Hepsine Hükmedecek Bir Banka Kartı

On sekiz yaşına bastığım gibi annem beni elimden tutup yapıkredi’ye götürmüştü (Oha kocama adamsın!? )

Ufak birikmiş bir şeylerim vardı kenarda köşede, annemle teyzem de bir şeyler ekledi üstüne bir hesap açtım ve ilk banka cüzdanımı aldım. Banka denilen kurum ile ilk tanışmam böyle oldu, gelecek yıllarda hayatınızı oldukça etkileyecek bu kurumu erkenden tanıyıp çözmelisiniz. Ne işlem nerede yapılır, ne kadar masraf alınır bunları kavramak lazım.

Yıllarca sıra numarasını alırken müşteri numaramı kullanmadım,yıllar boyu kaybettiğim vaktin haddi hesabı yok. Müşteri numarası ile no alınca deli gibi öne sıçrıyorsunuz, 6 kişi vardı bekleyen bir keresinde, numara aldım ve ilk benimki yandı, kıskanç bakışlarım eşliğinde işim gördüm çıktım. 6. sıradaki amca işini bitirdiğinde ben çoktan dünya turumu tamamlamış, evlenmiş ve çocuğumu üniversiteye yollamıştım ( Yoo abartmadım ne alaka ).

20 yaşına geldiğimde yapıkredi’yi kapatıp garantiye geçtim, yeşil huydur bende. Boğaziçi garanti çalıştığı için yemekhane kartımdan tut,ders kredisi ve harç işlemlerine kadar hepsini garanti ile hallettim üniversite hayatım boyunca, o zamanlar fark edemiyor insan masrafların ne kadar bel büktüğünü. Havale, eft, çekme, yatırma her şeye para alıyor adamlar tırtıklayarak. İnternet bankacılığı ile de bu yıllarda tanıştım, iyi güzel işini görüyor da masraflar yine de başını yakıyor. Dönemlik masraf diye de bir şey çıkarmışlar altı ayda bir 60 tl çekiyorlar hesaptan, ilk gördüğümde yere yığıldım resmen.

Sonuç olarak kıllandım, huylandım, bankalarla iyi olmadı aram.

Mezun olduğumda arkadaşlarımın tavsiyesi ile enpara‘ya geçirdim bütün paramı, bir süredir kullanıyorum ne masraf ne ücret aldılar henüz, internet şubesi de fena değil işimi görüyor.(Şimdi reklamlar) Bir keresinde 20 lira eft yaparken, al lan 5 lira da bizden deyip 25 yollamışlar adama, bu kadar kıyak insanlar yani. Faizleri çok iyi garantinin ve diğer bankaların epey üstünde diyebilirim. Onun dışında dolar hesabı açtırdım arada dolar alıp satıyorum, düşünce alıyorsun çıkınca satıyorsun basit, takipte olman lazım gün içinde o kadar.

Havale ile eft arasındaki farka gelecek olursak, havale aynı banka arasındaki para transfer işlemleri, eft ise başka bankalar arasındaki transferler anlamına geliyor. Havale günün her saati yapılabilirken, EFT mesai saatlerinde yapılabiliyor. Vadeli/vadesiz hesapların farkını biliyorsunuzdur herhalde, az dahi olsa paranız vadelide durmasında yarar var, durmadan çekip yatırıyorum diyorsanız da ona uygun vadeli hesaplar da mevcut.

Geçen bankada sıra bekler iken çektim resmi, sadece duvardaki yüzler gülüyor bu mekanda, bekleyen suratlar hep asık.

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments