İçerik Yazarlarına Optimizasyon Önerileri

İçerik pazarlaması 2017 yılının trend konularından bir tanesi ve her firmanın blog açıp buraya içerik yığmaya çalışması bunun sadece ufak bir kanıtı. Düzenli olarak içerik üretmeyi amaçlayan şirketler bir yandan kendi içerik yazarları ile çalışırken bu iş kolunun bir de çok geniş bir freelance piyasası var.

Bu yazımda içerik yazarlığı ile uğraşan ve kendini bu konuda geliştirmek isteyen arkadaşlara bir kaç püf noktadan bahsedeceğim. Yazılara resim ekleyin, yok efendim yalın bir dil kullanın gibi geyiklere girmeyeceğimi bilmenizi isterim.

Scroll Map ile Kopma Noktalarını Tespit Edin

Scroll Map yani kaydırma haritaları sayesinde, sitenize gelen kullanıcıların hangi sayfalarda içerikleri ne kadar okuduklarını ve hangi enlemlerde daha fazla vakit geçirdiklerini tespit etmeniz mümkün. 1000 kelimelik bir içerik yazdığınızı ve yüzlerce kişinin bu içeriği okuduğunu biliyoruz fakat ne kadarını okudular veya hangi noktada dikkatleri dağıldı? Sayfada kaç saniye kaldıklarını bulmak Google Analytics ile mümkün ama bu veriler ile ne kadarını okuduklarını anlamak pek de kolay değil. Okunma ve odak oranlarını tespit edebilmeniz için Analytics harici araçlar kullanabilirsiniz.

Scroll Map ve diğer ısı haritalarını bir çok ücretli/ücretsiz araç ile sitenize kurmanız mümkün. Örneğin Yandex Metrica sayesinde ücretsiz olarak sınırsız sayıda kullanıcıdan data çekebilirsiniz.

Bloğumdan örnek bir kaydırma haritasını inceleyelim…

içerik yazarlığı içerik nasıl yazılır içerik yazımı içerik yazarları

1250 kelime olan E-mail Marketing Rehberi isimli yazımda kullanıcıların sayfayı nereye kadar kaydırdıklarını ortalama bir şekilde görebiliyorum. Harita sıcaklık verileri ile doğru orantılı olduğu için; kırmızı ve turuncu renkler çok okunan/dikkat çeken, sarı noktalar ortalama sıcaklıkta, yeşil ve gri noktalar ise pas geçilen veya okunmayan noktaları temsil ediyor.

Gördüğünüz gibi E-mail Marketing Automation başlığı altındaki yazı o kadar da dikkat çekmez iken, yazımın sonundaki E-posta pazarlamasının Geleceği ve Özet kısmı kıpkırmızı parlıyor. Yazılarınıza abone ol, üye ol, kampanyayı incele gibi CTA ( Call to Action ) butonları eklemek istiyorsanız bunları rastgele serpiştirmemeniz gerekiyor. Kullanıcıların odaklandığı kırmızı noktalara dönüşüm butonlarını koymanız her zaman daha çok dikkat çekecektir.

İçerik yazılarınızda bu veriye ulaştıktan sonra yapacağınız şey, renklerin ani olarak değiştiği noktalara odaklanıp bu noktalara kullanıcıların dikkatlerini çekecek ve onları okumaya sürükleyecek parçalar eklemek olacaktır. Renk değişimleri sadece insanların kaydırmadıkları değil o noktalarda siteden çıktıkları anlamına da gelebilir. Yani yazının başında kullanıcının aradığı bilgiyi sunmaz veya bu bilgiyi yazı içinde sunacağınızı belirtmezseniz kullanıcıyı sayfanın yarısına bile gelmeden kaybedebilirsiniz. Bu nedenle uzun yazıların başında, içeriğinizi başlıklar halinde sunarak kullanıcılara kopya vermeniz hem doğru optimizasyonlar ile SEO’ya hem de kullanış açısından ziyaretçilere yararlı olur.

Bu tarz renklerin değiştiği kopma noktalarında ekleyebileceğiniz bir opsiyon yarar sağlayan başlıklardır. Bu yazıyı açıp okumanızın bir amacı var değil mi, ya beni çok seviyorsunuz ya da içerik yazarlığı ile ilgileniyorsunuz. Bu nedenle konu ile ilgili sıcak bir başlık okuyucunun sayfadan kopmasını engelleyecektir.

İçerik Yazarlarının Yaptığı En Büyük Hata

Evet böyle bir başlıktan bahsediyorum. Isı haritası ile kullanıcıların koptuğu noktayı tespit edin ve ilgilerini başlık ile tekrardan yazıya kazandırın. Bunu yaparken de çöp başlıklar yerinde yararlı içerik barındıran başlıklar kullanın. Bu aradan bana göre yaptıkları en büyük hata, yazıları yayınladıktan analiz etmek yerine yayınlayıp öyle bırakmalarıdır.

Özet

Hiçbir içerik yazarı bütün kullanıcıların okuyacağı mükemmel içerikler oluşturamaz. Her içerik yazarı ise, içeriklerinin verilerini inceleyip gelecek okuyucular için optimizasyon yapabilir. İçerik yazımı ve içerik pazarlaması bir firmanın bütünsel dijital pazarlama stratejisinin sadece bir koludur ve diğer bütün alanlarda olduğu gibi optimize edilmelidir.

 

 

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Umut Çağdaş Coşkun
Umut Çağdaş Coşkun
3 yıl önce

Scrollmapte nasıl böyle dağınık yoğunluklar olabiliyor? Aşağı doğru azalması gerekmez mi?