İçerik Pazarlaması Rehberi – 2017

İçerik Pazarlaması Nedir?

İçerik pazarlaması 2017 yılının parlayan yıldızıdır. Markaların, ürünleri fiyat ve kalite gibi özellikleri öne çıkararak standart bir şekilde satmaya çalıştıkları dönem geçeli çok oldu. Bu tarz pazarlama tekniklerinde kullanıcılar, ancak ürünü satın alıp, kullanıp, memnun kaldıktan sonra markaya karşı bir sadakat ve sempati besleyebilirler. İçerik pazarlaması ile amaç kullanıcılara daha ürünü almadan markayı sevdirmek ve böylece ürünü alıp kullandıktan sonra muhtemel memnuniyeti arttırmaktır.

Peki bir marka kendini nasıl sevdirebilir?

Karşılıksız yarar sağlayarak elbette. İçerik pazarlaması blog yazısı yazıp durmadan sosyal medyada paylaşmak, herkese mail atmaktan ibaret değildir. Esas amaç ihtiyaç sahiplerine yarar sağlayıp ihtiyaçlarını gidermektir, blog yazıları da bunun için idealdir.

Fark etmişsinizdir ki, artık hangi markanın sitesine giderseniz gidin bir adet blogları kesin vardır. Sitenize blog açmanızın bir çok katkısı var aslında.

içerik pazarlaması

İçerik Pazarlaması Neden ve Nasıl Yapılır?

1-) Yarar Sağlamak

Bir psikologsunuz diyelim ve kişisel bir web siteniz var içerik pazarlaması ile kullanıcılarınızı sitenize çekmek istiyorsunuz. İlk yapacağınız şey anahtar kelime araştırması yapmaktır, insanlar arama motorlarında sektörle ilgili hangi kelimelerde arama yapıyorlar ve bu kelimelerin hangileri benim işime yarar. Ardından bu kelimeleri gruplandırmanız gerekiyor; hizmet almak amacıyla yapılan aramalar, bilgi edinme amacıyla yapılan aramalar, keyif amacıyla yapılan aramalar. Bu yazdığım sırayla da önem vermelisiniz bu kelime gruplarına ROI açısından.

Bilgi edinme amacıyla yapılan aramalar ise yarar sağlamak için bire birdir. Örneğin “stres depresyon belirtileri” long tail anahtar kelimesi  için belirtileri içeren ve yarar sağlayan bir makale yazabilirsiniz. Bu aramayı yapan Burak isimli kullanıcı sitenize geldi diyelim. Burak sitenizi ziyaret ettikten sonra bir çok yol izleyebilir. %90 ihtimalle yazıyı okuduktan sonra sitenizden çıkacaktır, belirtileri öğrenmek istiyordu, öğrendi ve görev tamamlandı.

Aslında bu kullanıcının markanız ile iletişimi bu noktada tamamlanmanın aksine daha yeni başlıyor. Burak’ın amacı bu bilgiyi edinmek değil, hayatında stresten dolayı yaşadığı olası depresyondan kurtulmak, bu yüzden Burak’ın peşini bırakmıyoruz. Sitenize eklediğiniz remarketing kodu ile bundan sonra Burak’a girdiği sayfa ile ilgili reklamlar gösterebilir ve sitemize tekrardan gelmesini sağlayabilirsiniz.

Konu ile ilgili reklamlara denk gelen ve hatta okuduğu yazıdan stenizi/markanızı hatırlayan Burak, sitenize bir kez daha geldiğindei siteyi daha ayrıntılı inceleyebilir, hatta iletişim sayfasına gidip psikolojik destek almak istediğine dair bir mesaj yollayabilir, randevu alabilir.

Kullanıcı serüveni uzun ve karmaşıktır, bir yazı ile kullanıcıyı müşteriye çeviremezsiniz fakat kullanıcıların amaçlarını iyi tespit edebilirseniz ileride onları tekrardan hedefleyebilirsiniz.

2-) Sitenizi Güncel Tutmak

Blog tutmanın bir başka yararı da, içeriklerin sitenizi güncel tutmasıdır. Mağara adamı dili ile anlatmak istersem; siteyi içerik açısında sık güncellemek SEO açısında iyidir. Sık sık içerik girmeyi sitenizin spor yapması gibi düşünebilirsiniz, spor yapınca alyuvarlarınız fıldır fıldır olur, sitenizde ise ziyaret eden google botları fıldır fıldır olur basitçe. Sitenizi veya bloğunuzu düzenli ziyaret eden kullanıcılar açısından da her geldiklerinde yeni bir içerik ile karşılaşmak sadakati ve düzenli trafiğinizi arttıracaktır.

3-) Kullanıcıyı Bilinçlendirmek

Çalıştığım yerde, bir SEO ajansı olarak, SEO hakkında bilgisi olmayan müşteriler ile iletişim kurarken oldukça zorlanıyoruz. Hedeflerin belirlenmesi, raporların içeriği ve kaydedilen ilerleme gibi konularda, beklentiler ve işbirliği konusunda bililnçli bir müşteri ile çalışmaktan daha iyisi yoktur. Biz de hem müşterilerimizi bilinçlendirmek hem de marka-müşteri ilişkilerimizi kuvvetlendirmek için, sık sık hem yazılı olarak blog içeriği üretiyor hem de Youtube tarafında eğitim videoları çekerek bunları müşterilerimiz ile paylaşıyoruz.

4-) SEO ile Trafik Çekmek

Anahtar kelimeleri doğru kurguladığınız ve site içi SEO çalışmalarını sağlıklı yürüttüğünüz taktirde yazdığınız her içerik kumbaraya attığınız paraya benzer. İçerikler durduğu sürece değerlenir ve sitenize güç katar, bir yandan da sıralamalarınıza bağlı olarak size düzenli olarak kullanıcı trafiği çeker.

İçerik pazarlama süreci markanız hakkında farkındalık ile başlayıp müşteri sadakatine kadar giden uzun bir süreçtir.

Efsane İçerik Pazarlaması Örnekleri

İçerik Pazarlaması Örnekleri

Michelin Rehberi 1939 yılında araç kullananların daha çok yol yapmaları ve lastikleri daha hızlı eskitmeleri için planlanmış bir içerik pazarlama örneğidir. Michelin bunu rehbere yol haritaları, oteller ve restoranlar ekleyerek, tamamen sürücülere yarar sağlamak amacı ile üretmiştir.

İçerik Pazarlaması stratejileri

1982 yılında Marvel ve Hasbro iş birliği yaparak G.I. Joe çizgiromanını piyasaya sürüyorlar ve oyuncak satışları tavan yapıyor. Bunun ardından markalar oyuncak satışlarını arttırmak için çizgiroman yazıp, dizi ve filmler çekmeye başlıyorlar.

Bunlar elbette kült örnekler, daha güncel içerik pazarlamaı teknikleri için bu linki inceleyebilirsiniz.

İçerik pazarlaması stratejisi oluşturuken hangi yöntemleri kullanabilirim?

İnsanların sabırsızlığı malum, kimse artık sayfalarca yazı okumak istemiyor ( bu makale hariç, bu makale süper…), bu nedenle görsel içerikler trend. Resimler, videolar ve elbette gifler dikkat çekmek için kullanmanız gereken araçların başında geliyorlar.

  • Blog Yazıları ve Makaleler
  • Sunumlar ve Seminerler
  • Eğitim ve İçerik Videoları
  • İnfografikler

 

 

 

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments