Kısa Dönem Zevkler ve Uzun Dönem Hedefler

Ufak mutluluklar için ideallerimizden vazgeçiyoruz…

Sandığımızdan da çok tekrarlıyoruz bu eylemi, bir süre sonra da kaybettiğimiz tüm o fırsatlara karşı hissizleşiyoruz.

Bu yazının amacı, farkında olmadan göz ardı ettiğiniz potansiyelinizi fark etmenizi sağlamak, size uzun dönemde zarar veren alışkanlıklarınızın altında yatan nedeni anlatmak ve hayatınıza temel alanlarda çeki düzen vermeniz için size yol göstermek.

Bunu okumak hayatınızı falan değiştirmeyecek, amacım sadece bazı konularda gözlerinizi açmak, bu bilgiler ışığında hayatınızı değiştirebilecek tek kişi sizlersiniz. Dünkü halinizden daha iyi olmak veya kötü alışkanlıklarınızı azaltmak istiyorsanız okumaya devam edebilirsiniz.


Uzun Dönem İçin Hedefler Koymak

Pazar sabahı ailenizle salonda vakit öldürürken televizyonda maraton yarışına denk geldiniz mi hiç?

A noktasından B noktasına ulaşmak için azim ve tempo ile ilerleyen sporcuların hikayesidir maraton. Kazanan sporcuların ne başlangıçta sprint attığını görürüz ne arada durup dinlendiğini. Maraton organizasyonu beceriksiz değilse, sporcular yanlış yola da sapmazlar ters yöne de gitmezler. Sporcuların attıkları her minik adım onları hedeflerine biraz daha yaklaştırır ve her yarışta olduğu gibi de hedefe eninde sonunda varırlar.

Maraton kavramından kendi hayatımızdaki uzun dönem hedeflere parça parça geçiş yapalım şimdi, işlerin o kadar da komplike olmadığını fark edeceksiniz.

Kısa Dönem Zevkler

Koşucunun yarışa başlamasını sağlayan iki faktör vardır, birincisi hedefin keskin bir şekilde seçilmiş olması (B noktasına ulaş), ikincisi ise hedefe giden yolun belirlenmiş olması.

Birçoğumuz da bu noktada kaybediyoruz, ne hedeflerimizi nokta atışı çizebiliyoruz ne de hedeflerimize ulaşmak için bir yol haritası oluşturabiliyoruz, bu nedenle de kısa dönem zevkler ve dikkat dağıtıcı unsurlar bizi bizi darmaduman ediyor.

Hadi bu başlık atında somut bir hedef koyalım ve bizi hedefe götürecek bir yol haritası çizelim.

Kilo vermek nasıl sizce? Hiç fena bir hedef değil, fakat biraz soyut kaldı.

3 Ayda 4 kilo vermek nasıl o zaman? Mükemmel! Çerçeveleri belli, sayısal karşılığı var ve tamamlanma süresi belli aynı maraton gibi.

Bu hedef doğrultusunda nasıl bir yol çizebiliriz? Hangi aksiyonlar bizi bu hedefe götürür?

Burada yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz fakat somut değerlerden uzaklaşırsanız yapacağınız liste aylarca masanızda yer kaplayan ve sonunda sıkılıp çöpe atacağınız bir kağıt parçasına dönüşür. Yapılacaklar listesi hazırlamanın bile teknik püf noktaları vardır ve hazırlamadan önce yazıma bir göz atabilirsiniz.

Hadi girişelim…

Bu 3 aylık süreçte:

  • Gazlı içecek tüketmeyeceğim
  • Cips ve türevi yağlı atıştırmalıkları bırakacağım
  • Haftada bir gün “abartmadan” çikolata yiyebilirim
  • Günde en az 3 litre su tüketeceğim
  • Akşam 20:00’den sonra yemek yemeyeceğim

Hedefimiz doğrultusunda az-çok bir haritamız oldu. Bunları uygularsak hedefe ulaşacağımızın elbette garantisi yok fakat her birinin bizi doğru yolda ilerleteceği kesin. Gördüğünüz gibi de uzun dönem hedefimiz için birçok kısa dönem zevkimizden feragat ettik.

Hedefler Doğrultusunda Azimle İlerlemek

Güzel, hedef ve yolumuz belli şimdi yapmamız gereken azim ile hedefimize ilerlemek. Azimden kastım bizi hedefimizden saptıracak her türlü baştan çıkarmaya engel olmak. Bunları kısa dönem zevkler olarak adlandırabiliriz. Kısa dönem zevklerin bu kadar caydırıcı olmalarının nedeni “feedback mekanizmalarıdır“.

İnsanlar bebeklik döneminden başlayarak aksiyonları karşısında geri bildirim alarak davranışlarını geliştirmişlerdir. Geri bildirim süresi ve aralığı ise temel unsurlar olmuştur. Sıcak bir sobaya dokunan çocuk anında geri bildirim alarak bir daha dokunmamayı öğrenir. Fakat çocuklar misket yutmamayı kendi başlarına öğrenemezler çünkü bu davranışları için anında negatif geri bildirim almazlar.

2 Porsiyon bol yağlı iskender beni baştan çıkarabilecek ve koyduğum hedeften uzaklaştırabilecek bir kısa dönem zevk.

Uzun Dönem Hedefler

Uff acıktım ha…

Peki iskenderi gömersem nasıl bir feedback alırım?

Hissedilen kısa dönem etki: Tadı mükemmel, karnım doyuyor.

Uzun dönem etkisi: Kilo aldırıyor, damarlarım tıkanıyor, sağlığıma zarar veriyor.

Kağıda yazınca doğru seçim ortada fakat aslında o kadar ilkeliz ki kısa dönem geri bildirimler bizi yoldan çıkarabiliyor.

Sigara da aynı şekilde, kısa dönemde zevkten ibaret, en fazla bir iki öksürük. Uzun dönemde ise sonuçlar üzücü olabiliyor…

Maratona geri dönelim, koşunun ortasında durup biraz dinlense sporcu hem soluklanır hem bacakları dinlenir, mükemmel bir kısa dönem geri bildirim alır, peki neden duraksamıyorlar?

Çünkü uzun dönem hedeflerine köstek olan cezbedici her aksiyonundan arındırıyorlar kendilerini bu da sadece azim sayesinde mümkün oluyor.

Azim benim size öğretebileceğim bir şey değil, tamamen sizin kendi içinizde geliştirebileceğiniz bir erdem.

Kısa Dönem Zevkler ve Uzun Dönem Hedefler

Hedefler Doğrultusunda Tempoyla İlerlemek

Hedefler ve yolumuz belli, azimle koşuyoruz tek kalan ise tempomuzu korumak. Tempo konusundaki en klasik prensip de duymuş olabileceğiniz Kaizen‘dir. Prensibin temelinde ufak adımlar ile tempolu ve sistematik ile şekilde ilerleyerek uzun dönemde performans ve kalite kazanmak yatar. Maraton koşucusunu bitişe ulaştıran ufak adımların düzenli ve tempolu şekilde atılmasıdır. Yeterince tekrar ve antreman sayesinde de kaslarınızın bile farkında olmadan sizi hedefinize yönlendirdiğini ve ritme soktuğunu fark edeceksiniz.

Hedeflerinize azim ve tempo ile ilerlerseniz vücudunuz, davranışlarınız ve düşünceleriniz sizi doğru yönde desteklemek için seferber olacaklardır.

Bu arada yazıda koyduğum hedef farazi değildi, 2 aydır kola türevi gazlı içecekleri, meyve sularını, aşırı yağlı yiyecekleri ve cips türevlerini tüketmiyorum. Bu süre zarfında da spor desteği ile 3 kiloya yakın zayıfladım.

Sağlığınız, işiniz, sosyal hayatınız, hayalleriniz, idealleriniz, muhakkak her birinizin ulaşmak istediği hedefler vardır, yazının sonuna kadar geldiyseniz azim kısmının cepte olduğunu bile söyleyebiliriz.

Bahsettiğim adımları takip ederek kendinize bir şans vermeye ne dersiniz?

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments