İş Yerinde Boş Vakit Problemi

Yazıyı İş Yerinde Boş Vakit Problemi olarak adlandırmamın nedeni bakış açınıza göre bu durumun değişiklik gösterebilecek oluşu ve anlatacağım her iki durumda da problem teşkil etmesidir. Bir stajyer olarak işe gelmiş ve işyerinde sıkılıp ofiste zaman geçirmenin yolların arıyor olabilirsiniz, diğer olasılık ise çok yoğun bir tempoda çalıştığınız için iş yerinde boş vakit yaratmak için yollar arıyorsunuzdur.

Her iki durumda da yazının sizler için yararlı olacağına inanıyorum ve biraz hikaye biraz taktik kıvamında işe girişiyorum.

Üniversite mezuniyetimin ardından kendi aile şirketimde çalışmaya (vaktin var ise detayları okuyabilirsin) giriştim ve işe dört elle sarıldığım bir yıl oldu. Dükkanı ben açıyordum, ben kapatıyordum ve içeride dönen her şeyden sorumluydum. Elbette bu büyük bir iş yoğunluğu yaratsa da benim de boş kaldığım zamanlar gayet oluyordu. Bir saatten uzun müşterisiz dönemler oluyor ve çay eşliğinde dolduruyorduk bunları. Klasik esnaf tiplemelerini bilirsiniz, iş olmayınca kapıya oturur tavla oynarlar ve “vakit doldururlar“. Fakat benim üniversiteden yeni mezun olmuş ve elinde internet bulunan biri olarak vakit doldurma opsiyonum yoktu. Aldığım her aksiyon da şirketin ve doğrudan benim yararıma olduğu için, bütün boş vakitlerimi tekrardan iş için değerlendirmede sorun görmüyordum.

Fakat bu yazıyı okuyan sizlerin birçoğu kendi şirketinde çalışmıyor, o yüzden boş vakit bulduğunuzda işe abanmanız mantıklı değil gibi durabilir.

işyerinde sıkılınca yapılacak şeyler

İşteyken Boş Boş Oturmak

İşyerinde boş kalan, iş yoğunluğu olmayan ve bu boş zamanlarda ne yapabilirim diye soran arkadaşlar öncelikle boş oturmak ve sıkılmak kelimelerine bakış açılarını değiştirmeliler. Boş vaktinizin olması daha çok dış faktörler ile ilgili iken, boş boş oturmak tamamen sizin seçiminizdir, sıkılmak da öyle.

Hedefleriniz yok ise gideceğiniz bir yer de yoktur, yapacağınız bir yolculuk da. Ofiste de boş boş oturabilir evde de boş boş oturup sıkıldım diye yakınabilirsiniz. Öncelikle birkaç hedef koyun, ne olursa olsun, ileride değiştirebilirsiniz de. Tıkanıyor musunuz hedef koyarken, hadi el atayım olaya, seç beğen al aşağıdakilerden.

X konusunda bilgi edinmek istiyorum. ( Yazılım dili, tarih, coğrafya, meslek, üniversite..)

Y sınavına hazırlanmak istiyorum. ( KPSS, Ehliyet, YGS….)

Z konusunda kariyer yapmak istiyorum.

Nasılmış çok kolay değil mi hedef koymak, elbet yapmak istediğiniz bir şeyler var, söküp çıkarın onları saklandıkları yerden. Şimdi ise güzel bir listeye çevirin bunları. Liste hazırlamak konusu için benim hazırladığım bir video mevcut 2dk’da izleyin ve kavrayın konuyu.

 

 

Şimdi ise iş yerinde her boş kaldığında girişebileceğin bir amacın ve listen var. Özellikle stajyer arkadaşlara sesleniyorum bunlar değerli zamanlarınız ve doğru değerlendirmek sizlerin elinde.

İşyerinde Sıkılıyorum ve Çalışmak İstiyorum

Hikayeye devam edelim, aile şirketimin ardından bir ajansta bir yıl kadar çalışma fırsatım oldu ve ilk amacım kendimi olabildiğince geliştirmekti. Bu yüzden de şirket benim olmasa da mümkün olduğunca fazla çalışıp ve çok sorumluluk alıp kendimi geliştirdim. Kendi sorumluluklarımı yerine getirdiğimde bile boş vakitler oluşuyor ve bunları çalışarak doldurmak istiyordum.

Diğer departmanlar ile samimiyet kurarak başladım işe, onların yaptığı işleri hafiften öğrenmeye ve dahil olmaya başladım.

iş yerinde boş zamanlarda ne yapabilirim

Her fırsatta beni de maillerine cc olarak eklemelerini istedim ve hatta vaktim olduğunda alakasız toplantılara bile katıldım. Benim olmayan bir iş için bu kadar emek sarf etmem enayilik olarak gözükelebilse de bu süreçte sorumluluğum çığ gibi artarak diğer alanlarda da kendimi geliştirebildim ve hedefime ulaştım.

Büyük kurumsal şirketlerde bu kadar esneklik mümkün olmasa da diğer durumlarda hedefleriniz doğrultusunda ilerlemek için yaptıklarımı uygulamanız gayet mümkün. İş yerinde, diğer insanların yargılayıcı bakışlarını umursamadan, kendinizi yıpratmayacak seviyede fazladan emek sarf etmek, tecrübe edinmek açısından sizin için uzun dönemde aşırı yararlı olacaktır. Önünüzde uzun ve yokuşlu bir kariyer var, işinizi iyi yapmak ve bunun için emek sarf etmek istiyorsanız kimse önünüzde durmamalı.

Ofiste Boş Vakit Bulamıyorum

Diğer bir kitle ise iş yoğunluğundan kendine boş vakit ayıramayanlar. Google üzerinden anahtar kelime araştırması yaptığımda bu insanların varlığını kanıtlayacak bir delil bulamadım ne yazık ki.

İş Yerinde Boş Vakit Problemi

Bu kitleye verebileceğim bir ders de yok açıkçası, kariyerim boyunca stresten uzak ve kendime de odaklanabileceğim işler seçmeye özen gösterdim. Bu durumda çalışan arkadaşlar var ise yazının altına yorumlarını paylaşabilirler.

İş Yerinde Boş Vakitlerde Ne Yapmamalısınız?

Yazının başından beri boş vakit olarak nitelendirdiğimiz şey sizin de anladığınız üzere çarçur edilmek için yaratılmış vakitler değil aksine değerlendirmeniz için size sunulmuş kıymetli anlardır. Bu yüzden bu vakitleri “geçirmek” yerine değerlendirmeniz lazım ve bunu yaparken internette dolaşan aşağıdaki gibi maddelerden kaçınmanızı şiddetle tavsiye ederim.

  • Çay-kahve abanarak vakit doldurmak, dolayısıyla da tuvalette dakikalar geçirmek.
  • Sosyal medyada refresh kasmak.
  • Gazete sitelerinde clickbait haberlere tıklamak.
  • Sık sık sigara molasına çıkmak.

işyerinde boş zamanı değerlendirme

Boş Vakitlerde Girişimcilik

Çevremde en sık gördüğüm ve en çok hayran kaldığım iş yerinde vakit değerlendirme yöntemi ise kendi girişiminiz üzerine çalışmaktır. Sıfırdan bir şirket olsun, bir uygulama olsun veya benimki gibi bir blog. İş yerindeki boş vakitlerinizi bu gibi şeyler ile değerlendirmek katma değeri en yüksek çözüm olacaktır. Bütçe sıkıntısı çekeceğine inanan birçok arkadaşım iş saatlerinde fazladan gayret ile hem sorumluluklarını yerine getirip hem de kendi girişimlerine vakit ayırmayı başarabiliyorlar. Ben de fırsat buldukça aynı şekilde kişisel bloğuma yazı çizittirmeye çabalıyorum.

Sonuç

Hayatta sıkıldığınızı düşündüğünüz veya boş kaldığınıza inandığınız anlarda hedeflerinizi gözden geçirmek ve hedefleriniz doğrultusunda ilerlemeye başlamak hem o an için hem de uzun sönemde alabileceğiniz en sağlıklı aksiyon olacaktır.

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

Yorumlar

avatar
1000