Kendini Başkasıyla Kıyaslamak

Kendini başkasıyla kıyaslamak toplumun dayattığı bir şeydir bize, çocukken aklının ucundan geçmez insanların. İlk ailelerimiz ile başlar, komşunun çocuğunun karnesi böyleymiş, bilmem nerede madalya almış, lisede megazord Anadolu Lisesi’ni kazanmış. Bizi hiç ilgilendirmezdi bu karşılaştırmalar, elbet daha iyileri vardı ama daha kötüleri de vardı.

Büyüyüp toplumda bir yer edinince, sosyal sınıf muhabbetlerinin farkına varınca siz de ister istemez anneniz, babanız gibi bu tarz kıyaslamalara başlıyorsunuz. Kim kaç para maaş alıyor, hangi şirkette çalışıyor, nerelerde tatil yapıyor, gerek yakın çevrenizle gerek duyduklarınız diğer insanlarla kıyaslamalara giriyorsunuz.

Ben de başladım bu kıyaslamalara son zamanlarda ve bir şeyin farkına vardım; sonu yok bu olayın. Her zaman daha iyisi olacak, her zaman özendiğiniz daha yüksek bir seviye olacak, hayatın her konusunda bu böyle olacak. Kimse eşit başlamıyor hayata, eşit fırsatlarla karşılaşmıyor, bazen de mükemmel şeyler çıkıyor karşımıza onları da biz sıçıp bırakıyoruz.

Salın gençler, böyle stresle yaşanmaz, bırakın başkalarını kendinize odaklanın, kendinizi daha iyi hale getirmeye bakın. Her geçen gün daha iyi olun, ilerleme kaydedin, kendinizle yarışın yeterlidir bu, herkesi geçemezsiniz, herkesten daha iyi olamazsınız fakat kendi sınırlarınızı aşmak tamamen sizin elinizde.

Kendinize odaklanın, işinizi mi sevmiyorsunuz daha iyisini bulun, vücudunuzdan mı rahatsızsınız daha çok spor yapın, başkaları yok bu cümlelerde sadece siz varsınız ve yarın çok daha harika olacaksınız.

 

Paylaşmak Güzeldir

Yazıyı buraya kadar okuduysan Kişisel Gelişim konusunda hevesli olduğun kesin. Peki kendini geliştirebileceğin bir Türkçe Youtube Kanalı olduğunu söylesek? Ayrıntılar için resme tıkla!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.