Hata Yapmak ve Süregelen Hatalar

Hayatta birşeyler öğrenmek için hata yapmak en iyi yoldur. Güzel laf…

Fakat bir konuda yeterince hata yapmanız o konuda zamanla iyileşeceğiniz anlamına da gelmiyor. Hata yapmak sadece o spesifik hata konusunda ders almanızı sağlar ve aynı konu üzerinde farklı hatalar yapmanıza engel olmaz. Bu yazıda ufak bir hikayem üzerinden hatalarımızın nasıl asla son bulmayacağından bahsedeceğim. Kısmen de özeleştiri içeriyor.

Birikim yapmanın değeri çok ufakken öğretildi bana, ufak domuz kumbaraları, çekmeceme özenle boyutlarına göre dizdiğim bozuk paralar…

Ufakken her doğum günümde ve yılbaşında amcam zarf ile Dolar iliştirirdi cebime, gelemese de babam aracılığı ile yollardı. Muhtemelen sizlerin de böyle akrabaları vardır, oyuncaktan sonraki en favori hediyemdi o zarflar, giysi hediyelerinden ise hiç haz etmezdim hatta sağa sola fırlatırdım giysileri. Bu dolar zarfları 50, 100 hatta bazen 200 dolar içeriyordu. O zamanlar şimdiki gibi oha 200 Dolar demiyorduk elbette, zaten 8-10 yaşındayken döviz bilgim Dolar/TL karşılaştırması yapacak seviyede değildi. Yeşili kap kasaya koy kafasındaydım.

Yıllarca zulaladım yeşilleri, Dolarda kalsın diyordu ailem ben de çok takmıyordum. Herhangi bir birikim hedefim de yoktu o yıllarda sadece birikimin verdiği güven duygusu hoşuma gidiyordu.

18 yaşına basınca da koşarak ilk banka hesabımı açtım ve şok! Dolar çük kadar faiz verirken TL paranı katlıyor. Üniversite sınavında yüzde bire girmiş birinin zekası ile gidip bütün Dolarlarımı bozdurarak TL hesabıma yatırdım, sonuçta TL daha fazla faiz veriyor değil mi daha mantıklı.

Hata 1 buydu, uzun yıllar hata yaptığımı bile bilmedim, geç feedback aldığım için ders çıkaramadım hatamdan. Hata yaparak elbette ders alınır fakat hatanın zararlarını erken görmeniz gerekiyor, yıllarca hata olduğunu anlamazsanız o yıllar boyunca benzer hataları yapmaya devam edersiniz.

hata yapmak


Üniversitede dijital pazarlama işlerine giriştiğimde yurtdışı hedefli bir site açmıştım ve 2 yıl emeğin ardından ayda 100 Dolar kazandığım bir sistem oturtmuştum ve üniversite hayatım boyunca bu düzenli geliri korudum. Peki ne yaptım bu Dolarlar ile? Anında Türk Lirası‘na çevirdim her gelen havaleyi… E peki ders almadım mı geçen seferden? Hayır, halen hata yaptığımın farkında değilim. Üniversite yıllarım boyunca belki binlerce Doları Türk Lirası‘na çevirip hata yapmaya devam ettim 1.8 kurdan. Öyle acil bir ihtiyacım da yoktu ha, ikinci hatam bu oldu aynı konudaki.

Mezuniyetimin ardından hafiften akıllanmaya başladım ve dur dedim. Faiz alıyorum tamam da, kurtarmıyormuş abi dedim. Dijital şube ve uygulama sağ olsun ufak tefek piyasayı takip etmeye kendi çapımda al sat yapmaya çalıştım, elbette çok da başarılı olamadım, sen kimsin piyasayı yeniyorsun. Bir de yeni mezunum hevesliyim ve cahilliğimden kaynaklanan kısa dönemde para kazanma arzusu var içimde. Uzun pozisyon gibi terimler lügatımda yok henüz. Konu halen Dolar bu arada öyle borsa morsa işlerine hiç bulaşmadım. Üçüncü hatam doğru bir şekilde pozisyon alamamak ve konuyu yeterince araştırmadan işe girişmek oldu.

Hata yapmaktan halen mi ders almadım?

20 yıllık serüvenden sonra eşşek olsa öğrenir değil mi birşeyler? Uluslararası Ticaret okudun bir de…

Dolar 4’ü gördüğü gün tamam artık bu işi çözmem lazım dedim. Bir ay boyunca Bloomberg izleyerek, Twitter üzerinden ekonomistleri takip ederek kendimi geliştirdim. Öyle para kırmak niyetim de yok, sadece birikimlerim erimesin istiyorum, ufakken çekmeceme boyutlarına göre dizdiğim bozuk paralarım uçup gitmesin istiyorum.

Doların coştuğu, piyasaların karıştığı ve seçimin yaklaştığı karambol bir ortamda yol bulmaya çalıştım geçtiğimiz aylar. Bu sefer de süper stratejik bir karar veremeden ortalamının biraz üstünde bir performans sergilediğime inanıyorum. En azından gidip de 4.90’dan gaza gelip bütün paramı yatırmadım ki bu güzel bir gelişme geçmişime bakacak olursam.

Şimdi ise obsesif olmamaya çalışarak arada bir finans haberlerini takip ediyorum, kültürleniyorum ve bu konuda yapacağım diğer hataları heyecan ile bekliyorum.

Hata yapmak ve ders almak öyle şipşak işleyen bir süreç değil, süregelen ve evrimleşen hatalar ile boğuştuğunuz uzun bir serüvendir.

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments