Kendini Geliştirmenin En İyi Yolu

 

Daha iyi bir hayat sürmek ve kendinizi durmadan geliştirmek için kullanabileceğiniz araçlar nelerdir?

Peki, bu araçları daha verimli bir şekilde kullanmak mümkün müdür?

Ne kitaplardan, ne videolardan ne de kurslardan bahsediyorum.

Hayatınızı en fazla etkileyen faktör aslında etrafınızdaki insanlardır. Vaktinizin çoğunluğunu beraber geçirdiğiniz insanlar uzun dönemde tüm davranış, düşünce ve alışkanlıklarınızı şekillendirmede büyük rol oynarlar. Etrafınızdaki insanların günlük konuştuğu konular bile siz bu konuşmalara aktif olarak katılmasanız bile düşünce yapınızı zamanla değiştirebilir.

Bu videonun tek amacı, size sosyal çevrenizin hayatınıza olan etkisinin küçümsenmemesi gerektiği anlatmak.

Bu sayede kimleri hayatınızda tutmanız ve kimler ile yolları ayırmanız konularında daha cesaretli kararlar verebilirsiniz.

Eğer benim gibi iş hayatına atıldıysanız, her gün gününüzün yaklaşık 9 saatini geçirdiğiniz insanlar bellidir. Peki bu insanlar gün içinde iş haricinde neler ile ilgileniyorlar? Hangi konular üzerine sohbet ediyorlar?

Etrafınızda bütün gün dedikodu ve alışveriş muhabbetleri dönüyorsa siz ne kadar bu konular ile ilgilenmeseniz de emin olun ki uzun dönemde eğilimleriniz bu konulara kayacaktır.

Mevcut işimde bana sunulan en büyük fırsatlardan biri, gün içinde kaliteli insanlar ile ekonomi, kültür, siyaset ve din gibi konularda geniş ve ufuk açıcı sohbetler edebilmemdir.

Sizler de iş hayatınızda seçimler yaparken, yükselme imkanı, maaş ve eve yakınlık gibi opsiyonların yanında, beraber çalışacağınız insanların kalitesini de kesinlikle göz önünde bulundurmalısınız.

Aynı şekilde iyi bir lise veya üniversite kazanmanın amacı sadece, okulun adına veya eğitim kalitesine ulaşmak değildir. İyi bir okulun size asıl katacağı şey, zeki ve kaliteli insanlar ile aynı ortamda bulunma fırsatıdır.

Lisede ve üniversitede muazzam insanlar ile aynı ortamı paylaşmam, hem ömür boyu sürecek dostluklar kurmamı sağladı hem de şu anda olduğum kişiye biçim verdi.

Öncelikle otobüsü doğru insanlar ile doldurun, nereye gideceğinizi ise ardından karar verin. Jim C. Collins

1938 yılında başlayan ve halen devam eden bir Harvard araştırmasında yüzlerce gencin hayatı 75 yılı aşkın bir süre boyunca takip edilerek bu insanlar düzenli aralıklar ile sağlık testleri, anketler ve röportajlara katılıyorlar. Yüzbinlerce sayfalık verilerden çıkan sonuç ise çok net. Sağlık ve mutluluğu en fazla etkileyen faktör para, ün, çok çalışmak veya genlerimiz değil, insanlar ile olan iyi ilişkilerimizdir. Katılımcıların tüm hayatları boyunca devam eden bu çalışmada kaliteli bir hayatın aile, arkadaşlar ve sosyal çevremiz ile ilişkilerimize bağlı olduğu ortaya çıkmış.

Tek önemli olan sadece tanıdıklarınızın sayısı değildir. Etrafınızdakilerin size karşı olan tutumları ve davranışları da büyük önem taşır. Moralinizi bozan, sizi sürekli eleştiren ve aşağı çeken insanlar yerine, sizi cesaretlendiren, motive eden ve destekleyen insanları etrafınızda toplamanız hayatınızda yapabileceğiniz en iyi yatırım olacaktır.

Gitmeden önce kendinize şu soruları sorun. Vaktinizi en çok hangi insanlar ile geçiriyorsunuz? Bu insanlar size neler katıyorlar?

Hepiniz sosyal çevrenizi inşa etme ve dilediğiniz gibi değiştirme imkanına sahipsiniz. Size zarar veren insanları hayatınızdan uzaklaştırmak ve sizi yukarı taşıyacak insanları hayatınıza katmak da sadece sizin elinizde.

 

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments