıyorsunuzdur. Bir kişinin tek bir niteliğini beğenip de, gözlemlemediğimiz özelliklerini bile beğenme eğilimi göstermek halo effect yani halo etkisi olarak tanımlanır.

Fiziksel olarak güzel gözüken bir bireye, sağlıklı, akıllı ve hatta zengin gibi sıfat yapıştırmak aklımızın otomatik olarak yaptığı en klasik halo etkisidir diyebiliriz.

halo etkisi

Halo Etkisi Örnekleri

Öğretmenler, öğrencilerini değerlendirirken halo etkisi peşlerini bırakmaz. Örneğin, uslu bir öğrenciyi aynı zamanda parlak, gayretli ve çalışkan olarak da nitelendirebilir, fakat uslu olmanın aslında bunlar ile hiçbir alakası yoktur. Bu türden halo etkileri aynı zamanda uslu ve yaramaz öğrencilerin notlarını da öğretmen fark etmeden etkileyebilir.

Şimdi sizi iki kişi ile tanıştıracağım…

Burak: zeki-gözlemci-mükemmeliyetçi-inatçı-kıskanç

Mert: kıskanç-inatçı-gözlemci-mükemmeliyetçi-zeki

Çoğunluğunuzun kanının Burak’a ısındığına eminim. En başta gelen nitelikler ardından gelenleri de dolaylı olarak etkiliyor. Burak zeki ama kıskanç bir insan olarak algılanırken, Mert’in ilk özelliği olan kıskançlık diğer özelliklerini gölgede bırakıyor.

Biri ile tanışırken veya kendiniz tanıtan bir yazı yazarken ilk izlenim için kesinlikle pozitif özelliklerinizi önde tutun.

Halo Etkisi Nedir

Kaynakta gösterdiğim kitabın yazarı Daniel Kahneman, halo etkisini kendi hayatı üzerinden şu örnekle açıklıyor.

“Üniversitede öğretmenlik yaptığım sıralarda yazılılara not verirken halo etkisinin nasıl üzerimde çalıştığını fark ettim. Her öğrenciye iki adet makale yazdırarak puan veriyordum fakat soruları değil de öğrencilerin sınavlarını teker teker okuyordum. Bir süre sonra ilk makalesine yüksek verdiğim öğrencilerin ikinci makalesine de nispeten yüksek puanlar verdiğimi, aynı şekilde ilk makaleden düşük alan öğrencinin de ikinci makalesinden çok puan kırdığımı fark ettim.

Bu durumu çözmek için de önce bütün öğrencilerin birinci makalelerini puanlamaya, hepsi bittiği taktirde de ikinci makaleleri puanlamaya başladım. Bu sayede halo etkisi ortadan kalkarak, öğrencilere daha objektif puanlar verme şansını yakaladım.”

Öğretmenlerin sınavları kontrol ederken soru soru gitmelerinin nedeni aslında vakit kazanmaktır, bir yandan da bu yöntem ile  halo etkisi ekarte ediliyor.

halo etkisi örnek

Lisede öğretmelerin ders esnasında yetiştirmek için veya öğrencilerin ısrarı üzerine sınav kağıtlarını zaman zaman kontrol ettiklerini hatırlarsınız. Bu kontrolleri yaparken normalin aksine öğrenci öğrenci ilerlerler. Eğer yaramaz bir öğrenciyseniz öğretmene engel olmanız şart aksi taktirde o karambolde halo etkisi sağ olsun notunuz dibe vurabilir.

Kaynak

Paylaşmak Güzeldir

Yazıyı buraya kadar okuduysan Kişisel Gelişim konusunda hevesli olduğun kesin. Peki kendini geliştirebileceğin bir Türkçe Youtube Kanalı olduğunu söylesek? Ayrıntılar için resme tıkla!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.