Hobinizi İşe Çevirmek

Hayatım boyunca bir çok hobim oldu ve nadiren bu hobileri “yaa ileride bundan para kazanırım” mantığı çerçevesinde yaptım. Şu anda meslek olarak yaptığım işi ( Kullanıcı Deneyimi ) de ne üniversitede okuduğum bölüme ne de yaptığım stajlara borçluyum.

Üniversitede Ahmet isimli dostum ile reverse search engine sitesi kurmayı konuştuk bir gün, kendisi freelance olarak websitesi kurulumu ile uğraşıyordu ben ise tamamen bi haberdim bu sektörden. Hosting, alan adı gibi kavramları bile Ahmet sayesinde öğrendim. Hevesimiz kaçtı tabi bir süre sonra fakat o kısa dönemde öğrendiklerimden o kadar zevk aldım ki devamını getirmek istedim.

WordPress’ten başlayarak site maceralarına daldım, zevk aldığım için de kendimi geliştirmek için bol bol vakit ayırıyordum. Ardından elbette SEO olayına sıçradım ve ne kaynak var ise tüketmeye başladım. Abuk subuk onlarca sitede, hedeflediğim kelimelerde sıralamalarda yükselmeye başladım, sonunda da kullanıcı deneyimi’ne sıçradım ve optimizasyon işlerine girdim.

Hobimi Nasıl İşe Çeviririm?

Sevdiğiniz şeylere vakit ayırıp onları geliştmekten ibaret bu süreç ve ticari bir kaygı gütmenize gerek yok bunu yaparken. Bir işi iyi yapıyor seviyeye gelince elbet ondan para kazanır seviyeye de gelmiş olacaksınız.

Photoshop kullanmayı mı seviyorsun? Vakit ayır o zaman, portfolyo oluştur, instagram sayfası aç, uzmanları takip edip onlardan öğren, 3 sene sonra efsane bir grafik tasarımcı olabilirsin sen farkında bile olmadan.

Müzik aleti mi çalıyorsun? Ders al, ders ver, vapurlarda çal,  4 sene sonra albüm çıkarabilirsin grubun ile.

Hobinizi İşe Çevirmek
Ukulele çal, o da olur

Sevdiğim işi yapmalıyım triplerine girip kendinizi sıkmanıza gerek yok. Hobilerinizi işe çevirmek sadece hayatını bu iş ile devam ettirmek anlamına gelmiyor, yan iş olarak da hayatınıza tat ve gelir katabilirsiniz yıllarca üzerine katıp emek verdiğiniz hobileriniz sayesinde.

Arkadaşımla bir hafta site macerasının ardından 4 yılda hobim üzerine çalışarak kendime kattığım şeyler:

Bunun gibi yüzlerce yetenek kattı bana hobim üzerinde çalışmak, şimdi bir de hobimle alakalı bir meslek yaptığım için hobimi işe çevirmeyi doruklarında yaşıyorum.

Hobinizi işe çevirmek için yapmaktan zevk aldığınız bir şeyi seçin ve ona vakit ayırın, siz ne olduğunu anlamadan hobiniz yeşerecek ve hayatınıza renk katacak.

 

 

 

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments