Hayatını Mahvetmek İçin 10 Basit Yol

 

Kendini durmadan geliştirip hayatını düzene sokmaktan bıktıysan, 10 basit adımda hayatını harcamaya ne dersin?

Bu videoda kişisel gelişimi bir kenara atıp, 180 derece dönüp hayatını boşa harcaman için sana öneriler sunmaya karar verdik.

Hadi hayatımızı mahvedelim!

Adım 1) Kendini başkaları ile kıyasla

Etrafında senden daha mutlu ve iyi konumda olan insanlar mı var? Onların hayatlarındaki en iyi unsurları kendi hayatın ile kıyaslamak ile işe başlayabilirsin. Birisinin arabası var ve senin yok. Birisinin işi mükemmel ve seninki o kadar iyi değil. Diğer birisi ise gezip tozuyor sen ise evden işe işten eve. Durmadan, bu haksız karşılaştırmalar ile canını sıkmak ve motivasyonunu düşürmek senin elinde.

Adım 2) Sadece geçmişe odaklan

Geçmişte yaptığın hatalardan veya başına gelen olaylardan ders çıkarıp onları bir kenara koymak yerine bu olayları kafanda güncel tutup bütün gün düşünebilirsin. Sadece geçmişe odaklanarak da hem anın tadını çıkarmayı hem de geleceğe odaklanıp plan yapmayı erteleyebilirsin.

Adım 3) Ufak riskler bile alma

Risk ve ödül ikilisi hayatın her alanında karşına çıkacak. Gerektiğinde ufak riskler almak ise seni başarılı olduğun taktirde ödüllere, başarısız olduğunda ise önemli dersler çıkarmaya yöneltecektir. Bütün küçük risklerden kaçarak, hem bu ödülleri pas geçmen hem de hatalarından ders çıkarmaktan sıyrılıp ortalama bir hayat sürdürmek sana bağlı.

Adım 4) Her şeyi başkalarından bekle

Kendi çaban ile yeni adımlar atmak ve ilerlemek yerine hiçbir şey yapmayıp her şeyi başkalarından bekle. Böylece önüne çıkan tüm fırsatları çöpe atıp, hayatını başkalarından asla gelmeyecek olan destekleri bekleyerek geçirebilirsin.

Adım 5) Asla aksiyon alma

Yapmak istediğin şeyler, hayallerin ve hedeflerin hakkında bol bol konuşup bunları herkese anlat fakat hiçbiri hakkında herhangi bir aksiyon alma. Hiç aksiyon almayarak bunların gerçekleşme olasılığını 0’a yakın tutman mümkün.

Adım 6) Asla çok çalışma

Hedeflerin ve hayallerin doğrultusunda emek harcayıp çok çalışarak bunları gerçekleştirebilirsin o yüzden çalışkanlığı bir kenara bırakıp tembelliğe kucak açarak bütün hayallerini çöpe at. Çalışkanlık başarılı insanlara özgüdür, bizim işimiz olmaz.

Adım 7) Sorumluluklardan kaç

Sorumluluk almak büyüdüğün ve toplum ile ailene karşı yararlı bir birey olduğunun göstergesidir.

Evde bir alet mi bozuldu? Seni ilgilendirmez.

İş yerinde bir görevi mi üstlenmen gerekiyor? Başkası yapsın.

Hayatının sorumluluğunu ele alıp kendi ayakların üstünde mi durman gerekiyor? Salla gitsin.

Etrafındaki tüm sorumluluklardan kaçarak işe yarar bir birey olmaktan kolaylıkla kaçınabilirsin.

Adım 8) Boş vakitlerini uyku ile doldur

Bütün hafta içi çalıştıysan hafta sonu harika bir uykuyu hak ediyorsun demektir. Öğlene kadar hatta saat 3-4’e kadar uyumaya ne dersin? Peki bu uykuyu hafta içine de yayarak okuldaki dersleri asmak ve işten kaytarmak kulağa nasıl geliyor? Bir iki kere uyumaktan bir şey çıkmasa da bunu alışkanlık haline getirip verimli geçirebileceğin muazzam zamanları çarçur edebilirsin.

Adım 9) İstikrarlı olma

Herhangi bir konuya el attığında kısa sürede başarılı olmadığın taktirde istikrar ile denemeye devam etme. İstikrar ve azim ile devam edip pes etmeyen insanlar hedeflerine ulaşma olasılığını ile karşı karşıya kalırlar. Azimden yoksun bir şekilde en ufak bir sıkıntıda pes ederek ve ileri adım atmayı bırakarak kendini kolayca yüz üstü bırakabilirsin.

Adım 10) Asla hedef koyma

Hedef koymak başarıya giden ilk adımlardan biridir ve bunun olmasını istemeyiz. Onun yerine hedefleri bir kenara bırakıp, etrafındaki olaylar ve insanların aksiyonları çerçevesinde hayatının savrulmasına izin ver.

Gördüğün gibi hayatını mahvetmek gayet kolay. Hatta biraz önce bahsettiklerimi alışkanlık haline getirirsen bomboş vasat bir hayatın garantisini bile verebilirim.

Peki sen hayatını ne kadar mahvetmek istiyorsun?

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments