Jeff Bezos – Mentorlar Serisi Bölüm 3

 

Sizleri dünyanın en zengin insanı ile tanıştırmak istiyorum. Fakat tahmin edebileceğiniz gibi kendisini sadece parası için sahneye çıkarmıyorum. Mentorlarınızı da sırf mal varlığı üzerinden seçerseniz büyük hata yaparsınız.

Mesela benim tarafımda örnek aldığım insanlardan bilgelik, alçak gönüllülük ve vizyonerlik başta olmak üzere birçok beklentim var. Dünya devi Amazon’un kurucusu Jeff Bezos ise bu üç beklentiyi ve çok daha fazlasını karşılıyor diyebilirim. Bir yandan da belirtmek isterim ki kaliteli bir aile kurabilmek benim gözümde trilyonluk bir şirket yaratmaktan çok değerli bu nedenle de Jeff Bezos‘a ayrı bir saygım var.

Hadi gelin bu dehanın hayat üzerine verdiği birkaç tavsiyenin üstünden geçelim.

Doğuştan Gelen Yetenek ve Çok Çalışmak

Doğuştan gelen yetenekleriniz ile değil, çalışkanlığınız ve yaptığınız seçimlerle gurur duyun.

Tüm insanlar farklı yetkinlikler ile doğalar bu da belirli alanlarda başarılı olma şanslarını büyük ölçüde etkiler. Fakat bazı insanlar yetenekleri ile fazlasıyla gururlanarak kendilerini bir seviye ileriye taşıyacak çalışkanlığı göstermezler. Halbuki doğuştan gelen yetenekleriniz ile gururlanmaya hakkınız yok ve sadece şükredebilirsiniz çünkü onları siz kazanmadınız, fakat size verilen bu yetenek üzerine çok çalışmak ve çok çalışmayı seçmek tamamen sizin elinizde.

jeff bezos 1

80 Yaş Öngörüsü

Anı yaşa kavramı Jeff Bezos‘a oldukça uzak, aksine kendisi hayatın uzun sürecek bir macera olduğuna inanıp seçimlerini uzun dönemde kendini mutluluğa götürecek şekilde kurguladığını öne sürüyor. Bunun için de sık sık 80 yaş öngörüsü örneğini kullanıyor.

80 yaşına geldiğinizi ve geriye dönüp baktığınızı hayal edin, geride nasıl bir hayat bırakmış olmayı dilerdiniz?

Bütün gününüzü işinize ayırıp çocuklarınızı yıllarca ihmal mi edeceksiniz? Hayır, Jeff Bezos sabah takvimine asla toplantı koymayarak bu vaktini çocukları ile kahvaltı yapmaya ve onları okula uğurlamaya ayırıyor. Hayatın uzun süreceği varsayımında bulunursak da sadece bugün için kararlar vermek yerine bize gelecekte de mutluluk getirecek kararları tercih etmemiz gerekiyor.

Aynı şekilde 80 yaşına gelip geriye baktığınızda, deneyip başarısız olduğunuz şeylerden değil denemeye cesaret edemediğiniz şeylerden pişman olacağınızı üzerine basa basa tekrarlıyor.

Hayatta ciddi bir karar vermeniz gerektiğinde 80 yaş olayını bir deneyin derim, duruma kesinlikle farklı bir perspektiften bakmanızı sağlıyor.

Eleştiri ve Değişim

Amazon’da yeni nesil bir şirket kültürü yaratmayı amaçlayan Jeff Bezos kendi şirket çalışanlarına ve diğer kariyer sahiplerine her fırsatta öğütler vermekten çekinmiyor.

Bir eleştiri aldığınızda üzerinden geçmeniz gereken ve genellikle ihmal edilen çok çok basit bir süreç vardır.

Aynanın karşısında geçip eleştirinin doğru olup olmadığını dürüst bir şekilde kendine sor. Eleştirinin doğruluğunu kabul ediyorsan, o zaman değiş. Eğer eleştirinin yanlış olduğuna inanıyorsan o zaman değişme. Ne kadar baskı altında kalırsan kal asla değişme. Bu kadar basit.

jeff bezos 2

İş-Özel Hayat Ahengi

İş ve özel hayat dengesini kurmak neredeyse her kariyerde ve iş alanında oldukça zor olsa da mutluluğumuzu büyük ölçüde etkilediği bir gerçek. Jeff Bezos ise bu konuyu farklı bir şekilde ele alıyor.

Önemli olan iş ve özel hayat arasındaki saat dengesi değildir, asıl önemli olan iş ve özel hayat arasındaki ahengdir. Bazı işlerde uzun saatler boyunca çalışman gerekse de, iyi bir ekibin parçası olmak, yaptığın işten zevk almak ve bir değer kattığını bilmek özel hayatını da pozitif bir şekilde etkiler. Aynısı tam tersi için de geçerlidir. İşiniz size özel hayatınızda da değerlendireceğiniz bir enerji mi sağlıyor, yoksa enerjinizi sömürerek iş ve hayat arasında negatif bir geri bildirim döngüsü mü yaratıyor.

jeff bezos 3

İş ve özel hayat bir denge değil, döngüdür. Bunu pozitif bir döngüye çevirmek saatleri eşitleyerek değil ancak ikisinin arasındaki ahengi yakalamak ile olur.

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments