Hayatımızdaki Placebo Butonları

Biz insanlar kontrolü pek severiz, gücü avucumuzda hatta parmaklarımızın ucunda tutmaya bayılırız. Hayal edin ki parmaklarımızın ucundaki fiziksel ve soyut gücü kontrole çevirecek butonlar yerleştirilmiş olsun dünyaya, basmak için heyecanlanmaz mıydınız?

Placebo Butonları

Fırsat ayağınıza geldi, parmağınıza daha doğrusu…

Ufak bir dokunuş ile size hayal edemeyeceğiniz güç ve kontrol sunan butonlar sizin için için şehrin dört bir yanına zaten yerleştirilmiş. Tek bir dokunuş ile onlarca arabayı durdurabilir, bütün binanın sıcaklığını değiştirebilir ve hatta yan ofisteki geveze adamın asansöre yetişmesini bile engelleyebilirsiniz. Hayır Cenk, kimse Küba tatilini 6. kez dinlemek istemiyor…

Peki bu butonlar bize gerçekten kontrol gücü veriyor mu yoksa hepsi bir ilizyondan mı ibaret?

Trafik Lambası Butonları

Hani her karşıdan karşıya geçtiğinizde çalışıp çalışmadığını sorguladığınız ama yine de basmaktan çekinmediğiniz trafik ışığı butonları var ya.

2000’li yılların başlarında New York Times üzerinden yetkililer şehirdeki trafik lambası butonlarının birçoğunun çalışmadığını itiraf etmişler. Butonların bir kısmı bir çeşit sinyal iletiyor olsa da bu sinyaller ışıkları değiştirmede veya kurgulamada herhangi bir rol oynamıyorlarmış. Büyük şehirlerde bütün trafik ışıkları otomatik sistemlere bağlı olduğu için sokakta denk geldiğiniz bu butonların büyük kısmı da ne yazık ki çalışmıyorlar. Hatta bu son yıllarda dalga konusu bile oldular.

Placebo Butonları Hayatımızdaki Placebo Butonları

Antik Termostatlar

Trafik butonlarının çalışmadığını zaten bir çoğunuz biliyorsunuz, peki ofislerdeki termostatlara ne demeli?

Büyük iş yerlerinde ısıtma işlemleri merkezi bir sistemden gerçekleştirilmektedir ve çalışanlar kafalarına estikçe derece ile oynayıp şirket faturalarını yükseltebileceklerini sanıyorlarsa biraz yanılıyorlar. The Wall Street Journal tarafından 2003 yılında yapılan bir röportajda eski moda termostatların %90’ının çalışmadığı öne sürülmüş. Hatta bazı şirketler bu termostatlara bağlı fan sesi çıkaran ses sistemleri kuruyorlarmış üşenmeden, sırf biri termostatla oynadığında arkadan ses gelsin diye. Ofisinizde eski püskü bir termostat var ise sizin için kötü haberlerim olabilir.

placebo termostat

Asansör Butonları

Asansör beklerken çağırma butonuna basılmış olsa da bir kez daha siz üstüne bastınız mi hiç?

Neden?

Birçok nedeni olabilir, asansörün çağrıldığından kesinlikle emin olmak istemiş olabilirsiniz, butonun hissini seviyorsunuzdur ve belki de asansörün siz çağırdığınız için gelmesini istiyorsunuzdur yanınızdaki rastgele insanlar için değil.

New Yorker makalesinde anlatılana göre, asansörlerdeki kapı açma-kapama butonlarının büyük kısmı bizler için fonksiyonel değil. Bu butonların çoğu görevliler için acil durumlarda kullanılmak üzere tasarlanmış ve sadece anahtar ile çalışıyorlar. Asansörlerdeki anahtar deliklerini muhakkak görmüşsünüzdür. Fakat tamamen moralinizi bozmak da istemem, çalışan butonlara tanık olduğuma inanıyorum, belki de buna inanmak istiyorum sadece. Kapıları daha hızlı kapayabilir misiniz bilemem ama açık tutmak için halen oranızı buranızı sokabilirsiniz araya ki ne güzel bir haber.

Bu arada konu hakkında araştırma yaparken doğruluğunu kanıtlayamadığım güzel bir hikayeye denk geldim.

Houston hava alanında zamanında bavul bekleyen yolculardan süre nedeniyle sıkça şikayet geliyormuş, yönetim vardiyadaki çalışanların sayısını arttırmasına rağmen şikayetlerin önünü kesememiş. Sonunda bavul toplama alanlarının yolcuların uçaktan indikleri bölgelere çok yakın olduğu kararına varmışlar ve bavul toplama bölgelerini daha uzak bir yere konumlandırmışlar. Bu şekilde bekleme süresi yürüme süresine dönüşmüş ve şikayetler son bulmuş. Meşgul olduğumuz ve boş olduğumuz anlardaki zaman algımız gerçekten çok farklı ve bu yöntem bundan çok iyi faydalanmış. Yolcu ve uçak trafiğinin optimizasyonu üzerine kurulmuş bir sistemde böyle bir aksiyon almak mantıksız gelse hikaye gayet hoş.

Peki trafik ışıklarında sırf beklemek yerine, meşgul olsak zaman nasıl geçerdi?

Bunun mükemmel bir örneği için aşağıdaki görsele göz atın.

trafik lambası butonu

Sadede gelecek olursak yukarıda bahsettiğim bu ürünlerin amacı çalışmaktan çok kendimizi iyi hissetmemizi sağlamak ve bize güç ilizyonu vermektir.

Sizce karşıya hızlıca geçmek mi önemli yoksa trafik ışıkları üzerinde hükmümüzün olduğunu düşünmek mi?

iPhone’u mükemmel çalıştığı için mi alıyoruz yok iyi hissettirdiği için mi?

Keyif bozmak yok, butonlara basmaya devam, iyi hissetmeye devam…

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments