Kaz Dağları Kamp Seyahatim

Kaz Dağları kamp yazım, 3 yakın arkadaşım ile İstanbul’dan arabayla yola çıkıp, Kaz Dağları’nda yaşadığımız 3 günlük kamp macerasını konu alıyor. Amacım yaşadıklarımızdan yola çıkarak, eğer bu bölgeye gitme veya buralarda kamp kurma niyetiniz var ise sizlere kamp alanları ve gezilecek yerler hakkında bilgiler sunup; yaptığımız hatalardan ve keyif aldığımız şeylerden bahsedip, klasik gezi rehberlerinde bulunmayan işinize yarayacak ufak bilgileri paylaşmak.

Sponsorluk tarzında Kaz Dağları süperdir gibi bir yazı beklemeyin, iyisi ve kötüsü ile herşeyi anlatmaya çalışacağım sizlere.

Kaz Dağları’na Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan araba ile bayramdan önce sabah 6 sularında yola koyulduk ve bayram trafiğinden arda kalan trafik, yoldaki kazalar ve verdiğimiz hatalı molalar yüzünden hiç beklemediğimiz 10 saatlik bir yolun ardından kamp alanına varmayı başardık. Rakam sizi korkutmasın dönüşümüz yol açık olduğu ve tecrübelendiğimiz için 6 saatten daha az sürdü.

Bu yazıyı okuyanların birçoğu muhtemelen İstanbul üzerinden gidecektir ve gidiş tavsiyelerim de bu güzergah üzerinden olacak.

Eğer şehirde arabanızı doldurmadıysanız bir noktada alışveriş yapmanız gerekiyor ve bunun için Edremit’i seçebilirisiniz. Biz nereden yiyecek alsak soruları ile uğraşırken Edremit’teki Carrefour’a denk geldik ve yarım saatte tüm ihtiyaçlarımızı karşıladık. Kamp alanında ne gibi imkanların olduğunu bilmediğimiz için şu tarz bir alışveriş yaptık.

Çeşitli meyve, yumurta, sucuk, ton balığı, 10lt su, alkol vesaire…

Çok da abartmamaya çalıştık çünkü Zeytinli’den de alışveriş yapabileceğimizi biliyorduk. Carrefour’da çadır ve sandalye gibi eşyalar da satılıyor bu arada, çadırınız yok ise 2 veya 3 kişilik çadırlar bulabilirsiniz. Aynı şekilde açılır kapanır sandalyeler de satılıyordu tanesi 40 liradan, birer tane aldık ayakta kalmamak için.

kaz dağları kamp

Edremit’ten Zeytinli’ye doğru devam ettik, dağlardan önce alışveriş yapabileceğiniz son doğru düzgün alan burası, gördüğümüz kadarıyla bolca bakkal mevcuttu. Zeytinli’den sonra yollar gideceğiniz kamp alanına doğru dikleşerek ayrılıyorlar.

 

Akaleos Kamp Alanı

Çok kararsızdık kamp alanları konusunda, telefonla arayıp rezervasyon yaptırmaya çalıştık fakat hangisini arasak yer yok veya gelin bakarız tarzı cevaplar alıyorduk. 10 saatlik yolculuğun ardından duymak istediğimiz cümleler değildi bunlar. Elbette gitmeden önce de aramayı denemiştik fakat internet ve telefon dağlarda zerre çekmediği için kamp alanları ile o kadar kolay iletişim kuramamıştık. Zeytinli’de kaz dağları kamp alanları ayrımına geldiğimzde Akaleos Kamp Alanı’na gitmeyi tercih ettik ve yamuk yumuk, daracık, toz toprak ve dik yolları araç ile tırmanmaya başladık.

Arabanın sahibi Enes arkadaşımın alnından inen boncuk boncuk terler yol boyunca belirginleşmeye başladı. Akaleos Kamp Alanı için Mehmetalan köyüne uğramanız gerekiyor, oradan da yaklaşık 5-10 dakikalık daha da zorlu bir yolun ardından alana varıyorsunuz. Otostop çekmek veya yürümeniz de mümkün fakat pek tavsiye etmiyorum.

Daracık yollar ve yoğunluk nedeni ile park etmek ve arabayı yol kenarına bırakmak büyük bir sorun. Kamp alanında kırk takla atarak yer bulabildiğimiz için çok şanslıyız.

Akaleos Kamp Alanı’na vardığımızda, yer yok cevabını aldık, işletmenin sahibi ile alanı gezip çadırı sığdırabileceğimiz bir yer arardık ve bolca yalvarışın ardından on numara nehire sıfır bir yer bulduk. Eğer yer yok derlerse ağlayın zırlayın elbet bir yer bulursunuz, götünüze bakıp geri dönmeyin sakın. İşletmeci de tatlı bir adam yardımcı oldu sağolsun.

Kaz Dağları'na Nasıl Gidilir

Çok önemli bir not. Zeytinli’den sonra internet pek çekmiyor, GPS konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Kamp alanında ise internete hiçbir şekilde ulaşamıyorsunuz. 3 günü tamamen telefonlarımızdan uzak geçirdik ve dünyada olan bitenden haberimiz yoktu. Kamp alanına gelmeden ailenize veya arkadaşlarınıza mesaj atacaksanız çok beklemeyin derin.


Kamp alanındaki imkanlara gelecek olursak, 80-100 çadırlık bir mekan, tuvalet ve mutfağı mevcut. Hemen yanından nehir geçiyor ve durgun suyun derinliği 30 cm ile 2 metre arası değişiyor. Şarj ihtiyacınız için prizler var. 20’li ve 30’lu yaşlarındaki grupların takıldığı bir mekan, ailecek kampa gelenler de vardı.

Ağaçlar sayesinde çadır kurabileceğiniz ve dinlenebileceğiniz bolca gölge oluşuyor. Ara ara kuvvetli rüzgarlar esiyor ve oksijenin dibine vuruyorsunuz. Uzaklardan dalların hışırtıları geliyor önce, ardından kademe kademe rüzgarın geldiğini gözlerinizle görebiliyorsunuz ağaçları izleyerek. Şehirde binalara çarpan rüzgar, burada dallardan sekiyor.

kaz dağları camping

3 adet hamak mevcut uzanıp kitap okumak için, akşam üstünde uyumayı da deneyebilirsiniz. Suya atlamak için bir adet iskele, nehirde takılmak için de 2 tane çift kişilik kano mevcut.

4 adet herkesin kullanımına açık manzaralı ve geniş çardak var. Mat serip öğlenleri sızmak için ideal, genelde boş olmuyorlar oturan bir daha kalkmıyor. Bir gün çadırdan bunaldığım için uyku tulumumu alıp çardakta uyumaya karar verdim, sert rüzgarlar arada bir uyandırsa da ağaçların altında açık alanda uyumak muazzam bir tecrübeydi.

Akaleos Kamp Alanı

Mangal ve tahta mevcut eğer et veya sucuk getirdiyseniz herkes gibi mangal keyfi yapabilirsiniz. Kömürü ve çırayı şehirden almıştık, kömür veriyorlar mı tam emin değilim.

Şimdi yemek olayına gelelim… Akaleos Kamp alanında çeşme mevcut o yüzden su konusunda sıkıntı çekmezsiniz. Gözleme ve köfte tarzı yiyecekler her daim satılıyor, fiyatları da gayet uygun o yüzden aç da kalmazsınız. Bira ve şarap gibi içecekler bir tık daha pahalı sadece. Sabahları ise açık büfe kahvaltı mevcut sınırsız çay eşliğinde. Son gün stoklarımız tükendiği için kahvaltıyı denedik ve hiç de pişman değiliz, zeytinyağı ve reçeller başta olmak üzere tüm mazemeler doğal ve lezzetliydi. Bizim gibi nehir kenarında yer bulabilirseniz içecekleri ip ile nehre sarkıtarak soğutabilirsiniz.

kaz dağları

Çadır ile geldiyseniz kişi başı 45 TL konaklama ücreti alıyorlar, kart çekmiyor sanırım o nedenle yanınızda nakit getirin derim.

 

Kaz Dağları Kamp Alanları

Civardaki bütün kamp alanları nehrin kenarına kurulmuş. Doğa yürüyüşüne çıktığımızda, zeytin ağaçları ile süslenmiş bir kaç kilometrelik bir maceranın ardından Kuzgun kampına vardık. İçeri girip biraz turladık fakat birazcık ana baba günü gibiydi pek de tavsiye edemeyeceğim. Çok geniş bir mekan ama toz toprak her yer. Trekkingde güneş kremi ve mataranızı unutmayın. Sık sık çeşmelere rastladık ve kendimizi serinlettik.

Bu patikalardan saatlerce yürüyüp manzaranın tadını çıkarıp fotoğraf çekilebilirsiniz. Akşam gezme olayını soracak olursanız, yok öyle bir dünya. Ay ışık falan yaymıyor o dağlarda, zifiri karalığın ne demek olduğunu akşam kamptan çıkınca anladık. Fenerimiz olsa da ancak 100 metre uzaklaşabildik sonra tırsarak geri döndük. Gökteki yıldızları analtmaya dilim varmıyor, sanki başka bir gökyüzüne bakıyorduk.

Patikalardan birinde arı kovanlarının bulunduğu dar bir yola denk gelebilirsiniz. Çok oyalanmadan geçmenizi tavsiye ederim, fotoğraf çekmeye çalışırsanız benim gibi sokulup arı saldırısına uğrayabilirsiniz aksi taktirde.

kaz dağları gezisi

 

Kaz Dağları Kampının Ardından

hasanboğuldu şelalesi

Oralara kadar gitmişken yapacak alternatif aktiviteler arıyorsanız, Hasanboğuldu şelalesine uğrayabilirsiniz. Öyle ahım şahım bir yer değil, şelale kenarından yemek yiyebileceğiniz bir mekan var, dönüş yolu için karnınızı doyurabilirsiniz. Şelaleye araçla giriş ücreti 18 TL kadar.

Şelale yolunda devam edip yürüyüş ile 15 dakika mangalcıları geçip tırmanırsanız da buz gibi bir gölete ulaşıyorsunuz. Açıkçası burası da oldukça gürültülü ve ana baba günü kıvamında idi. Tavsiye etmemin nedeni ise şelalenin hemen yanındaki ufak köy pazarı. Baharat, zeytinyağı ve meyve gibi şeyleri gayet uygun fiyatlara buradan temin edebilirsiniz. 1 Liraya karadut suyu içebilirsiniz, tade gayet lezzetli.

Kaz Dağları Kamp Özeti

Akaleos Kampı ve Kaz Dağları minimum 3-5 gün doğa ile baş başa kalabileceğiniz ve kafa dinleyebileceğiniz güzel bir mekan. Aileniz, arkadaşlarınız veya sevgiliniz ile gidip internetten uzak doğa eşliğinde güzel bir tatil geçirebilirsiniz.

 

? Bu arada özel davet linkimi kullanarak Airbnb ile yapacağınız ilk rezervasyon için 200 Lira’ya kadar indirim kazanabilirsiniz.
https://www.airbnb.com/c/buragh3

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments