Hata Yaptığını Mı Sanıyorsun? Bir Daha Düşün!

Verilen yanlış kararlar ve yapılan hatalar hayatımızın her daim bir parçası olacaktır. Bu kanalın büyük bir kısmı da zaten bunlardan çıkarılan dersler üzerine. Fakat hata olarak nitelendirdiğimiz şeyler aslında hata değildir, buradaki tek problem perspektifimizin darlığıdır.

Ne mi demek istiyorum, hadi bakış açımızı biraz eğitelim.

Hayatınızı tamamladığınızı ve yaptığınız tüm seçimlerin ve doğurdukları sonuçların kağıt üzerinde elinize verildiğini hayal edin. Elbette çılgın kombinasyonları düşünürseniz bu bir kağıttan çok içinde milyarlarca, trilyonlarca hatta sonsuz nokta ve bağlantının bulunduğu bir uzaya benzeyecektir.

Hata Yaptığını Mı Sanıyorsun

Eğer bu tarz gelişmiş bir perspektife ve bu uzayı okuyabilecek kapasiteye sahip olabilseydiniz, hayatınızın herhangi bir anında yapmış olduğunuz herhangi bir seçiminizin doğru veya yanlış olduğuna ya da hayatınızı pozitif veya negatif etkilediğine karar verebilirdiniz. Elbette böyle üstün bir yeteneğe sahip değiliz. Bizlerin durumlara karşı olan bakış açımız ise hayal ettiğimizden o kadar dar ve kısıtlı ki. Aldığımız her kararın kelebek etkisi ile hayatımızın gidişatını kökünden değiştirmesine rağmen, bizler sadece görebildiğimiz 1-2 değişkene odaklanıp hata yaptığımızı sanıyor bir de üstüne kendimizi hırpalıyoruz.

İstediğin üniversiteyi kazanamadın diye canını mı sıkıyorsun, yapma. Gelecek hayatından milyarlarca olasılık çıktı ve yenileri ekledi. Sen ise sadece iyi bir iş bulamayacağım veya erasmusa gidemeyeceğim gibi görebildiğin birkaç negatif değişken üzerinden büyük bir fırsat kaçırdığını düşünüyorsun, kaçırmadın.

Hayalinin işi için görüşmeye gittin ve kabul edilmedin mi? Kötü bir şey olarak algılama bunu, okyanustaki bir damla buharlaştı sadece. Mevcut dar perspektifin yüzünden olayı büyütüyorsun sadece, bu işe girememenin hayatını nasıl etkilediği hakkında hiç bir fikrin yok, kimsenin yok.

hata yapmak

Hayatınızı A hatasını yaptım B sonucu çıktı, C fırsatını kaçırdım kendimi asla affetmeyeceğim veya D’yi yapmak verdiğim en iyi karardı gibi dar perspektiflerde yaşamayı bırakmaya ne dersiniz?

Senden yapmanı istediğim şey şu anda hata olarak nitelendirdiğin şeylerden hızlıca dersler çıkarıp fazla kendini hırpalamadan hayatına devam etmen ve aslında hata olmayan hatalar yüzünden canını sıkmayı bir an önce bırakman. Her aksiyonundan sonra idrak edemeyeceğin milyonlarca kapı yeni fırsatlar sunmak için açılıp kapanıyorlar.

Peki sen halen hata mı yaptığını sanıyorsun? Bir daha düşün…

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments