İstikrarlı olmak için ne yapmalı?

 

Belki farkında değilsiniz ama yazdığınız her yorumu okuyor ve bu doğrultuda içerikler üreterek kanalı geliştirmek için elimden geleni yapıyorum. Bu videoda da Seyit’in sorusunu cevaplayarak aklımdakileri paylaşmaya karar verdim.

istikrarlı olmak

Hadi gelin istikrar kavramını daha iyi anlayabilmek için öncelikle ufak bir somutlaştırma yapalım. İstikrar yeteneğinizi aslında vücudunuzdaki bir kas gibi düşünebilirsiniz. Diyelim spor salonuna gittik ve kolları şişirmek için elimize 5 kiloluk bir dumbbell aldık, yapabileceğimiz tekrar sayısı kişiye göre değişse de herkes için bellidir. Daha önce hiç kol çalışmayanlar erken yorulurken, bu egzersize alışık olanlar daha fazla tekrar yapabilirler.

istikrarlı olmak için

Sizler de herhangi bir konuda istikrarlı olmak istiyorsanız hesaba katmanız gereken ilk şey budur. Eğer yetkin olmadığınız bir konuda istikrar kazanmaya çalışıyorsanız zorlanmanız hatta başarısız olmanız gayet doğal ve problem sizde değil.

Bunu aradan çıkardığımıza göre kolları şişirme konusuna geri dönelim. Eğer antrenmana 40 kilogramlık bir dumbbell ile başlarsınız kaç tekrar yapabilirsiniz? Muhtemelen sıfıra yakın… Bir alanda istikrarlı olmak istiyorsanız başlangıç hedefleriniz ve programınız sizi caydırıp limitlerinizi aşacak seviyede olmamalıdır.

Düzenli ders mi çalışmak istiyorsun, başlangıçta günde 8 saatlik bir hedef koymak cesurca gözükse de kollarınız bunu kaldıramaz. Cengaverliğe gerek yok. Öncelikle yapmanız gereken hafif bir ağırlıktan başlayıp kendinizi alıştırmaktır.

Youtube kanalını ilk açtığımda kendime haftada bir video yayınlamak gibi bir hedef koymuştum. Senaryo yazdıkça, animasyon hazırladıkça ve ses kaydı editlemeyi öğrendikçe de bu hedefi haftada ikiye ve sonunda üçe çıkardım. Ne yazık ki 3’ü denerken tabiri caiz ise kaslarım iflas etti ve 2’ye geri döndüm.

Diyelim ki altından kalkabileceğin ufak bir hedef koydun…

İstikrarlı bir şekilde ders mi çalışmak istiyorsun günde 20 soru çözmek ile başlamaya ne dersin? Bence sıfırdan iyi…

Kilo mu vermek istiyorsun, her gün bir durak erken inip 5 dakika yürümeye ne dersin?

Çok basit değil mi? En zayıf kollar bile bunları kaldırabilir.

Bu videoyu bitirir bitirmez senden istediğim şey ufak bir hedef koyup işe başlaman ve alıştıkça zorluğu kademe kademe yükseltmen. Bu macerada eğer benim gibi duvara çarparsan da havlu atmak yerine zorluğu bir kademe düşürebilirsin.

İstikrarlı olmak için ne yapmalı

Nasıl başlayacağın ve ilerleyeceğin konuları kafanda oturduysa, istikrar konusundaki en büyük tuzağa gelelim. İstikrarın bozulması…

İstikrarı Korumak

Günlerce veya haftalarca süren düzenli ilerlemen diyelim ki dış bir faktör veya senin yüzünden bir gün aksadı.

Nasıl tepki vermelisin?

Psikolojik açıdan istikrarını destekleyecek en önemli faktör kurduğun bu düzeni sürdürmektir. Bunun için de zinciri koparma, halatı koparma yok takvimde her günü işaretle gibi önlem alıcı taktikler uygulanır. Masanın başına oturunca öyle hissettirmese de aslında zihnimiz düzeni ve istikrarı korumaya bayılır.

Ama diyelim ki zincir koptu…

Hasta olduğun için bir gün ders çalışamadın ben de yurt dışında gezip tozmaktan bir hafta video yayınlayamadım.

Uzun araştırmaların ardından birçok kaynakta ertesi gün daha çok çalışarak bu boşluğu telafi etmemiz gerektiği tavsiyesi ile karşılaştım. Ne yazık ki bu tavsiyelere katılmıyorum ve insiyatif alıp size alternatif bir yöntem önermek istiyorum.

Kaçırdığınız günü tatil olarak görün ve canınızı sıkmayın sonuçta kasların da dinlenmeye ihtiyacı vardır. Hatta tatilden dönmüşken pazartesi sendromuna yakalanmamak için işleri hafiften alıp, bıraktığınız yerden değil biraz daha altından başlayın. Emin olun ki bu şekilde telafi stresinden kurtulup emin adımlarla yola devam edebilirsiniz.

istikrar kazanmak

Yirmilerim kanalındaki istikrarımı desteklemek istiyorsanız lütfen beğenilerinizi benden esirgemeyin.

Bir sonraki videoda görüşmek üzere.

 

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments