Kısa İniş Sayfası vs Uzun İniş Sayfası

İniş Sayfası da Nedir?

İniş sayfası yani “landing page” kullanıcıların sitenize girdiklerinde karşılaştıkları ilk sayfadır. Site, amacı ve link yapısına bağlı olarak bir veya birden çok iniş sayfasına sahip olabilir.

Örnek vermek gerekirse, hizmet sektöründeki bir sitenin iniş sayfaları; ”kullanıcı deneyimi hizmeti” veya “seo hizmeti” başlığında olabilirken, bir e-ticaret sitesindeki iniş sayfası herhangi bir ürün kategorisi veya ürün sayfası olabilir. Sosyal medyada clickbait içeriklere tıkarız da bizi bir siteye götürür ya, işte o ilk gördüğümüz sayfa sosyal medya kaynaklı trafiğin iniş sayfasıdır.

Özetle, hizmeti satmadan önce kafanızda bir hedef kitle kurar ve bu kitleye ulaşmadan önce, onların ilgileneceği nokta atışı bir iniş sayfası oluşturmaya çalışırsınız. Tasarım ne kadar kullanıcı dostu olsa da kullanıcıların büyük kısmının ürünü/hizmeti almadan siteden çıktığını görüp kara kara düşünmeye başlarsınız. Bu ümitsizlik durumunda iki opsiyonunuz vardır. Birincisi bu sayfaya önceden kurduğunuz remarketing kodu sayesinde Adwords ve mümkünse sosyal medya remarketing reklamları üzerinden siteden alışveriş yapmadan çıkan kullanıcıları tekrardan siteye çağırmaktır. Emin olun ki doğru remarketing stratejisi ile bu kullanıcıların bir kısmını tekrardan kazanabilirsiniz.

İkincisi ise iniş sayfası optimizasyonu yaparak, gelen kullanıcılara daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmaktır. Mevcut sayfadaki hataları keşfetmek ile başlayabilirsiniz işe. Isı haritasını incelemek ve kullanıcı kayıtlarını izlemek güzel bir başlangıç olacaktır fakat bir noktada tıkanacağınıza emin olun. Tıkandığınız noktada ise hipotezler üretip; sayfadaki buton renklerine, elementlere ve resimlere alternatifler üretmeniz ve bu alternatifler içinden en doğrusunu seçebilmek üzere düzenli bir şekilde A / B testi uygulamanız gerekiyor.

Dijital hizmet sağlayan popüler siteler bu testleri sık sık yapıyor ve yaklaşık bir yıldır gündemde olan “Kısa vs Uzun İniş Sayfası” muhabetti ile baş başa kalıyorlar.

Kısa iniş sayfası derken, sadece aksiyon butonlarının ve bir kaç çarpıcı cümlenin bulunduğu hızlıca kullanıcıyı etkilemeye çalışan, uzun iniş sayfaları derken de kullanıcı görüşleri, başarı hikayeleri ve sıkça sorulan sorular gibi elementler ile ziyaretçileri ikna edip dönüşüme iten sayfaları anlatmaya çalışıyorum.

Gelin de görsel üzerinden ilerleyelim. Crazyegg ana sayfası üzerinde gördüğünüz iki farklı opsiyon ile A / B testi yapılıyor ve dönüşümler karşılaştırılıyor. Uzun iniş sayfası %30 oranda daha çok dönüşüm sağlıyor. Gördüğünüz gibi ayrıntı ve uzunluk açısından iki sayfa arasında dağlar var.

İniş Sayfası

Benzer bir test Moz üzerinde yapıldığında ise (aşağıda) uzun sayfa kat kat etkili bir sonuç doğuruyor. Benzer sektörlerde bir çok sitede bu karşılaştırma yapılsa da hepsinde farklı sonuçlar alınıyor ve uzun mu kısa mı tartışması bir türlü bitmiyor.

 

iniş sayfası optimizasyonu

Bunca testin ve karşılaştırmanın ardından elbette varılan ortak görüşler mevcut. İniş sayfanızı şekillendirmenin en doğru yolu, sayfaya gelen kullanıcıları iyi analiz edebilmekten geçiyor. Eğer kullanıcılar zaten hizmetiniz hakkında bilgi sahibi ve sizin mevcut sosyal medya hesaplarınızdan veya mail listenizden geliyor ise, uzun sayfalarla onları bilgilendirmeye gerek olmadan kısa sayfa ile etkili dönüşümler sağlayabilirsiniz.

Kullanıcılar sitenizi ilk defa ziyaret ediyorlarsa onları bilgilendirmek ve onlara güven aşılamak zorundasınız bu nedenle kullanıcı yorumlarının ve açıklamaların bulunduğu uzun sayfalar kullanmak şart. Diğer bir nokta ise verdiğiniz hizmetin ne kadar bağlılık gerektirdiği. Pahalı hizmetler uzun sayfalara ihtiyaç duyarken, ucuz ürünler ve deneme sürümleri kısa sayfalarda kullanıcıları ikna edebilir.

Uzun-Kısa iniş sayfası tartışmaları devam ediyor ve bu sorunun açıkçası tek bir cevabı mevcut değil.

Özet

Hizmet veya üyelik gerektiren ürünler satıyorsanız iniş sayfanızı oluştururken bol test yapıp, kullanıcıların markanız hakkındaki bilgilerini ölçmeli ve ne ürünlerinizin ne ölçüde bağlılık gerektirdiğini bilirseniz sayfanızı tasarlamanız konusunda size yol gösterecektir.

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments