Kendini Başkasıyla Kıyaslamak

Kendini başkasıyla kıyaslamak toplumun dayattığı bir şeydir bize, çocukken aklının ucundan geçmez insanların. İlk ailelerimiz ile başlar, komşunun çocuğunun karnesi böyleymiş, bilmem nerede madalya almış, lisede megazord Anadolu Lisesi’ni kazanmış. Bizi hiç ilgilendirmezdi bu karşılaştırmalar, elbet daha iyileri vardı ama daha kötüleri de vardı.

Büyüyüp toplumda bir yer edinince, sosyal sınıf muhabbetlerinin farkına varınca siz de ister istemez anneniz, babanız gibi bu tarz kıyaslamalara başlıyorsunuz. Kim kaç para maaş alıyor, hangi şirkette çalışıyor, nerelerde tatil yapıyor, gerek yakın çevrenizle gerek duyduklarınız diğer insanlarla kıyaslamalara giriyorsunuz.

Ben de başladım bu kıyaslamalara son zamanlarda ve bir şeyin farkına vardım; sonu yok bu olayın. Her zaman daha iyisi olacak, her zaman özendiğiniz daha yüksek bir seviye olacak, hayatın her konusunda bu böyle olacak. Kimse eşit başlamıyor hayata, eşit fırsatlarla karşılaşmıyor, bazen de mükemmel şeyler çıkıyor karşımıza onları da biz sıçıp bırakıyoruz.

Salın gençler, böyle stresle yaşanmaz, bırakın başkalarını kendinize odaklanın, kendinizi daha iyi hale getirmeye bakın. Her geçen gün daha iyi olun, ilerleme kaydedin, kendinizle yarışın yeterlidir bu, herkesi geçemezsiniz, herkesten daha iyi olamazsınız fakat kendi sınırlarınızı aşmak tamamen sizin elinizde.

Kendinize odaklanın, işinizi mi sevmiyorsunuz daha iyisini bulun, vücudunuzdan mı rahatsızsınız daha çok spor yapın, başkaları yok bu cümlelerde sadece siz varsınız ve yarın çok daha harika olacaksınız.

 

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments