Hayattan Zevk Almanın Yolları

Hayattan zevk almanın yolları ne yaptığımızdan çok nasıl yaptığımız ile alakalıdır

Yemekten zevk almak için en baba restorana gitmeye gerek yok arkadaşlarla yediğin bir pizzanın yerini almaz o restoranlar, lüks yatında güneşlenmeye gerek yok balkonda şezlongda da yaparsın aynısını. İdrak etmek gerekiyor o anı sadece, geçip gitmesine izin vermemek gerekiyor sıradan bir şeymiş gibi.

İlla çılgın şeyler yapmama gerek yok hayattan zevk almak için, gün içinde yaptığım o kadar harika şey var ki, yazık bunlara kıymet vermemek. Aşağıdaki muhteşem taktikler sayesinde daha mutlu uyanıyorum, daha rahat uyuyorum.

1-) Yemek yeme, yemek ye

Sosisli yeme yarışmasında gibi yerim genelde yemeklerimi, özellikle ailemle oturduğum akşam yemeklerini, arkamdan fena kovalıyorlar bu aralar. Doymak için yemeyelim, her lokmadan zevk alalım. Annemin yaptığı yemekten daha güzel bir şey yok bu dünyada, e neden ağzıma tıkıyorum her akşam, tadına vara vara yemiyorum. Çayları kahveleri gömüp duruyorum işteyken, neden yudumlardan zevk almıyorum, düşünmüyorsun çünkü o an kahveyi ne de güzel kokusunu. Bilgisayarda oyun oynarken arkada ses yapsın diye açtığın televizyon kadar değeri o kahvenin, sen işlerini yaparken ağzını meşgul etsin diye içiyorsan. Çek içine kokusunu, bocalama boğazından aşağıya.

2-) Nereye vardın değil, nerelerden geçtin

Takıyorum kulaklığı otobüste, ne içeridekiler umurumda ne de dışarıda olanlar. Güzel pencereleri var otobüslerin bak bakalım neler var dışarıda, sırf trafik yok, koşuşturan insanlar, farklı hikayeler var. Çocukken pencere kenarına oturmayı severdim, tekrar sever oldum. Yüz kere dinlediğim şarkıları dinlesem ne yazar bir kez daha, dışarıdaki şarkılar hep farklı. Tadını çıkarmaya başladım yolculukların, tramvay penceresinden gelen esintinin, otobüs penceresindeki yağlı kafa izinin.

3-) Ailene vakit ayır

Eve gidip odana kapanıyorsun, belki akşam yemeğine çıkarsın belki onu da odanda yersin, yat kalk tekrarla. Salona uğrar oldum vakit vakit, televizyondaki kofti dizileri sevdiğimden değil hayır, sırf oturmak koltuğa uzanmak için. Hayır sohbetler edip kahkahalar atmak için de değil, olmaz zaten onlar ufak tartışmalar laf sokmalar vardır hep. Ailemle oturmak için sadece, yirmi sene sonra hasretini çekeceğim şeyleri doya doya yaşamak için. Kendi aralarında tartışsalar da, ortalığı yıksalar da huzur buluyorum on beş dakika bile olsa.

4-) Kaygıları azaltmak

Pek yargılamıyorum kimseyi, her gün yaşıyorum bu kaygı zımbırtısını, gerek para gerek ilişkiler kaygı da kaygı. Tek bir şey biliyorum bundan on sene yirmi sene sonra kötü bir yerde olmayacağım, zirvelerde de geziyor olmayacağım, öyle bir seviyede olacağım ki geçmişe bakıp ne gerek vardı bu kadar strese her şey rayına oturdu diyeceğim. Sizin için de geçerli bunlar, en iyi üniversiteye girmenize gerek yok, iyi bir işe girmenize gerek yok, süper kankalara da ihtiyacınız yok. Her şey rayına oturacak elbet, seni zerre tanımıyorum ama eminim her şeyi halledeceğine. Azalt kaygıları, akışına bırak biraz, halledersin elbet.

 

Resimde Budapeşte ya da Pragdayım, dertlerden uzak kaygılardan ırak.

 

 

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments