İletişim Kurmak ve Köprüler İnşa Etmek

Hoşlandığınız, değer verdiğiniz veya örnek aldığınız insanlar ile iletişim kurmak, vakit geçirmek ve bir şeyler mi paylaşmak istiyorsunuz?

İnsanlarla iletişim kurmanın en iyi yolunun hep kendimden yola çıkarak onlara doğru ulaşmak olduğunu düşünürdüm. Bu kişileri her zaman ilgi alanlarım, hobilerim ve düşüncelerime dahil ederek onlara doğru bir köprü kurabileceğime inanırdım. Halbuki bu köprü yeri geldiğinde karşı tarafın ilgi alanları, hobileri ve düşünceleri üzerinden de kurulabiliyormuş.

iletişim kurmak

Ne mi demek istiyorum?

Bir örnekle açıklamak istersem, ailem ile iletişimimden gayet memnun olsam da, babamı uzun süredir Youtube kanalımdan bahsederek, videoları izlemesi ve feedback vermesi konusunda darlıyorum. Aslında amacım feedback değil de babamı bir ilgi alanıma çekerek, ortak bir nokta yaratıp iletişimimizi kuvvetlendirmek. Arada sırada videoları açıp izlese de istediğim köprüyü bir türlü kuramadım, çünkü inşaata yanlış taraftan başlamıştım.

iletişim kurma

Bunu fark edince de babamın tarafındaki malzemeleri kullanmaya karar verdim.

Nasıl mı?

Babamın haftalardır elinden bırakmadığı scrabble benzeri kelime türetebildiğin bir mobil oyun mevcut. Geçen ay salonda yanına yanaşarak beraber oynamayı teklif ettim ve arada sırada başına geçerek beraber oynamaya başladık. Hatta geçen güçlerimizi birleştirerek oyundaki en zor seviyeyi bile yenebildik.

Artık her sıkıştığında veya yüksek puanlı bir kelime yazdığında beni çağırarak haber veriyor ve oyuna dahil etmeye çalışıyor. Bir nevi onun tarafından inşa etmeye başladığım köprüye destek oluyor diyebilirim.

iletişim kurma sanatı

Aileniz, arkadaşlarınız veya sevgiliniz ile iletişiminizi kuvvetlendirmek istiyorsanız kendi üzerinizden yola çıkmanızı genelde desteklesem de, bu yöntemin tutmadığını fark ettiğiniz durumlarda fedakarlıkta bulunup karşı taraftaki malzemeleri kullanmanız gerekiyor.

Bahsettiğim çok basit bir konsept olsa da benim gibi uzun süre jetonunuz düşmez ise kendinize yakın gördüğünüz insanları kaybetme riski ile karşı karşıya kalırsınız.

Kapak fotoğrafı ile sizi kandırdığımı düşünmeyin sakın. Birçok ilişkim bu durumu fark etmediğim ve bastıra bastıra sevgililerimi kendi hobi ve ilgi alanlarıma çekmeye çalıştığım için yerle bir oldu.

iletişim kurma teknikleri

Hayatta benzer bir durumla karşılaşırsanız bu videodaki tavsiyelerimi kulağınıza küpe edin.

Hoşlandığınız insan ile iletişiminizi de bahsettiğim bu iki yön doğrultusunda geliştirebilirsiniz. Yalnız, sadece kendinizden yola çıkarsanız insanları sizden uzaklaştırabilir, sırf karşı taraftan yola çıkarsanız da malum çukura düşebilirsiniz.

iletişim kurma yöntemleri

İlişkilerde bu iki yön arasındaki dengeyi bulmak ise ancak uzun tecrübeler ve karşılıklı fedakarlıklar ile mümkündür.

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments