İlginç Bilgiler

ilginç bilgiler

 

Öğrenmeye ve kendimi geliştirmeye aç birisi olarak zaman zaman ufkumu katlayan ilginç bilgiler ile karşılaşıyorum ve bu ilginç bilgiler ertesi gün aklımdan uçup gidiyorlar…

Bu duruma bir dur demek hem de öğrendiğim bu ilginç bilgileri sizler ile paylaşmak için bu sayfayı açmaya karar verdim.

Her sitede bulabileceğiniz klasik bilgiler yerine elimden geldiğince alternatif konuları listelemeyi hedefliyorum.

Sizlerin de ufkunuzu katlayan bu tarz bilgiler var ise yorumlarda paylaşıp listeyi genişletebilirsiniz!


İlginç Bilgiler Listem

ilginç bilgiler

Çoğumuzun kullandığı QWERTY model klavyelerin icadı 1873’e dayanıyor ve bu icadın amacı işimizi kolaylaştırmak değil aslında yavaşlatmakmış. Kullanıcılar daktilolarla çok hızlı yazdıkları zaman eğer bitişik iki tuşa seri biçimde basarlarsa iki tuş da takılı kalıyormuş. Bunun önüne geçmek için de QWERTY klavye icat edilmiş.

Bu klavyede hem tuşlar dağınık bir şekilde hem de en çok kullanılan tuşlar sağlakların zor ulaşacağı sol tarafa yerleştirildiği için kullanıcıları yavaşlatmak hedeflenmiş.

Bir süre sonra da bu model piyasada çok yaygınlaştığı için kaptırmış gitmiş ve insanları yeni ve daha iyi modellere alıştıramamışlar.

Kaynak Kitap: Guns, Germs, and Steel: The Fates of Human Societies

 


 

ilginç bilgiler resimli

2008’den önce Avrupa Birliği‘nde şekli bozuk olan veya fazla kıvrımlı olan meyveler ile sebzeleri satmak yasakmış. 2008’de regülasyonu geri çekmişler ve çirkin meyve sebze satışına izin vermişler. Geçtiğimiz yıllarda ise bir Fransız süpermarketi insanlar çirkin meyveleri satın almadıkları için yukarıdaki kampanyayı tasarlayıp bu meyveleri indirimli satmaya başlamış ve kampanya epey tutmuş. Peki size meyve seçerken tipsiz meyveleri pas mı geçiyorsunuz?


ilginç bilgiler kısa

Empati duygumuz beynimizin serebral korteks bölümü sayesinde çalışıyormuş ve bu kısım memelilerde evrimleşmiş olup kertenkelelerde bulunmuyormuş. Sürüngen beyni omurilikten başlıyor ve çok daha ilkel bir yapıya sahip. Memelilerde ise omurilikten ön parçalara doğru evrimleşir, bir meyvenin dalından büyümesi gibi düşünebilirsiniz. İnsanları diğer memelilerden ayrı kılan bölüm ise en son evrimleşen ön loblara sahip olması.

Memeli hayvanlar daha sağlıklı iletişim kurup toplum halinde yaşayabilirken, sürüngenlerin beyninde empatiyi yaratan bölüm olmadığı için daha çok tek başlarına yaşıyorlar. Yılanlar, kertenkeleler hep solo takılan hayvanlar, timsahlar da grup halinde dursalar da aslında sosyal bir yapıya sahip değiller ve pek iletişim kurmuyorlar.


Birbirinden ilginç bilgiler

Büyük alışveriş merkezlerinde giriş kısmında meyve reyonuna denk geldiniz mi daha önce? Araştırmalara göre markete girişte sepetlerine meyve ekleyen insanların, sağlıklı seçimler yaptıklarına inandıkları için alışverişin devamında sepetlerine cips ve abur cubur gibi şeyler ekleme ihtimalleri yükseliyormuş. Sonuç olarak da total alışveriş miktarları yükseliyormuş.

Hani bugün çok spor yaptım eve gidince abur cubur yiyebilirim kafası gibi….


ilginç bilgiler

İsveç‘de kan bankaları eğer bağışladığınız kan kullanılırsa veya birinin hayatını kurtarırsa sizi sms ile bilgilendiriyormuş. İnsanları tekrardan kan bağışlamaya yönlendirebilmek açısından harika bir pozitif geri dönüş mekanizması.


bank

Bankrupt (iflas) sözcüğünün kökeni İtalyanca “banca rotta” yani kırık bank/tezgaha dayanıyormuş. Borçlarını ödeyemeyen tüccarların pazara kurdukları banklar otoriteler tarafından herkesin ortasında parçalanırmış.

 


ilginç bilgiler 2019

Eğer buradaki ilginç bilgiler yetmedi diyorsanız, Google’a “Fun Facts” veya “I’m Feeling Curious” yazdığınız taktirde size rastgele ilginç bilgiler sunan bir kutucuk ile karşılıyor. İngilizcenize güveniyorsanız ufuk açıcı bilgiler sunuyor size.


Sizlerin de paylaşmak istediği ilginç bilgiler var ise, yorum yaparak listeyi genişletebilirsiniz!

0 0 vote
Article Rating
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Hayrettin
Hayrettin
1 yıl önce

senin degerini gecte olsa anlaycaklar