İş Hayatında Aldığım Kocaman Bir Ders

Bu yazımda iş hayatımda hata yaparak ders aldığım ve keşke daha önce bilseydim dediğim bir tavsiyeyi size ileteceğim.

İş Arkadaşlarınızın Çabalarına Değer Verin!

Herkesin birbirini sırtından bıçakladığı, terfi peşinde kaos estirdiği bir ortamda çalışmıyor ve çalışma arkadaşlarınız ile uzun dönemde güzel bir ilişki kurmak istiyorsanız bu tavsiye işinize yarayacaktır.

Emin olun ki çalışma arkadaşlarınızın birçoğu orda yaptığı işlere emek veriyor ve karşılığında takdir ve teşekkür bekliyor. Üzerinde çaba harcanan şeylere aşağılayıcı veya moral bozucu yorumlar ile gittiğiniz takdirde, çocuğuna çirkin demişsiniz gibi ters tepkiler alabilirsiniz. Bunun en kötü yansıması ise o an tepki vermeyip, bu yorumu içine atan arkadaşlarınızdan gelir.

Bol hata yaparak aldım bu dersi, tasarımcı arkadaşıma “dana gibi olmuş biraz küçült şunu” dedim, ses çıkarmadı haftalarca içerlemiş, içkili bir anımızda ağzından döküldü sonra yorumlar.

Pazarlamacı bir arkadaşa ben daha iyi yapardım deme gafletinde bulundum, bir anda gereksiz bir ego savaşına yelken açık.

Bu durumları en sık yaşayacağınız anlar, “abi nasıl olmuş bir baksana” veya “tavsiyen var mı?” cümleleri ile başlar. Genelde mesele senin vereceğin tavsiyeler değildir, yaptığı işin takdir edilmesini ister insan sadece. Ne kadar çok kişiye sorup, malie ne kadar çok kişi ekliyorsa yaptığı o iş konusunda o kadar takdire ihtiyacı vardır demektir.

Belki üzerine çok emek sarf etmiştir belki de yaptığı en iyi işlerden biri olmuştur. Takdir görmek sonuçta iş tatminini sağlayan en önemli ihtiyaçlardan biridir.

İş arkadaşlarınız takdir ihtiyaçlarını yansıttıklarında, “ben daha iyi yaparım” ve “çok kötü” tarzı terimler kullanırsanız ilişkinizi büyük ölçüde zedeleme yoluna girersiniz. Güzel bir iş çıkardıkarını söyleyip, emeklerini takdir edip ardından eğer varsa tavsiye ve düzeltmelerinizi kibar bir şekilde iletmek aranızdaki ilişkiyi ve iletişimi uzun dönemde çok sağlamlaştıracaktır.

Çok fazla trip ve tartışma sonunda öğrendim bu dersi, yukarıda bahsettiklerimi uygulamak ve biraz daha ılımlı bir yaklaşım sergilemek insanlarla ilişkilerinizi başka bir seviyeye taşıyacaktır.

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

Yorumlar

avatar
1000