Hayattan Aldığım Dersler – Bölüm 3

Hayatımdan filizlenen 3 adet yeni ders ile karşınızdayım, sıkı durun.

Herkesten Bir Şeyler Öğrenebilirsin

Bu ne kadar klasik bir tavsiye olarak gözükse de birazcık içini açmak istiyorum. Hayatta bazen ufkunuzu genişletecek insanlarla bazen de müthiş yüzeysel ve basit insanlar ile yollarınız kesişecek. Bu ufuk açıcı insanları pür dikkat dinlemenin size muazzam bilgiler katacağını bilsek de, sıradan olarak nitelendirdiğimiz insanların size katabileceklerini küçümsemek yapacağınız en büyük hatalardan biri olur. Warren Buffett ile ilgili videomda yetkinlik çemberlerinden kısaca bahsetmiştim. Emin olun her insanın küçük de olsa birkaç yetkinlik çemberi mevcuttur. Çalıştıkları işler veya hobileri ne kadar basit ve sıradan olursa olsun herkes uzun dönemde bazı yetkinlikler kazanır.

hayattan aldığım ders

Yeni şeyler öğrenmek istiyorsanız yapmanız gereken şey ise etkileşimde olduğunuz insanların bu yetkinliklerinden bahsetmelerini sağlamanız. Elbette bunu yapmak için birçok insanda öncelikle futbol, siyaset ve ekonomi muhabbet bulutunu itina ile aşmanız gerekiyor.

Geçenlerde 20 yıllık berberimin laf arasında maketler ile ilgilendiğini keşfettim ve traş boyunca kendisinden boyama, yapıştırma ve malzemeler ile ilgili ayrıntılı bilgiler öğrenme fırsatına eriştim.

Epey şaşırsam da bunu fark etmemin 20 yılı alması tamamen benim hatam, siz etrafınızdaki insanlar konusunda biraz daha hızlı davranabilirsiniz.

Boş muhabbet bulutlarını yırtıp geçip bilginin kaynağına ulaşın.

Yorgunluğun Limitlerini Keşfet

Çok yorgunum kelimesini ne sıklıkta kullanıyorsunuz? Miktarı belirsiz olan “çok sıfatı” ile süslenen yorgunum kelimesi işleri ertelemek için harika bir bahanedir. Bu lafı diğer insanlardan sık sık duyduğumuz gibi bizler de her fırsatta kullanmayı alışkanlık haline getirmişiz. İşten eve geldin çok yorgunsun, bir saat spor yaptın çok yorgunsun, maraton bitirdin çok yorgunsun, bahane arıyorsanız gördüğünüz gibi bu cümleyi her durum için kullanabilirsiniz, ama yapmayın…

hayattan ders almak

Sizden istediğim bundan sonra hedeflerinize doğru ilerlerken yorgun hissederseniz veye yorgunum bahanesine başvurduğunuzu fark ederseniz, götünüzü koltuktan kaldırıp yorgunluğunuzun limitlerini keşfetmeniz. Ben her götümü kaldırmayı başardığımda içimde halen muazzam bir enerji olduğunun farkına vardım, sizlerin de var, sadece ona keşfetmeniz gerekiyor o kadar.

Yanan Köprülere Yas Tutma

Çevrenizdeki insanların iyi özelliklerinizi övmesi ve bu alanlarda sizi takdir etmesi onlar ile olan ilişkilerinizi kuvvetlendirmenize ve öz güveninizin artmasına yol açar. Fakat hayatımda defalarca kez tecrübe ettiğim üzere övülmek ve kıskanılmak arasında çok ince bir çizgi vardır ve kıskançlık noktasında bu kişiler size yarar sağlamak yerine zarar vermeye başlarlar.

Peki sizi takdir eden insanlar ile kıskanan insanları nasıl ayırabilirsiniz?

Çok ilginç gelecek ama bu kişiler genelde kıskançlıklarını cümle arasında yüzünüze çarparlar. Bu kıskanma da bazen sahip olduğunuz somut şeyler bazen ise yetenekleriniz üzerinedir.

Matematiğin çok iyi abi kafadan iki dakikada hallediyorsun, ben hiç beceremiyorum kıskanıyorum seni.

Ne kadar rahatmış senin meslek, ben her gün sabahın altısında kalkıyorum, cidden kıskandım.

Lafın gelişi gibi dursalar, böyle cümlelerin sık sık gerçeği yansıttığı tecrübe ile sabittir. Etrafınızdaki kıskanç insanlardan size zarar vermemeleri için uzak durmanız gerektiği gibi bir yandan da emin olun ki onların bir kısmı da bir süre sonra sizlerden uzak durmak isteyecektir. Kıskandığı biriyle beraber olmasına veya vakit geçirmesine kişinin egosu pek de izin vermez ve bazı inanlar köprüleri yakıp kaçmayı tercih ederler.

hayattan ders çıkarmak

Eminim ki sizi hayatlarından bir anda çıkaran insanlar tanımışsınızdır, bu bahsettiğim olası nedenlerden sadece bir tanesidir.

Kendisinden bu tarz kıskançlık sözlerini duyduğum patronumun beni aniden kovması ve benzer sözlerin ardından kız arkadaşımın beni birden terk etmesi gibi olaylar anlattığım konuyu yıllar içinde net olarak çözmemi sağladı. Hayatınızdaki kıskanç insanların bu vakalardaki ortak özelliği aranızdaki köprüleri yakarken sizin yüzünüze bakamamalarıdır. Her gün muhabbet ettiğim patronum yüz yüze konuşmaya cesaret edemeyip beni Skype üzerinden muhasebe aracılığıyla kovdurduğu gibi, bir yıllık sevgilim de yüz yüze konuşmak yerine benden mesaj atarak ayrılmayı layık gördü.

hayat dersi

Bu tarz durumları yaşayınca insan kendini bir sorguluyor. Ben ya rezalet bir insanım ve bu insanlar benden bu şekilde kaçmakta haklılar, ya da problem karşı taraftan kaynaklanıyor. Uzun sorgulamaların  ardından ben ikinci şıkka inanmaya karar verdim.

İnsanların hayatınızdan ani bir şekilde çıktığı böyle durumlarda sizden ricam, olay anında ve olayın dindikten sonra öncelikle durumu şeffaf bir şekilde değerlendirmeye çalışmanız. Eğer kendinizde hatalar görüyorsanız, değişin ve kaliteli insanların hayatınızdan çıkmasına izin vermeyin. Fakat karaktersiz insanlar sizden kaçmayı tercih ediyorsa, beraber kurduğunuz köprülerde ne kadar emeğiniz olsa da, yanan köprü veya yakan kişi için üzülmek yerine, arkanızı dönüp başka köprüler arayın.

Bu tarz insanların hayatınızı mahvetmeden önce sizi hayatlarından çıkarmaları emin olun ki başınıza gelebilecek en harika şeydir.

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments